Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Angina, inaczej zapalenie jamy śluzowej gardła i migdałków podniebiennych, jest chorobą zakaźną, która może dotykać zarówno dzieci, jak i dorosłych. Do objawów anginy należą m.in. bóle gardła i związane z nimi trudności w przełykaniu, a także ból głowy, ponadto u pacjentów pojawiają się inne objawy, do których zaliczana jest wysoka gorączka. Choroba może być powodowana przez wirusy, poza tym może mieć także podłoże bakteryjne. Przy anginie bakteryjnej chory ma biały, ropny nalot na gardle. „Angina ropna a antybiotyk” to często poruszane przez pacjentów zagadnienie, które warto nieco przybliżyć. Jaki antybiotyk na anginę należy przyjmować i czy antybiotyk dla dzieci na anginę sprawdzi się w leczeniu schorzenia? Czy możliwy jest nawrót anginy po odstawieniu antybiotyku? Po informacje zapraszamy do artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jaki antybiotyk na anginę – czy zawsze jest potrzebny?
Medycyna definiuję anginę jako chorobę oznaczającą ostre zapalenie migdałków i błony śluzowej gardła, która powodowana jest przez wirusy i bakterie. Rzadziej spotykana jest angina o podłożu grzybiczym. Angina bakteryjna w większości przypadków (niemal 90%) powodowana jest przez bakterie z grupy paciorkowców β-hemolizujących z grupy A, do których zalicza się Streptococcus pyogenes. W mniejszym stopniu (pozostałe 10%) za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie z grupy C i G, a także paciorkowiec zapalenia płuc i Haemophilus influenzae. Początek anginy bakteryjnej u pacjenta wiąże się przede wszystkim z silnym bólem gardła, poza tym u chorych obserwuje się wysoką gorączkę (temperatura może dochodzić do 38-40°C), bóle głowy i dreszcze. Występuje również ogólne osłabienie organizmu. Pojawia się także biały lub żółty nalot na migdałkach Z anginą wiąże się również nieprzyjemny zapach z jamy ustnej oraz powiększenie węzłów chłonnych. W przebiegu anginy bakteryjnej nie występują katar i kaszel.
Angina wirusowa natomiast jest efektem zakażenia wirusowego górnych dróg oddechowych. Do jej rozwoju przyczyniają się rynowirusy, adenowirusy, enterowirusy, koronawirusy, a także wirusy paragrypy. Choroba ta utrudnia przełykanie pokarmów, poza tym pogorszeniu ulega samopoczucie chorego. Angina wirusowa może objawiać się również w postaci dokuczliwego kataru, a także może mieć postać suchego kaszlu i chrypki. Często towarzyszyć jej mogą dolegliwości towarzyszące, do których zalicza się zapalenie spojówek, mononukleozę, ospę, opryszczkę lub odrę. W przypadku dzieci mogą wystąpić też inne objawy, do których zalicza się m.in. zatkany nos. Angina wirusowa znacznie częściej dotyczy jednak osób dorosłych. W porównaniu do anginy bakteryjnej ma ona zwykle łagodniejszy przebieg, poza tym na przy anginie wirusowej nie pojawia się charakterystyczny nalot na migdałkach.
Pacjentom zmagającym się z anginą lub innymi schorzeniami często pilnie potrzebne są leki. Jeśli np. przez długie kolejki w przychodni wizyta stacjonarna nie jest możliwa, warto skorzystać z szybkiego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Dzięki niej pacjent już w kilka chwil otrzymać może SMS z czterocyfrowym kodem na potrzebne leki, które może wykupić w każdej aptece.
Czy angina jest zaraźliwa?
Angina jest chorobą zakaźną. Zarazić się można zarówno od chorego, jak i od nosiciela, który nie ma objawów. Do zakażenia dochodzi głównie drogą kropelkową, poza tym ryzyko zakażenia wzrasta przez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Największy wzrost zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzieci wracają do szkół i przedszkoli. Jeśli chodzi o leczenie anginy, należy je wdrożyć już po zaobserwowaniu pierwszych objawów świadczących o chorobie. Nieleczona angina może wiązać się z wystąpieniem groźnych dla zdrowia powikłań, do których zalicza się m.in. ropień okołomigdałowy. Częstym powikłaniem jest również zapalenie ucha środkowego i węzłów chłonnych, poza tym dojść może do zapalenia zatok. Pojawiać się może również gorączka reumatyczna oraz kłębuszkowe zapalenie nerek. Rzadziej obserwuje się zapalenie płuc, czy też opon mózgowych.
Jak wyleczyć anginę?
Jeśli chodzi o leczenie anginy, w zależności od czynnika, który doprowadził do jej rozwoju, a także od wieku i stanu zdrowia pacjenta, stosuje się różne metody walki z chorobą. W rozpoznaniu choroby pomocne mogą okazać się chociażby domowe testy na obecność bakterii Streptococcus pyogenes lub pobranie wymazu z gardła. Na ich podstawie pacjent może określić rodzaj anginy (bakteryjna lub wirusowa). Uzyskany wynik warto jednak skonsultować z lekarzem, który zlecić może pacjentowi dodatkowe badania. Dopiero na tej podstawie lekarz może wdrożyć leczenie.
Leczenie anginy wirusowej polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów poprzez stosowanie zgodnie z zaleceniami lekarza leków przeciwzapalnych oraz obniżających gorączkę. Często przyjmuje się również preparaty do gardła (spraye), a także krople do nosa zmniejszające katar. Co pomaga na anginę wirusową jeszcze? Jeśli objawy choroby są łagodne, zastosować można domowe metody, wykonując np. płukanki ziołowe. Wypróbować można również imbir, czosnek, sok z malin lub cebuli. Jeśli diagnoza potwierdzi u pacjenta anginę bakteryjną, konieczne będzie wdrożenie antybiotykoterapii (antybiotyków nie stosuje się przy anginie wirusowej). Antybiotyk zmniejsza zakaźność, skraca czas trwania choroby oraz zapobiega nawrotom infekcji, a dodatkowo ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia powikłań. O tym, jaki antybiotyk na anginę bakteryjną zastosować, zdecyduje lekarz po przeprowadzonym wywiadzie oraz przeprowadzając odpowiednie badania.
Składniki zawarte w antybiotykach na anginę
Zapisanie pacjentowi antybiotyków wskazane jest w przypadku anginy o podłożu bakteryjnym. Jaki antybiotyk na anginę może przepisać pacjentowi lekarz? Najczęściej podawany jest antybiotyk, którego substancją czynną jest amoksycylina (alfa-aminopochodna penicyliny) lub amoksycylina z kwasem klawulanowym. Wykazuje ona działanie bakteriobójcze, a efekt zależny jest od czasu działania antybiotyku, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących czasu przyjmowania leku. Jaki antybiotyk przy anginie może okazać się równie skuteczny? Często przy anginie bakteryjnej pacjentom podawany jest cefuroksym (cefalosporyna II generacji), który zaliczany jest do antybiotyków β-laktamowych. Jego mechanizm działania opiera się na blokowaniu jednego z ostatnich etapów biosyntezy ściany komórkowej bakterii. Klarytromycyna to kolejny antybiotyk na anginę ropną. To pochodna erytromycyny o działaniu przeciwbakteryjnym, której działanie związane jest z hamowaniem biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych.
Jak szybko zaczynają działać antybiotyki na anginę?
Leczenie anginy bakteryjnej wiąże się m.in. ze stosowaniem antybiotyków, których działanie polega na spowolnieniu namnażania bakterii przyczyniającej się do rozwoju choroby lub niszczeniu jej żywych komórek. Sukces w leczeniu zależy m.in. od tego, jaki antybiotyk na anginę pacjent będzie przyjmował, a także od dawki i czasu, przez jaki będzie przyjmowany lek na anginę. Leczenie anginy spowodowanej przez wirusy w formie antybiotykoterapii jest bezskuteczne, poza tym ma niekorzystny wpływ na naturalną florę bakteryjną. O tym, jaki antybiotyk na gardło zastosować, decyduje lekarz po przeprowadzonym wywiadzie i odpowiednich badaniach.
Kiedy zaczyna działać antybiotyk na anginę? Zależy to od rodzaju bakterii oraz rodzaju antybiotyku. Działanie antybiotyku rozpoczyna się już po jego przyjęciu, jednak pierwsze efekty widoczne są zwykle po 2-3 dniach regularnego stosowania leku, kiedy substancje aktywne zostaną rozprowadzone w ustroju. Skuteczność działania antybiotyku uzależniona jest m.in. od rodzaju bakterii, przebiegu anginy, trafności diagnozy oraz odpowiedniego dobrania leku. W prawidłowym leczeniu duże znaczenie odgrywa również kondycja i stan zdrowia pacjenta, a także jego wiek i czas od wystąpienia objawów do wdrożenia leczenia. Obecnie rosnącą popularnością cieszy się antybiotyk na anginę 3 dniowy. Antybiotyk ten zaczyna działać dość szybko i nie obciąża organizmu w takim stopniu, jak antybiotyki przyjmowane np. przez 7-10 dni, poza tym nie osłabia organizmu i nie wyniszcza mikroflory w takim stopniu, jak inne antybiotyki.
Czas działania antybiotyków uzależniony jest od rodzaju przyjmowanego medykamentu, a także od rodzaju bakterii, które wywołują schorzenie. Działanie antybiotyku jest najczęściej długotrwałe – lek działać może jeszcze przez kilka, a nawet kilkanaście dni po ustąpieniu objawów.
Jak długo można przyjmować antybiotyki na anginę?
Leczenie anginy zawsze należy powierzyć specjalistom, którzy zdecydują, jaki antybiotyk na anginę przepisać pacjentowi. Anginy nie należy leczyć na własną rękę, zwłaszcza antybiotykami dostępnymi w domu (np. pozostałości po antybiotykoterapii członka rodziny) – o tym, jakie leki przy anginie stosować, najlepiej wie lekarz. Niewłaściwe leczenie antybiotykami może przyczynić się do wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia pacjenta powikłań. Antybiotyk przy anginie nie powinien być stosowany dłużej niż 7-10 dni. Pamiętać należy, by wykorzystać wszystkie zapisane przez lekarza medykamenty, nawet w przypadku ustąpienia objawów anginy jeszcze przez zakończeniem leczenia. Pozostając przy zagadnieniu „angina bakteryjna a antybiotyk”, należy dodać, że jeśli objawy choroby nie ustąpią po zakończonej antybiotykoterapii, konieczna będzie ponowna wizyta chorego u lekarza, ponieważ może okazać się, że szczepy bakterii są odporne na przyjmowany lek i konieczna może okazać się jego zmiana.
Jak wspomagać antybiotykoterapię przy anginie?
To, jak długo trwa angina, uzależnione jest przede wszystkim od odporności pacjenta oraz metody leczenia. Towarzysząca anginie gorączka ustępuje zwykle po 3-5 dniach. Ból gardła z kolei może ustąpić po około tygodniu. Leczona angina paciorkowcowa nie powinna trwać dłużej niż 10 dni. maksymalnie utrzymywać się może jednak nawet przez 15 dni. Angina wirusowa natomiast utrzymuje się zazwyczaj przez tydzień. Jak zostało wspomniane wcześniej, to, jaki antybiotyk na anginę pacjent powinien stosować, ustala lekarz, a antybiotykoterapii nie wdraża się na anginę wirusową.
Nie należy zapominać, że przy stosowanej przez chorego antybiotykoterapii antybiotyk niszczy nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale również te, które różnicują mikroflorę jelitową. Wyjałowiona mikroflora jelitowa może stać się podatna na inne infekcje, dlatego ważne jest odpowiednie wspomaganie antybiotykoterapii. Choremu należy podać probiotyki, zwane również „dobrymi bakteriami”, które wzbogacają mikroflorę jelitową. Probiotyki pacjent powinien przyjmować zarówno w trakcie terapii antybiotykowej, jak również po jej zakończeniu. Wybór probiotyku powinien zostać skonsultowany z lekarzem lub farmaceutą.
Najbardziej skuteczne antybiotyki stosowane przy anginie
Jeśli chodzi o antybiotyki na anginę, lista dostępnych leków jest dość długa, a o tym, jaki antybiotyk na anginę powinien przyjmować chory, decyduje lekarz. Jakie antybiotyki na anginę są najskuteczniejsze? Najlepszy antybiotyk na anginę to amoksycylina, którą znaleźć można w lekach takich jak Amotaks, Ospamox oraz Duomox. Inny skuteczny antybiotyk na anginę to Augmentin, a także Amoksiklav oraz Taromentin, których substancją czynną stanowi amoksycylina i kwas klawulanowy. Sprawdzić się mogą również antybiotyki zawierające w składzie cefuroksym, a wśród nich Zinnat, Bioracef oraz Xorimax. Na liście skutecznych antybiotyków znajduje się również Fromilid oraz Klacid, w składzie których znajduje się klarytromycyna.
Jaki antybiotyk na anginę u dzieci powinien być stosowany? W leczeniu anginy bakteryjnej u małych pacjentów stosuje się penicylinę fenoksymetylową w postaci zawiesiny lub tabletek przez 10 dni. Jeśli u pacjenta występuje nadwrażliwość na penicylinę, lekarz ewentualnie przepisać może klarytromycynę, poza tym konieczne jest leczenie objawowe, które polega na stosowaniu leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lekiem o takich właściwościach jest syrop z ibuprofenem. U dzieci do 12. roku życia nie zaleca się leczenia anginy salicylanem, ponieważ może dojść do uszkodzenia wątroby.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?