Jaki antybiotyk na COVID-19? Łagodzenie objawów

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Koronawirus to choroba, która u każdego pacjenta może mieć inny przebieg. Różne mogą być również objawy koronawirusa w zależności od wieku, stanu zdrowia oraz płci pacjentów. Często jednak obserwuje się gorączkę, kaszel, osłabienie, zmęczenie, bóle głowy, gardła i mięśni, poza tym pojawiać się może biegunka oraz zmiany skórne. W przypadku nowego wariantu Covid-19 u części osób zakażenie może przebiegać wręcz bezobjawowo. Jaki antybiotyk na Covid może okazać się skuteczny i czy przy pomocy antybiotyków można w ogóle leczyć pacjenta z tą chorobą? Po informacje zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antybiotyk przy COVID-19 — czy w ogóle istnieje?

Wielu pacjentów zmagających się z koronawirusem zastanawia się, jaki antybiotyk na Covid może okazać się skuteczny. Zarówno koronawirus, jak i grypa, czy też przeziębienie to choroby powodowane przez wirusy, dlatego nie da się ich wyleczyć przy pomocy antybiotyku – antybiotyki są skuteczne w przypadku wystąpienia u pacjentów infekcji bakteryjnych. Na koronawirusa nie działają również inne dostępne w aptece leki, ponieważ chorobę leczy się jedynie objawowo. Nie jest więc także słuszne pytanie, jaki antybiotyk na zapalenie płuc przy Covid stosować, podobnie jak pytanie o antybiotykoterapię w przypadku innych dolegliwości towarzyszących chorobie. Jeśli u pacjentów dojdzie np. do zapalenia płuc, którego przyczyną jest Covid-19 lub inny wirus, nie zaleca się stosowania antybiotykoterapii, ponieważ stosowanie tego rodzaju leków nie zadziała na wirusy. Wyjątkiem jest nadkażenie bakteryjne, które może wówczas wystąpić.

Czytaj także:

Jeśli u pacjentów został zdiagnozowany koronawirus, któremu towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości, na które pilnie potrzebne są leki, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z e-recepty. To sposób szybki i wygodny, dzięki któremu już w kilka chwil – bez stacjonarnej wizyty u lekarza, otrzymać można SMS z kodem na potrzebne pacjentowi leki.

Antybiotyki antyzakrzepowe do stosowania przy COVID-19

Zakażenie koronawirusem dość często wiąże się z przypadkami wystąpienia u pacjentów zakrzepicy, czyli stanu, w którym dochodzi do tworzenia się skrzepu. Jaki antybiotyk na koronawirusa może okazać się rozwiązaniem przeciwdziałającym zakrzepicy? Udzielając odpowiedzi na pytanie, jaki antybiotyk na Covid 19 zastosować, należy pamiętać, że nie stosuje się antybiotyków w leczeniu tej choroby – w przypadku pacjentów, u których obserwowany jest ciężki przebieg choroby, należy rozważyć leczenie przeciwzakrzepowe. W tym celu zaleca się między innymi przyjęcie substancji, jaką jest heparyna. Stosuje się ją podskórnie oraz dożylnie.

Antybiotyki stosowane przy COVID-19 — leczenie objawów

Pozostając przy zagadnieniu „jaki antybiotyk na Covid” warte uwagi jest to, że antybiotykoterapia w przypadku tej choroby nie przynosi efektów. W przypadku wystąpienia koronawirusa zaleca się jednak leczenie objawowe, które związane jest ze stosowaniem leków przeciwbólowych. Pacjentom z Covid zaleca się również lek przeciwgorączkowy. Na chorobę w pierwszej kolejności stosuje się paracetamol. Jeśli jednak lek ten nie przyniesie zamierzonych efektów, lekarz zalecić może zastosowanie ibuprofenu. W przypadku wystąpienia bólu gardła przy Covid ulgę przynieść mogą preparaty łagodzące ten objaw. Stosuje się nie tylko leki przeciwgorączkowe, ale czasem i przeciwkaszlowe (jeśli u pacjenta z zapaleniem płuc pojawiają się odruchy kaszlu).

U części pacjentów wystąpić może Covidowe zapalenie płuc (ciężki stan z towarzyszącymi mu dusznościami). Jaki antybiotyk na Covidowe zapalenie płuc może okazać się skuteczny? To, jakie antybiotyki na Covid zastosować, zdecyduje lekarz. Przypadek nadkażenia bakteryjnego, będącego jednym z powikłań ciężkiej postaci Covid, to w zasadzie jedyna opcja, gdy warto zastanowić się, jaki antybiotyk na koronawirus stosować – przy czym ponownie – nie będzie to antybiotyk na koronawirusa, ale na powikłanie w postaci infekcji bakteryjnej płuc. Stosuje się wówczas takie antybiotyki jak azytromycyna, tetracykliny oraz fluorochinolony.

Czy antybiotyki na kaszel są skuteczne przy COVID-19?

Pozostając przy zagadnieniu „jaki antybiotyk na Covid” – chorobie tej mogą towarzyszyć różne dolegliwości, jednak choroby nie da się wyleczyć poprzez antybiotykoterapią. Pytanie, jakie antybiotyki przy Covid przy kaszlu powinno się stosować, nie jest więc prawidłowe. W przypadku wystąpienia przy koronawirusie kaszlu pacjentom zaleca się jedynie przyjmowanie preparatów w formie syropów lub tabletek.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.