Silne leki nasenne – rodzaje, działanie, dawkowanie

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Bezsenność jest problemem, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Bezsenności i problemom z zasypianiem sprzyja niezdrowy tryb życia, stres, niewłaściwa dieta, przemęczenie i brak aktywności fizycznej. W niektórych przypadkach jednak same zmiany na tych obszarach okazują się niewystarczające, by sen pacjenta wrócił do normy. Wówczas stawia się na leczenie za pomocą substancji o działaniu nasennym, w tym na tabletki, kapsułki, preparaty w płynie czy mieszanki ziołowe do sporządzania naparów. Jakie są silne leki nasenne oraz w jaki sposób wpływają na organizm, gdy są stosowane? O czym należy pamiętać podczas stosowania tabletek ułatwiających zasypianie? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Silne leki nasenne – rodzaje

Przy problemach ze snem pacjenci często sięgają po dostępne bez recepty środki nasenne. Ich doraźne stosowanie może pomóc w zasypianiu czy poprawie jakości snu. Jakie silne leki nasenne bez recepty można nabyć?  Wśród najmocniej działających środków nasennych dostępnych bez recepty wyróżnić można silne leki nasenne na bazie melatoniny. Hormon ten naturalnie produkowany jest w organizmie człowieka i ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o regulację cyklu dobowego. Sama melatonina nie działa nasennie, ale może okazać się bardzo skuteczna w przypadku pracy zmianowej, zmiany stref czasowych, czy też u osób niewidomych. Zaletą środków na bazie melatoniny jest niskie ryzyko uzależnienia. W przypadku chronicznego stresu i problemów z niego wynikających, pomóc może również waleriana, czyli kozłek lekarski, który ma działanie uspokajające.

Czytaj także:

Nie zawsze zmiana trybu życia na zdrowszy czy stosowanie leków nasennych bez recepty okazuje się wystarczająca, by zwalczyć problem bezsenności. Wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem, który przeanalizuje problem pacjenta i zaproponuje mu dobre leki nasenne. Jeśli chodzi o mocne leki nasenne na receptę, wyróżnić można pochodne benzodiazepiny, niebenzodiazepinowe środki nasenne oraz barbiturany. Za silnie działające uważa się szczególnie pochodne benzodiazepiny, które mają także działanie przeciwlękowe i przeciwdrgawkowe. Niebenzodiazepinowe leki nasenne uważane są natomiast za leki nowej generacji, które mają mniej skutków ubocznych od benzodiazepin. Barbiturany przepisuje się natomiast dość rzadko, gdyż ich działania niepożądane są szczególnie dokuczliwe.

Czy zawsze silny lek nasenny to najlepsza opcja?

Trzeba pamiętać, że nie zawsze zalecane są bardzo silne leki nasenne. Nazwy tych leków wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, by dowiedzieć się, jak wiele działań niepożądanych mogą za sobą nieść. Odpowiednio dobrana przez lekarza terapia nie musi wcale uwzględniać leków o najwyższej możliwej mocy, by była efektywna. Oznacza to, że nie zawsze należy stawiać na najmocniejsze leki nasenne, by walka z bezsennością okazała się skuteczna. Oczywiście o rodzaju potrzebnych środków nasennych i ich dawce zawsze decyduje lekarz na podstawie szczegółowego wywiadu medycznego. Warto pamiętać, że recepta przez internet w tej sytuacji również jest możliwa, co oznacza, że nie trzeba osobiście zgłaszać się na wizytę stacjonarną, by móc wykupić lek. Jak zdobyć silne leki nasenne przepisane przez Internet? E-receptę tego typu zrealizujemy bez trudu w każdej aptece.

Jak działają silne leki nasenne?

Decydując się na silny lek nasenny, dobrze mieć świadomość jego wpływu na organizm. Silne leki nasenne mają mechanizm działania związany z wpływem na przekaźnictwo GABA-ergiczne, choć zależnie od rodzaju leku, modulatory GABA mogą działać nieco inaczej. Receptory GABA w mózgu to miejsce, gdzie przyłączany jest neuroprzekaźnik gamma-aminomasłowy (GABA), który hamująco działa na układ nerwowy, rozluźnia mięśnie i zmniejsza pobudliwość. Benzodiazepiny na przykład zwiększają powinowactwo GABA do receptora GABA-ergicznego, przez co receptor ten jest silniej pobudzany.

Dawkowanie silnych leków nasennych, czyli jak je bezpiecznie przyjmować?      

To lekarz powinien dobrać odpowiednie dla pacjenta silne leki nasenne, a także ustalić ich bezpieczne dawkowanie. Należy pamiętać, że silne leki nasenne na receptę nie tylko nie są pozbawione skutków ubocznych, ale również wiążą się z ryzykiem przedawkowania czy uzależnienia, dlatego do terapii należy podejść odpowiedzialnie. Uważać trzeba jednak nie tylko na środki wydawane z przepisu lekarza, ale również na mocne leki nasenne bez recepty. One również powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami podanymi w ulotce i w dawce nie większej niż tam zaznaczona.

Przyjmując silne leki nasenne w płynie, tabletkach, czy w innej postaci, należy bacznie obserwować swój organizm, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem. Są to bowiem leki, które mogą nie tylko pomóc w walce z bezsennością, ale również poważnie zaszkodzić – zwłaszcza kiedy stosuje się je nierozważnie. Pilnować należy nie tylko dawki i czasu trwania terapii, ale również łączenia wspomnianych leków z alkoholem czy innymi medykamentami. Nie zaleca się również zbyt raptownego odstawiania leków nasennych dostępnych na receptę, gdyż może to nasilić działania niepożądane.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.