Antybiotyk na zatoki — jaki sprawdzi się najlepiej?

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Z zapaleniem zatok mogą mieć do czynienia dorośli, jak i dzieci. Przyczyną zapalenia zatok mogą być zarówno bakterie, jak i wirusy oraz grzyby, poza tym do rozwoju dolegliwości przyczynić się może również alergia, nieleczone przeziębienie, a nawet próchnica. Najczęstsze objawy chorych zatok to katar, uczucie rozpierania w okolicach policzków, a także ból, który w szczególności nasila się w trakcie poruszania głową. Pojawić się może również obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu. Nieleczone zatoki mogą skutkować wystąpieniem niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Kiedy konieczny jest antybiotyk na zatoki? Jak długo trwa leczenie antybiotykiem i jaki antybiotyk na zatoki wybrać? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Antybiotyki na zatoki — kiedy są konieczne?

Zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie, które znajdują się w okolicy głowy – nosa oraz oczu. Najczęstszą chorobą dotykającą zatoki jest zapalenie zatok, które dotyczy błony śluzowej wyścielającej zatoki przynosowe oraz nos. Do zakażeń dochodzi przede wszystkim przez błonę śluzową jamy nosowej, poza tym do zapalenia dochodzi również drogą krwiopochodną oraz zębopochodną. Objawy zapalenia zatok zależą od miejsca, w którym wystąpił stan zapalny. Najczęstsze objawy chorych zatok to ból w okolicach głowy nasilający się przy pochyleniu (może maleć przy jej uniesieniu), wysoka gorączka, ból w kącikach oczu i nasady nosa, ropień i zatkane ucho. Często u pacjentów występuje również wydzielina w tylnej ściance nosa. Podstawą do rozpoznania zapalenia zatok jest wywiad lekarski oraz odpowiednie badania.

Czytaj także:

Diagnostyka obejmuje przede wszystkim badanie laryngologiczne (nieinwazyjnym badaniem laryngologicznym jest rynoskopia), poza tym lekarz zlecić może badania dodatkowe takie jak badanie radiologiczne – na zdjęciu określa się przejrzystość zatoki. Konieczne może być również wykonanie tomografii zatok. O tym, czy konieczny będzie antybiotyk na zatoki, zadecyduje lekarz po zdiagnozowaniu przyczyny zapalenia zatok.

Jeśli pacjent cierpi na zapalenie zatok i potrzebne mu są pilnie leki, a wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, rozwiązaniem może okazać się e-recepta. To szybki i bezpieczny sposób na otrzymanie niezbędnych medykamentów – bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, by w kilka chwil otrzymać SMS z kodem na niezbędne medykamenty.

Przyczyny zapalenia zatok i ich leczenie

Przyczyną zapalenia zatok mogą być bakterie. Chorobę wywołuje m.in. bakteria Moraxella catarrhalisStreptococcus pneumoniae oraz Haemophilus influenzae. Chora zatoka może być też efektem obecności wirusów grypy, adenowirusów, koronawirusów, poza tym do rozwoju choroby przyczyniać się może obecność rynowirusów. Inną przyczyną zapalenia zatok mogą być grzyby, poza tym do rozwoju choroby przyczynić się mogą również alergie, próchnica, przerost migdałków, czy też podrażnienie błony śluzowej spowodowane przez palenie papierosów.

W leczeniu schorzenia należy uwzględnić przyczynę choroby i miejsce, w którym wystąpiło zapalenie. Leczenie zapalenia zatok w pierwszej kolejności polega na stosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, poza tym przy chorych zatokach niekiedy stosuje się glikokortykosteroidy donosowe oraz leki mukolityczne. Kiedy konieczne mogą okazać się antybiotyki na zatoki? Jeśli przyczyną zapalenia zatok jest infekcja bakteryjna, a leczenie objawowe nie przynosi oczekiwanych efektów, lekarz przepisać może pacjentowi antybiotyki.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok — kiedy antybiotyk się sprawdzi?

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, któremu często towarzyszy utrudnione oddychanie, należy mieć na uwadze, że stan zapalny u pacjentów niekiedy utrzymuje się przez okres powyżej 12 tygodni, dlatego konieczne jest jego leczenie. Nieleczone przewlekłe zapalenie zatok może wiązać się z poważnymi powikłaniami, do których zalicza się m.in. ropień podokostnowy, ropowica oczodołu, a także zapalenie opon mózgowych oraz zapalenie szpiku kości czaszki. Kiedy antybiotyk na zatoki może okazać się dobrym rozwiązaniem? W leczeniu schorzenia wykorzystywana jest przede wszystkim farmakologia, poza tym w niektórych przypadkach konieczne może okazać się leczenie zabiegowe. Kiedy leczenie obejmuje antybiotyk na zatoki? Jeśli przyczyną problemu są bakterie, wprowadzana jest antybiotykoterapia – po kontakcie z lekarzem pacjentowi przepisywany jest antybiotyk na przewlekłe zatoki.

Przy zapaleniu zatok o podłożu bakteryjnym, kiedy przebieg choroby jest ciężki, a dodatkowo u pacjenta pojawiają się powikłania, lekarz choremu przepisać może mocny antybiotyk na zatoki. Wybierając sprawdzony antybiotyk na zatoki, pod uwagę bierze się m.in. wiek pacjenta, możliwe działania niepożądane antybiotyków, a także uczulenie na substancję czynną oraz substancje pomocnicze przepisywanego leku.

Jaki antybiotyk na zatoki wybrać? Czego unikać?

Antybiotyk na zatoki u pacjenta lekarz dobiera w zależności od rodzaju bakterii, która przyczyniła się do zapalenia oraz od miejsc, w których pojawił się stan zapalny. Jaki jest najlepszy antybiotyk na zatoki? Do najczęściej zapisywanych przez lekarzy antybiotyków zalicza się:

  • Amoksycylinę – to półsyntetyczna penicylina o strukturze podobnej do ampicyliny, która wykorzystywana jest do leczenia ostrego zapalenia zatok, poza tym znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń dolnych i górnych dróg oddechowych.
  • Azytromycynę – to antybiotyk makrolidowy będący pochodną erytromycyny. Leczy się nią zapalenie zatok i płuc, dolnych i górnych dróg oddechowych, a także zakażeń na skórze.
  • Klarytromycynę – to antybiotyk makrolidowy będący pochodną erytromycyny. Stosowana jest przy leczeniu zakażeń dolnych i górnych dróg oddechowych, a także zakażeń skóry i ran.
  • Lewofloksacynę – to syntetyczny lek przeciwbakteryjny z grupy fluorochinolonów III generacji, który wykorzystywany jest w leczeniu ostrego zapalenia zatok i płuc, poza tym sprawdza się przy leczeniu zakażeń dróg moczowych.

Jeśli chodzi o antybiotyk na zatoki dla dzieci, lekarze pacjentom z tej grupy wiekowej zapisują najczęściej amoksycylinę z kwasem klawulanowym. Jaki antybiotyk na zatoki w ciąży można stosować? U kobiet w ciąży na początku zaleca się wykorzystywanie naturalnych sposobów leczenia, jednak w przypadku nasilenia objawów choroby lekarz przepisać może bezpieczny antybiotyk dla ciężarnych. Do takich antybiotyków zalicza się leki z grupy penicylin oraz cefalosporyn. Pacjenci przyjmujący antybiotyki zawsze powinni przestrzegać zaleceń lekarza.

Wspomaganie leczenia zatok antybiotykiem — domowe sposoby

Chociaż na bakteryjne zapalenie zatok pacjentom przepisywany jest zwykle antybiotyk na zatoki, to leczenie zatok antybiotykiem wspomóc może również stosowanie domowych metod. Jednym z domowych sposobów na zatoki jest płukanie nosa przy pomocy soli morskiej lub roztworu chlorku sodu. Jego działanie związane jest z dokładnym oczyszczeniem przewodów z zalegającej w nich wydzieliny, która blokuje ujście zatok przynosowych. Płukanie zatok jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym i może być wdrażane również u starszych dzieci oraz kobiet w ciąży i mam karmiących piersią. Sprawdzić się mogą także inhalacje, w tym inhalacje przy pomocy pary wodnej.

Ważne jest również odpowiednie nawilżanie pomieszczenia, w którym przebywa chory, ponieważ suche powietrze dodatkowo zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia zatok, a także wydłuża czas trwania zapalenia zatok. Wspomagająco sprawdzić może się również naturalny antybiotyk na zatoki. Jeśli chodzi o domowy antybiotyk na zatoki, wspomagająco stosować można chrzan, poza tym ulgę przynieść może bez czarny, herbata z dodatkiem świeżego imbiru, a także wykonywanie masażu zatok.

Jak długo trwa leczenie zatok antybiotykiem?

W przypadku bakteryjnego zapalenia pacjentom przepisywany jest antybiotyk na zatoki. Ile dni trwa leczenie schorzenia? Antybiotykoterapia trwa zwykle kilka dni, jednak w przypadku długotrwałego bakteryjnego zapalenia zatok antybiotyk na zatoki pacjent powinien przyjmować minimum przez okres 7-10 dni.

Czy używając antybiotyku na zatoki, możemy spodziewać się skutków ubocznych?

Zapisany przez lekarza antybiotyk na zatoki, podobnie jak antybiotyki na inne dolegliwości, może, choć nie musi mieć skutków ubocznych. U niektórych osób pojawiać się mogą bóle i zawroty głowy, poza tym u części pacjentów mogą wystąpić również nudności i wymioty. Niekiedy pojawić się może senność, poza tym pacjent może mieć przyspieszony puls. W momencie wystąpienia tych lub innych niepożądanych objawów koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.