Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Łożysko przodujące to powikłanie, które może prowadzić do krwawienia z dróg rodnych i stanowić zagrożenie dla życia dziecka oraz matki. W lekarskiej diagnozie schorzenie to występuje pod łacińską nazwą placenta praevia, jest wykrywalne na ogół po 20. tygodniu ciąży i polega na nieprawidłowym umiejscowieniu się łożyska w macicy. Co dokładnie oznacza łożysko przodujące i jakie są jego objawy?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Łożysko przodujące – co to jest?
Łożysko to narząd, który powstaje w czasie ciąży. Jest ono stworzone z błony śluzowej macicy i zewnętrznej warstwy komórek, które otaczają zarodek (kosmówka). Łożysko stanowi połączenie między układem krwionośnym matki oraz dziecka. Dodatkowo pełni wiele ważnych funkcji, np.:
- dostarczanie do rozwijającego się płodu składników odżywczych oraz tlenu;
- usuwanie szkodliwych substancji przemiany materii;
- produkcja hormonów jak progesteron, gonadotropina kosmówkowa ludzka, oraz estrogeny;
- chroni płód przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Co to jest łożysko przodujące? Definiowane jest jako nieprawidłowe umiejscowienie tego narządu w macicy. Prawidłowo położone powinno znajdować się na ścianie macicy. Natomiast w stanie patologicznym łożysko lokuje się w okolicach ujścia wewnętrznego szyjki macicy. W zależności od tego, jaka część szyjki macicy zostaje nim zakryta, możemy wyróżnić następujące łożyska:
- Centralnie przodujące – w tym przypadku, łożysko prawie w całości przykrywa ujście wewnętrzne macicy, ponieważ lokuje tuż nad jego ujściem.
- Przodujące brzeżnie – styka się brzegiem z ujściem wewnętrznym szyjki macicy.
- Niskoschodzące – łożysko znajdujące się bliżej niż 2 cm od ujścia wewnętrznego szyjki macicy.
- Przodujące bocznie – łożysko położone nisko, ale nie styka się z ujściem wewnętrznym szyjki macicy.
Częstość występowania łożyska przodującego wynosi od 0,1 do 1,0% wszystkich porodów. Największe zagrożenie niesie ze sobą wystąpienie łożyska centralnie przodującego, ponieważ może ono zagrażać życiu i zdrowia dziecka oraz matki. W tym przypadku istotne jest szybkie wykrycie patologicznego stanu i wprowadzenie leczenia farmakologicznego. Szybkie i wygodne uzyskanie odpowiedniego leku zapewni pacjentce rozwiązanie, jakim jest recepta online. To dobry sposób na otrzymanie potrzebnego leku bez wizyty w gabinecie lekarskim. W celu wykupienia leku w aptece wystarczy kod otrzymany SMS-em i numer PESEL.
Łożysko przodujące – przyczyny
Niestety, nie można konkretnie ustalić, co powoduje łożysko przodujące. Przyczyny zwiększające ryzyko wystąpienia tego stanu patologicznego to:
- ciąża wielopłodowa;
- ciąża powikłana wadami rozwojowymi dziecka;
- łożysko przodujące w poprzedniej ciąży;
- przebycie zabiegu łyżeczkowania macicy;
- cesarskie cięcia przy poprzednich ciążach;
- palenie papierosów.
Dodatkowo uważa się, że ryzyko wystąpienia łożyska przodującego zwiększa się u kobiet, które przebyły już kilka ciąż. Wiąże się to ze zmianami, jakie zachodzą w błonie śluzowej w macicy, w miejscu, gdzie usytuowały się poprzednie łożyska. To uniemożliwia rozwiniecie się po raz kolejny tego narządu w danym obszarze.
Łożysko przodujące – objawy i możliwe zagrożenia
W zdiagnozowaniu łożyska przodującego dużą rolę odgrywa wywiad położniczy oraz informacja o zakończeniu jednej lub więcej wcześniejszych ciąż cięciem cesarskim. Kiedy następuje rozpoznanie łożyska przodującego? To może mieć miejsce dopiero w ostatnim trymestrze, objawy pojawiają się na ogół około 32-34 tygodnia ciąży. Wcześniej można mówić tylko o zwiększonym ryzyku jego wystąpienia. W celu zdiagnozowania łożyska przodującego niezbędne jest wykonanie badania ultrasonograficznego.
Pierwsze symptomy wskazujące na przodujące łożysko w ciąży (objawy) to plamienie i krwawienie z dróg rodnych. Innymi objawami mogą być także miękki brzuch oraz brak napięcia mięśniowego w jego obrębie. Jednak warto wiedzieć, że występuje także łożysko przodujące bez krwawienia, czyli wtedy schorzenie nie daje żadnych objawów.
Przodujące łożysko na początku ciąży nie jest wykrywalne, pierwsze podejrzenia jego wystąpienia mogą pojawić się w 20. tygodniu ciąży. Wtedy trzeba podjąć decyzję o dalszej diagnostyce.
Najpoważniejszym zagrożeniem związanym z łożyskiem przodującym jest ryzyko wystąpienia krwotoku, który może stanowić niebezpieczeństwo dla matki oraz dziecka. W takim przypadku konieczne jest szybkie wykonanie cesarskiego ciecia. Jednak działanie takie wiąże się z ryzykiem:
- wcześniactwa;
- niedotlenienia dziecka;
- powstania wad rozwojowych dziecka;
- zgonu dziecka lub matki.
Dodatkowo łożysko przodujące w ciąży może doprowadzić do wystąpienia łożyska wrośniętego. Jest to penetracja kosmyków łożyska wewnątrz błon śluzowych macicy. Jeśli dojdzie do takiej ingerencji, jedynym ratunkiem dla matki i dziecka jest operacyjne usunięcie macicy.
Jak należy postępować w przypadku łożyska przodującego?
Każde niepokojące symptomy związane z plamieniem lub krwawieniem z dróg rodny w czasie ciąży należy skonsultować ze swoim lekarzem. Jednak wczesne wykrycie łożyska przodującego (około 20. tygodnia), jeszcze zanim pojawią się objawy, daje większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka. Przodujące łożysko na początku ciąży jest niewielkie i z wraz z upływem ciąży rośnie. Czy łożysko przodujące może się przesunąć? Tak, ponieważ łożysko przodujące jest ruchomym narządem, który w miarę rozciągania się dolnej części macicy, może się przemieszczać.
Pacjentka, u której zostaje zdiagnozowane łożysko przodujące, powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Przede wszystkim musi iść na zwolnienie lekarskie, jeśli pracuje zawodowo, dodatkowo musi unikać wysiłku fizycznego, także w domu. Wprowadzane jest również leczenie farmakologiczne i zakaz współżycia seksualnego, aby nie prowokować macicy do skurczu.
W zależności od rodzaju łożyska przodującego i trymestru ciąży czasami może okazać się niezbędne pozostanie na oddziale szpitalnym pod ścisłą obserwacją lekarza. To wskazane zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. W przypadku zdiagnozowanego łożyska przodującego poród naturalny jest zbyt ryzykowny, dlatego lekarze w takim przypadku zawsze kończą ciążę cesarskim cięciem.
Łożysko przodujące jest niebezpiecznym stanem, który prowadzić może do różnych powikłań i zagrożeń dla matki oraz dziecka. Pacjentka, u której lekarz zdiagnozuje takie schorzenie, musi stosować się do zaleceń lekarza oraz być pod jego ścisłą kontrolą. Łożysko przednie najczęściej jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?