Jaki antybiotyk na ząb z ropą? Najskuteczniejsze leki

Napisano 25.05.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wyróżnia się dwa rodzaje ropni: ropień zębów, zwany ropniem okołopowierzchniowym oraz ropień dziąseł, inaczej ropień przyzębia. Ropień zęba oznacza stan zapalny w okolicy tkanek otaczających wierzchołek korzenia zęba. Stanowi go zaczerwieniona wyniosłość wypełniona ropą, która otoczona jest tkankami. Kiedy przy zębie z ropą udać się do stomatologa po antybiotyk i jaki antybiotyk na ząb z ropą należy stosować, by nie miał on negatywnego wpływu na zdrowie? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ząb z ropą – kiedy konieczny może być antybiotyk?

Ropień zęba, inaczej ropień okołopowierzchniowy, powstaje przy wierzchołku korzenia zęba, kiedy obumierają nerwy i naczynia tworzące kanał korzeniowy. W pierwszej kolejności pojawia się przy wierzchołku korzenia zęba, a następnie obejmuje również kości, które otaczają ząb. Zakażenie miazgi początkowo rozprzestrzenia się do kanałów korzeniowych, a następnie przenosi się dalej do tkanek okołowierzchołkowych zęba, co przyczynia się do ich ostrego ropnego zapalenia, czego konsekwencją jest ropień zęba. Dla pacjentów ropień zęba jest bardzo bolesny i może być źródłem zakażenia części lub nawet całego organizmu. Do zapalenia dochodzi w wyniku procesów próchnicznych. W momencie wystąpienia ropnia zęba konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, ponieważ w przeciwnym razie pacjent może narazić organizm na inne schorzenia. Leczenie ropnia odbywa się stomatologicznie, chirurgicznie oraz farmakologicznie. By opowiedzieć na pytanie, jaki antybiotyk na zęba ropnego stosować, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy w ogóle konieczne jest jego przyjęcie.

Czytaj także:

Jeśli pacjenci mają problemy z zębami, przy których pojawiają się ropnie, a infekcja nasila się i konieczne jest podanie leku, rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z e-recepty. To szybki sposób na otrzymanie niezbędnych medykamentów, bez konieczności wizyty u lekarza. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, by w kilka chwil uzyskać SMS z kodem na potrzebny lek.

Zęby z ropą – wybór metody leczenia

Rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i leczeniem chorób tkanek okołopowierzchniowych zajmuje się dział stomatologii nazywany endodoncją. Wybór metody leczenia zęba z ropą uzależniony jest przede wszystkim od umiejscowienia patologii, poza tym terapię dobiera się w zależności od stanu zdrowia pacjenta i stopnia zaawansowania infekcji. Jeśli ząb jest w znacznym stopniu uszkodzony, stomatolog może zdecydować się na jego usunięcie. Przy silnym bólu towarzyszącemu stanowi zapalnemu ulgę pacjentowi może przynieść nacięcie ropnia, a następnie usunięcie znajdującej się w jego wnętrzu treści. Jeśli stan zęba nie jest na tyle poważny, by go usuwać, rozwiązaniem może okazać się leczenie kanałowe.

Niektórym pacjentom dentysta przepisać może antybiotyk na ropień zęba, który działa przeciwbakteryjnie. Wskazaniem do stosowania antybiotyku jest m.in. utrzymująca się gorączka, poza tym antybiotyki stosuje się przy pojawiających się dreszczach oraz złym samopoczuciu. Inne wskazania do stosowania antybiotyków przy zębie z ropą to obecność chorób współistniejących takich jak cukrzyca (choroba przyczynia się do spadku odporności pacjenta), białaczka i zakażenie HIV. Antybiotyki stosowane są również przy schyłkowej niewydolności nerek. Antybiotykoterapia konieczna jest także, jeśli infekcja prowadzi do wystąpienia objawów poza obszarem ropnia. Stosowane przez chorych antybiotyki sprawdzić się mogą również przy zapaleniu kości szczękowych oraz przy ostrym martwiczo-wrzodziejącym zapaleniu dziąseł i przyzębia, a także przy procesach ropnych w obrębie części twarzowej czaszki. Niekiedy konieczne jest podanie pacjentom antybiotyku przed zabiegiem stomatologicznym, np. u osób po przeszczepach lub z wadami serca. Przy leczeniu nie bez znaczenia jest, jaki antybiotyk na ząb z ropą zostanie zastosowany.

Jaki antybiotyk na ząb z ropą — najpopularniejsze antybiotyki w tabletkach

W celu dopełnienia leczenia kanałowego zębów lub jeśli objawy towarzyszące obecności ropy przy zębie nasilają się, lekarz może przepisać pacjentowi antybiotyk na zęba z ropą. Gdy zbiera się ropa pod zębem, jaki antybiotyk podać, zawsze decyduje lekarz. Jaki antybiotyk na ząb z ropą może zapisać lekarz? W leczeniu zęba z ropą popularna jest antybiotykoterapia z wykorzystaniem penicyliny. Zaliczana jest ona do antybiotyków β-laktamowych (działa bakteriobójczo), które wytwarzane są przez grzyby z gatunku pędzlaków. Jaki antybiotyk na ból zęba może się jeszcze sprawdzić? W przypadku ropnia sprawdzić się może także leczenie antybiotykiem takim jak cefalosporyna lub klindamycyna. Jaki jeszcze antybiotyk na ropień zęba może przynieść efekty? Nierzadko stosowana jest również amoksycylina (z klawulanianem). Jeśli zbiera się ropa w zębie, a antybiotyk okaże się konieczny, ważne by zaufać w kwestii doboru odpowiedniego produktu lekarzowi i nie stosować produktów do leczenia zęba z ropą bez konsultacji z lekarzem (np. przepisanych innej osobie).

Antybiotyk w maści na zęba z ropą

Właściwie dobrane leczenie pozwala pozbyć się problemu, jakim jest ropa w dziąśle. Jaki antybiotyk warto zastosować na tego rodzaju problemy? Jeśli chodzi o antybiotyk na stan zapalny zęba, kiedy ropniowi towarzyszy ból i silny obrzęk oraz zaczerwienienie, rozwiązaniem może okazać się maść z antybiotykiem. Rozwiązanie to zapobiega rozwojowi stanów zapalnych dziąseł i błony śluzowej w jamie ustnej, a zawarte w niej składniki aktywne mają działanie antybakteryjne i ściągające. Taki antybiotyk powinien dobrać lekarz.

Objawy pojawienia, ile ropy w zębie

Jeśli u pacjenta pojawi się ropa pod zębem, antybiotyk po konsultacji z lekarzem może okazać się niezbędny w leczeniu. O tym, jaki antybiotyk na ząb z ropą zastosować, decyduje m.in. stan zdrowia pacjenta. Wdrożenie antybiotykoterapii zależy również od innych czynników, o czym mowa była wcześniej. Występujący u pacjentów ropień zęba ze względu na stopień zaawansowania zmian oraz objawy dzieli się na trzy rodzaje:

  • Okołopowierzchniowy.
  • Podśluzówkowy.

Ropień okołopowierzchniowy stanowi pierwszą fazę choroby. Na tym etapie dochodzi u pacjenta do silnego pulsującego bólu, który w szczególności odczuwalny jest w pozycji leżącej. Niekiedy pojawiać się może również obrzęk dziąseł, poza tym mogą być one zaczerwienione. Często pacjenci mają uczucie wysadzania zęba z zębodołu. Ropień podokostnowy stanowi najostrzejszą fazę zapalenia. Pacjent może wówczas odczuwać bardzo silny ból, który często obejmuje także sąsiednie zęby, poza tym w tej fazie pojawiać się może również gorączka. Ropień podśluzówkowy stanowi ostatnie stadium choroby. Bardzo często w tej fazie obserwuje się samoistne uwalnianie wydzieliny ropnej do jamy ustnej, z czym wiąże się nieprzyjemny zapach i posmak w ustach. W konsekwencji dochodzi do zwiększenia obrzęku, poza tym w dalszym ciągu utrzymywać się może gorączka.

Kiedy udać się do dentysty po antybiotyk?

Jak zostało wspomniane wcześniej, to, jaki antybiotyk na ząb z ropą przyjmować, zależy od decyzji lekarzy. Wizyta u stomatologa konieczna jest już po zaobserwowaniu pierwszych objawów wskazujących na ropień. Zaleca się ją nawet, jeśli ropień zęba pęknie i wydostanie się z niego wydzielina. Jeśli pacjent nie uda się do lekarza, infekcja może postępować, a jej objawy mogą się nasilać. Nieleczony ropień zęba stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, a powikłania z nim związane mogą objąć również inne części głowy, szyi i mózgu.

Jeśli chodzi o leczenie, oprócz przyjmowania antybiotyku na ropne zapalenie zęba, który działa przeciwbakteryjnie, lekarz zalecić może również przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych, do których zalicza się m.in. ibuprofen, aspiryna oraz paracetamol. Jaki antybiotyk na ropny ząb już wspomniano, ale jakie inne środki przeciwbólowe może jeszcze przepisać lekarz? Niekiedy postępowanie przy zębie z ropą wiąże się również ze stosowaniem silniejszych środków przeciwbólowych, do których zalicza się m.in. ketoprofen (na receptę). Po wyleczeniu problemu ważna jest natomiast profilaktyka, przy której należy pamiętać m.in. o regularnych wizytach u dentysty.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.