Leki i suplementy

Rynek suplementów diety rozwija się w naszym kraju bardzo dynamicznie. Ogólnodostępność suplementów diety sprawia, że wiele osób decyduje się na ich przyjmowanie bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem i nadużywa je, co niestety w niektórych przypadkach może skończyć się bardzo źle. Leki i suplementy najlepiej przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarskimi i jedynie w sytuacjach, gdy faktycznie są one naszemu organizmowi niezbędne. Strona podpowiada, czym różnią się leki i suplementy diety, a także co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na swój środek i udasz się do apteki na zakupy.

Różnica między lekiem a suplementem diety

„Suplement diety a lek” – tego typu frazę w wyszukiwarkę wpisuje niejeden pacjent i bardzo słusznie, gdyż warto wiedzieć, że leki i suplementy diety to nie jest to samo. Z założenia leki są to środki lecznicze, które (jak sama nazwa wskazuje) mają leczyć choroby bądź im zapobiegać. Oczywiście dostępne są w aptekach leki, które możemy kupić wyłącznie na receptę (Rx), a także leki, które dostępne są w sprzedaży bez recepty (OTC). Suplementy diety to natomiast środki spożywcze dedykowane osobom zdrowym, których zadaniem ma być uzupełnienie diety o brakujące składniki aktywne. Gdy w grę wchodzą leki, ich wprowadzenie do sprzedaży musi wiązać się z bardzo rygorystycznymi badaniami i zebraniem niezbędnej dokumentacji, a także zatwierdzeniem jej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych.Leki posiadać muszą wyczerpujące ulotki dla pacjenta, ponadto każda partia opuszczająca produkcję poddawana jest kontrolom producenta i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Suplement diety może obejmować między innymi witaminy i minerały w skoncentrowanych dawkach – któż z nas nie słyszał o istnieniu witamin na zdrowie włosów, paznokci czy skóry? Trzeba jednak wiedzieć, że środki te nie przechodzą szczegółowych badań przed wprowadzeniem do obrotu, więc nie ma też udokumentowanej ich skuteczności czy działań niepożądanych. By wprowadzić je na rynek wystarczy tylko zgłoszenie do GIS – jako że są to substancje spożywcze, nie trzeba ich rejestrować czy uzyskiwać pozwolenia na ich obrót, ponadto podlegają one potem jedynie wyrywkowym kontrolom Sanepidu, co daje duże pole do nadużyć, a niejeden nierzetelny producent to niestety wykorzystuje.

Suplementy diety a sterydy

Warto również wiedzieć, czym różnią się suplementy diety od sterydów. Choć sterydy większości z nas kojarzą się jedynie z budowaniem masy mięśniowej „na skróty” za pomocą anabolików, należy mieć na uwadze, że są one szeroko stosowane w medycynie. Zalecane są w przypadku różnego rodzaju chorób, w tym np. przy leczeniu nadciśnienia, alergii i astmy, reumatoidalnego zapalenia stawów i wielu innych chorób. Produkty te, ze względu na wiele skutków ubocznych, powinny być stosowane pod ścisłą kontrolą lekarza, często po uprzednim wykonaniu odpowiednich badań medycznych.

Niezbędne konsultacje dotyczące suplementacji

Oczywiście nie oznacza to, że suplementacja jest całkowicie bezpodstawna i nie powinno się zażywać żadnych suplementów diety – wręcz przeciwnie. Istnieją wartościowe kategorie suplementów i niejeden środek tego typu jest godny uwagi, więc nie zawsze wybór lek a suplement diety jest oczywisty. Należy jednak postawić wyłącznie na suplementy diety ze sprawdzonych źródeł od godnych zaufania producentów (ale nie trzeba wierzyć im na słowo, w tym zwłaszcza reklamom – należy wyrobić sobie zwyczaj czytania i analizowania składów i ulotek). Nie poleca się np. zakupu wątpliwej jakości suplementów dostępnych w sprzedaży internetowej.Bardzo istotną kwestią jest również świadomość zażywania suplementu – tego typu preparat nie zastąpi bogatej w składniki odżywcze diety, ponadto powinien być stosowany jedynie wtedy, gdy faktycznie jest naszemu organizmowi potrzebny i – co ważne – w odpowiednich dawkach. Nie zawsze reklamowany produkt „o najwyższej dawce na rynku” będzie dla nas odpowiedni, gdyż zapotrzebowanie naszego organizmu wcale nie musi być tak wysokie. Bardzo ważne są zatem porady lekarskie dotyczące zasadności suplementacji. W niektórych przypadkach warto wykonać również dodatkowe badania – zanim jeszcze zastanawiać się zaczniemy nad tematem „witaminy, lek czy suplement”.

Rejestr leków i suplementów – skąd czerpać wiedzę?

Wiele osób zastanawia się, czy istnieje rejestr leków i suplementów, z którego można zasięgnąć informacji dotyczących sposobu działania danego produktu, czy też jego skutków ubocznych. Warto wiedzieć, że ogólnodostępny w Polsce jest Rejestr Produktów Leczniczych, gdzie znaleźć można szczegółowe dane o produktach leczniczych, które dopuszczone zostały do obrotu w naszym kraju. To cenne źródło informacji, do których dostęp ma każdy w swojej przeglądarce – znajdziesz tu opis działania składników leku, a także zalecenia dotyczące jego stosowania. O stosowanie produktu możesz także zapytać lekarza, ponadto cennych informacji na temat wpływu leku na stan zdrowia człowieka i jego organizm udzieli Ci zwykle także farmaceuta w aptece. Trudno jednak czasem, gdy w grę wchodzi wiarygodna informacja odnośnie działania suplementu diety, gdyż w ulotce możemy często znaleźć jedynie pusty skład ilościowy i jakościowy, bez udowodnionego badaniami wpływu na zdrowie człowieka.