Jak dbać o zatoki po operacji i jak przebiega rekonwalescencja?

Napisano 08.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Głównym celem endoskopowej operacji zatok przynosowych (ang. functional endoscopic sinus surgery – w skrócie FESS) jest usunięcie zmian zapalnych, do których zalicza się m.in. polipy lub wad anatomicznych, które przyczyniły się do wystąpienia problemów z zatokami u pacjentów. Problemy z zatokami zdarzają się często, a operacja u chorego może okazać się konieczna, jeśli leczenie farmakologiczne nie przyniesie zamierzonych efektów, a problemy z oddychaniem, ból głowy i gardła oraz obrzęk śluzówki nosa i inne objawy będą utrzymywać się w dalszym ciągu. Na czym polega operacja zatok? Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu i jak dbać o zatoki po operacji? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak dbać o zatoki po operacji — czego nie wolno robić?

W wielu przypadkach leczenie zachowawcze chorych zatok może okazać się nieskuteczne, a objawy mogą się w dalszym nasilać, co może skończyć się poważnymi powikłaniami. W takim przypadku konieczne może okazać się leczenie operacyjne w szpitalu. Nowoczesnym sposobem leczenia zatok jest metoda FESS, będąca najmniej inwazyjną metodą operacyjną, z krótkim czasem hospitalizacji i rekonwalescencji. Jak wygląda operacja na zatoki? Celem operacji jest eliminacja przyczyny schorzenia oraz towarzyszących jej objawów. Przed zabiegiem należy wykonać badanie laboratoryjne, a operację przeprowadza się wewnątrznosowo i ma ona na celu usunięcie zmienionych chorobowo miejsc. Podczas operacji do jamy nosowej wprowadza się endoskop. Zabieg ogranicza się wyłącznie do eliminacji tych tkanek, które tego wymagają.

Czytaj także:

Zabieg (operacyjne leczenie zatok) u pacjenta przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa zwykle 1-2,5 godziny. W pierwszej kolejności lekarz rozszerza ujścia zatok przynosowych, a następnie usuwa nieprawidłowości (najczęściej ma do czynienia z polipami oraz zalegającą masą wydzielinową). W dalszej kolejności chirurg przeprowadza korektę przegrody nosowej, a na sam koniec w nosie umieszcza się opatrunek (opatrunki wewnątrznosowe). Tamponady aplikowane są w celu stabilizacji przegrody, a także kontroli krwawienia. Podczas operacji zwykle nie zakłada się szwów. Po operacji pacjent przebywa w szpitalu przez ok. 1-2 dni. Metoda FESS ma na celu przywrócenie zatokom prawidłowego drenażu.

Ile kosztuje operacja zatok? Koszt uzależniony jest przede wszystkim od kliniki, w jakiej wykonywany jest zabieg, a także od zakresu czynności operacyjnych – koszt operacji to zwykle kilka tysięcy złotych. Jeśli pacjent wyszedł ze szpitala po przebytej operacji i potrzebne mu są leki, jednak z różnych przyczyn nie jest w stanie udać się do lekarza, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest e-recepta. Dzięki niemu, bez konieczności wychodzenia z domu, otrzymać może niezbędne leki. W tym celu wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, by w kilka chwil otrzymać SMS z kodem na medykamenty.

Jak dbać o zatoki po operacji?

Głównym celem operacji jest udrożnienie zatok przynosowych. Celem przeprowadzenia operacji jest również szerokie otwarcie zatok przynosowych. Jest to istotny element operacji, ponieważ umożliwia wypłukiwanie zalegającej w nich wydzieliny. Dzięki otwarciu zatok przynosowych możliwe jest podawanie przez lekarza niezbędnych leków. Jak dbać o zatoki i czego nie robić po operacji? Przede wszystkim należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Unikać należy również stanów, które mogą prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, ponieważ przez taki stan u pacjentów wystąpić może krwawienie.

W procedurze odnowy i regeneracji tkanki łącznej przeszkodzić może m.in. palenie tytoniu, dlatego lekarze zalecają rzucenie palenia. Przez okres 1-2 tygodni należy również unikać opalania się, a także korzystania z sauny. Nie są wskazane także kąpiele w basenach i słodkowodnych zbiornikach wodnych, poza tym unikać należy forsownego wydmuchiwania nosa. Jeśli pacjenci mają jakiekolwiek wątpliwości związane z postępowaniem z zatokami po operacji, powinni skorzystać z konsultacji lekarskiej i przestrzegać wydane przez specjalistów zalecenia.

Co jeść a czego unikać po operacji zatok?

Jak dbać o zatoki po operacji w inny sposób? Jeśli u pacjenta miała miejsce operacja czyszczenia zatok, ogromne znaczenie odgrywa odpowiednia dieta. Przede wszystkim należy unikać spożywania pikantnych posiłków, poza tym nie należy spożywać alkoholu. Inne wskazania po operacji to rezygnacja ze spożywania alkoholu, a także ograniczenie do minimum spożywania gorących napojów, do których zalicza się m.in. kawę. Wskazane jest natomiast przyjmowanie dużej ilości wody niegazowanej.

Czym i jak często płukać zatoki po operacji?

Jak dbać o zatoki po operacji? Jeśli u pacjenta wykonana została operacja zatok, najważniejszy dla regeneracji tkanek po FESS jest pierwszy tydzień. W tym czasie następuje oczyszczanie jamy nosowej z pozostałości po operacji, do których zalicza się m.in. skrzepy. Proces ten wspomóc może płukanie zatok po operacji, które posiada wiele zalet. Zatoki po operacji najczęściej płucze się po upływie 48-72 godzin od operacji. Metoda ta ma na celu zmniejszenie obrzmienia. O tym, czy i jak często płukać zatoki po operacji, ostatecznie zdecyduje lekarz.

Zmiana stylu życia po operacji zatok

Choroby zatok powodują ból i dyskomfort, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, dlatego jeśli objawy nie ustępują, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu. Jak dbać o zatoki po operacji w jeszcze inny sposób? Zabieg udrażniania zatok bardzo często zmusza pacjenta do zmiany stylu życia. Uwagę należy zwrócić nie tylko na zmianę diety i przestrzeganie zaleceń lekarza, o czym mowa była wcześniej. Ważne jest również właściwe spanie – z głową, która powinna być uniesiona na poduszce powyżej tułowia. Taka pozycja ułatwia pacjentowi w znacznym stopniu oddychanie.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji zatok?

Jeśli u pacjenta przeprowadzona zostanie endoskopowa operacja zatok, powikłania po zabiegu również są możliwe, jednak w większości przypadków metoda FESS jest bezpieczna. U części pacjentów mogą wystąpić niewielkie krwawienia, formowanie się strupów i skrzepów, a także ból, obrzęk lub zasinienie w okolicy nosa oraz policzka. Część pacjentów może mieć do czynienia z poważniejszymi następstwami, do których zalicza się wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego krwiak oczodołu, czy też odma podskórna. Sytuacje takie zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Ile trwa rekonwalescencja po operacji zatok? Czas na poprawę i powrót do zdrowia po zabiegu zależy przede wszystkim od tego, jak szybko przebiega gojenie się rany. Najczęściej powrót do pracy i codziennych czynności możliwy jest już po około 7 dniach od czasu, kiedy wykonane zostały zabiegi. Po tym okresie nie są widoczne żadne blizny oraz ślady na twarzy i na zewnątrz nosa.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.