Jaki antybiotyk na zapalenie dróg oddechowych?

Napisano 28.07.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie dróg oddechowych nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych czynności, ale także, jeśli jest nieleczone, może dać poważne powikłania i być niebezpieczne. Na czym polega leczenie bakteryjnych infekcji układu oddechowego? Jaki antybiotyk na zapalenie górnych dróg oddechowych może przepisać lekarz i ile powinna trwać kuracja? Odpowiadamy na te pytania w artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie dróg oddechowych — jak je leczyć?

Niektóre postacie zapalenia dróg oddechowych wymagają wdrożenia antybiotykoterapii. „Niektóre” stanowi tutaj słowo klucz, ponieważ antybiotyki stosuje się tylko i wyłącznie w przypadku bakteryjnych zakażeń dróg oddechowych — nie należy nimi leczyć infekcji wirusowych [1]. Ciężko np. wytypować najskuteczniejszy antybiotyk na zapalenie oskrzeli, ponieważ choroba ta w 90% procentach przypadków nie wymaga antybiotykoterapii, ponieważ wynika z zakażenia wirusowego [1]. Ostrożności wymaga również stosowanie antybiotyków na zapalenie ucha środkowego i zapalenie zatok, zamiast zastanawiania się, jaki antybiotyk na górne drogi oddechowe sprawdzi się przy tych stanach chorobowych, lepiej wdrożyć leczenie objawowe i dopiero gdy nie dojdzie do samoistnej poprawy lub podejrzenie infekcji bakteryjnej zostanie potwierdzone, wprowadzić antybiotyk [1]. 

Czytaj także:

Dostęp do antybiotyków jest obecnie bardzo łatwy, dzięki rozwiązaniom takim jak e-recepta. Przepisane przez lekarza leki można wykupić po okazaniu w aptece numeru PESEL oraz przekazaniu kodu e-recepty. To jednak nie oznacza, że antybiotyki należy nadużywać — o sposobie leczenia, dawkowaniu oraz czasie trwania kuracji każdorazowo decyduje lekarz. Bardzo ważne jest, aby antybiotykoterapii towarzyszyły preparaty osłonowe (probiotyki) — ich zadaniem jest ochrona naturalnej flory bakteryjnej przed działaniem leku przeciwbakteryjnego [1]. 

Jaki antybiotyk na zapalenie dróg oddechowych — najskuteczniejsze antybiotyki

Jaki antybiotyk na drogi oddechowe może przepisać lekarz? Uniwersalnym antybiotykiem na zapalenie dolnych dróg oddechowych oraz zapalenie górnych dróg oddechowych jest makrolid. Antybiotyki makrolidowe wykazują działanie nie tylko przeciwbakteryjne, ale również przeciwzapalne i immunomodulujące [2]. Z tego powodu stosuje się je w leczeniu zapalenia gardła, migdałków, zatok szczękowych i/lub przynosowych, a także zapaleniu ucha środkowego, płuc i oskrzeli [3]. 

Jaki antybiotyk na zapalenie górnych dróg oddechowych lub dolnych dróg oddechowych znajduje zastosowanie w cięższych przypadkach? Gdy istnieją wyraźne wskazania do antybiotykoterapii (np. angina ropna, zapalenie ucha u małego dziecka lub inne ciężkie zapalenie dróg oddechowych, antybiotykiem pierwszego rzutu jest betalaktam [1]. 

Główne składniki antybiotyków na zapalenie dróg oddechowych

Poniżej zebraliśmy nazwy przykładowych substancji aktywnych wchodzących w skład antybiotyków na zapalenie górnych dróg oddechowych, wraz ze wskazaniami do ich stosowania.  

Antybiotyki na zapalenie górnych dróg oddechowych

Nazwa antybiotyku

Wskazanie do zastosowania
amoksycylina

 

 

to antybiotyk na drogi oddechowe pierwszego rzutu, rekomendowany w leczeniu ostrych zakażeń górnych dróg oddechowych (poza anginą)

ampicylina

powikłane ostre bakteryjne zapalenie zatok przynosowych

betalaktam  angina ropna  
betalaktam  ciężkie zapalenie zatok z bólem twarzy, wysoką gorączką i pogorszeniem stanu ogólnego  

betalaktam

zapalenie ucha środkowego u dziecka, z ciężkim stanem  
cefadroksyl  zapalenie gardła i migdałków podniebiennych spowodowane przez paciorkowce beta-hemolizujące z grupy A  

ceftriakson

ostre zapalenie ucha środkowego

cyprofloksacyna  długotrwałe lub nawracające zakażenia ucha lub zatok   

lewofloksacyna

ostre zapalenie zatok  

makrolid

zapalenie zatok (gdy przyczyną jest infekcja bakteryjna)  
moksyfloksacyna  ostre bakteryjne zapalenie zatok  
roksytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna  

zapalenie gardła, zapalenie migdałków, zapalenie zatok szczękowych i/lub przynosowych

 

Tabela 1. Antybiotyki na zapalenie górnych dróg oddechowych. Opracowanie własne.

 

Poniżej zebraliśmy nazwy przykładowych substancji aktywnych wchodzących w skład antybiotyków na zapalenie dolnych dróg oddechowych, wraz ze wskazaniami do ich stosowania.  

Antybiotyki na zapalenie dolnych dróg oddechowych

Nazwa antybiotyku

Wskazanie do zastosowania
amikacyna  zakażenia płuc i dolnych dróg oddechowych występujące podczas leczenia szpitalnego  
cefepim  ciężkie zapalenie płuc  

cefotaksym

zakażenia dolnych dróg oddechowych, w tym zapalenie płuc wywołane przez S. pneumoniae o zmniejszonej wrażliwości na penicylinę,   

ceftarolina

pozaszpitalne zapalenie płuc

ceftazydym

szpitalne zapalenie płuc  
delamanid  wielolekooporna i silnie lekooporna gruźlica płuc  
lewofloksacyna  pozaszpitalne zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli  

linezolid

szpitalne i pozaszpitalne zapalenie płuc, którego przyczyną są wrażliwe bakterie Gram-dodatnie

makrolid

krztusiec  
moksyfloksacyna  pozaszpitalne zapalenie płuc, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli  
roksytromycyna, klarytromycyna i azytromycyna   zapalenie płuc (w tym także atypowe) oraz zapalenie oskrzeli wynikające z infekcji bakteryjnej  
wankomycyna  pozaszpitalne zapalenie płuc, szpitalne zapalenie płuc  

Tabela 2. Antybiotyki na zapalenie dolnych dróg oddechowych. Opracowanie własne.

 

Jak długo można przyjmować antybiotyki na zapalenie dróg oddechowych?

Skoro już wiemy, jaki antybiotyk na zapalenie oskrzeli u dorosłych może przepisać lekarz (i kiedy), a także, jaki antybiotyk na górne drogi oddechowe oraz dolne drogi oddechowe jest najlepszy, na koniec warto powiedzieć co nieco na temat czasu trwania kuracji antybiotykowej. Antybiotykoterapia zwykle trwa od 7 do 10 dni, wyjątek stanowi kuracja za pomocą antybiotyku 3-dniowego na górne drogi oddechowe. Tego typu leki działają szybciej, w obu przypadkach jednak, aby leczenie było skuteczne, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących dawki, częstotliwości oraz czasu trwania przyjmowania leku. Jeśli antybiotykoterapia jest stosowana niezgodnie z zaleceniami lekarza, może dojść do uodpornienia się bakterii na antybiotyki i rozwoju poważnych powikłań, w tym także w przypadku niektórych chorób układu oddechowego — zagrażających życiu.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.