Zapalenie zatoki klinowej — objawy, leczenie i przyczyny

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lokalizacja zatoki klinowej w trudno dostępnym miejscu sprawia, że stan zapalny jest trudny do wyleczenia. Zapalenie zatoki klinowej u pacjentów wiąże się m.in. z uciążliwym bólem głowy, a stan ten może zagrażać strukturom mózgu oraz powodować problemy ze wzrokiem. Jakie są główne przyczyny choroby i co zalicza się do jej objawów? Jak wygląda leczenie schorzenia? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są zatoki klinowe?

Pod pojęciem zatok klinowych kryją się parzyście położone w obrębie kości klinowej, na wysokości oczu, komory powietrzne, które połączone są z jamą nosową. Ich rozmiary są niewielkie, a kształtem przypominają skrzydła motyla. Zatoki klinowe wyścielone są śluzówką i są najgłębiej zlokalizowanymi zatokami wewnątrz twarzoczaszki. Takie położenie zatok klinowych sprawia, że są one trudno dostępne dla powodujących infekcje patogenów chorobotwórczych. Jeśli jednak u pacjenta wystąpi zapalenie zatoki klinowej, choroba jest niezwykle trudna do zdiagnozowania, poza tym bardzo łatwo o groźne dla zdrowia powikłania. Związane jest to z faktem, że w obrębie zatok klinowych znajdują się ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu struktury, do których zalicza się przysadkę mózgową, nerwy wzrokowe oraz nerwy czaszkowe, poza tym zlokalizowana jest tam opona mózgowo-rdzeniowa. Jeśli chodzi o zapalenie zatok klinowych, rozpoznanie choroby wymaga zastosowania zaawansowanych metod, a również samo leczenie schorzenia nie jest łatwe i nierzadko konieczna jest operacja.

Czytaj także:

Chora zatoka u pacjenta to poważny problem, który wymaga szybkiej interwencji. W przypadku zakażenia konieczne może okazać się skorzystanie z recepty online. Dzięki niej już w kilka chwil otrzymać można SMS z kodem na niezbędne leki – bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem w przychodni.

Przyczyny zapalenia zatoki klinowej

Zapalenie zatoki klinowej jest schorzeniem, które stanowi stosunkowo niewielki odsetek wśród wszystkich stanów zapalnych zatok. Mając na myśli zapalenie zatoki klinowej, przyczyny schorzenia mogą być różne. Stan zapalny zatok klinowych wywoływać mogą zarówno bakterie (Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae oraz Moraxella catarrhalis), jak i wirusy oraz grzyby. Do innych przyczyn zapalenia zatoki klinowej zalicza się odmienność anatomicznej budowy nosa, a także polipy nosa. Przewlekłe zapalenie zatoki klinowej może być również efektem mukowiscydozy, a także urazów mechanicznych. Choroby alergiczne i przerost migdałka gardłowego to kolejne przyczyny zapalenia zatoki klinowej. Do rozwoju schorzenia przyczynić się może również nieleczone zapalenie sąsiednich zatok (sitowych, szczękowych lub czołowych).

Objawy zapalenia zatoki klinowej

Zapalenie zatoki klinowej nie daje charakterystycznych objawów, stąd też rozpoznanie choroby jest utrudnione. Do najczęściej spotykanych objawów świadczących o zapaleniu zatoki klinowej zalicza się m.in. silny ból głowy o charakterze ciągłym, który pacjent odczuwa zwłaszcza w czaszce oraz w okolicach oczodołów – niekiedy może on promieniować na inne części głowy. Ból zatoki klinowej nasila się przede wszystkim w trakcie pochylania, przy leżeniu na plecach, a także przy większym wysiłku. Zmiany zapalne w zatoce klinowej powodują również uczucie rozbicia, poza tym pacjent odczuwa zmęczenie oraz ogólne osłabienie.

Chore zatoki klinowe objawy dają również w postaci utraty apetytu, poza tym zakażenie objawia się w postaci gorączki do około 38 stopni Celsjusza, a także obecności wydzieliny, która spływa po tylnej stronie gardła. U części pacjentów pojawiać się mogą także cienie pod oczami i przekrwienie spojówek, poza tym chory może odczuwać nieustające mdłości. Skutkiem zapalenia zatoki klinowej jest także ograniczenie ruchomości gałki ocznej i obrzęk wokół oka. W niektórych przypadkach u pacjentów obserwuje się zaburzenia widzenia oraz zaczerwienienie i przekrwienie w okolicach oczu, poza tym pojawiać się mogą niedowłady oraz dojść może do porażenia nerwów czaszkowych.

Jak wygląda leczenie zapalenia zatoki klinowej?

Zapalenie zatoki klinowej wymaga leczenia – nieleczone schorzenia może doprowadzić do wystąpienia niebezpiecznych powikłań, do których zalicza się m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, upośledzenie węchu, a także zapalenie nerwu wzrokowego, czy też neuralgię nerwu trójdzielnego. Przy identyfikacji choroby badanie fizykalne to zwykle za mało. W celu podjęcia decyzji o dalszym leczeniu należy przeprowadzić badania obrazowe, poza tym pomocniczo przydatny może okazać się wywiad lekarski.

Jak leczyć zatokę klinową? Jeśli chodzi o leczenie zapalenia zatoki klinowej, w przypadku zakażenia bakteryjnego lekarz zapisać może antybiotyki. Do najczęściej przepisywanych produktów zalicza się amoksycylinę lub amoksycylinę z klawulanianem. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się cefalosporyna lub lewofloksacyna. Sprawdzić się może również klarytromycyna lub azytromycyna. Dla poprawienia samopoczucia pacjenta zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych, poza tym stosuje się również leki przeciwgorączkowe. Lekarz przepisać może również leki w celu usunięcia zalegającej w zatokach wydzieliny. Przyjmowanie i związane z nim dawkowanie leków ze względów bezpieczeństwa powinno być każdorazowo konsultowane z lekarzem.

Kiedy niezbędna może być operacja zatoki klinowej?

Jeśli chodzi o zapalenie zatoki klinowej, wykonanie operacji ze względu na utrudniony dostęp do zatok klinowych, jest ostatecznością. Zabiegi operacyjne są trudne do wykonania, jednak dzięki coraz nowocześniejszym metodom ryzyko uszkodzenia innych narządów jest coraz niższe. Wykonuje się przede wszystkim zabiegi metodą endoskopową, poza tym w niektórych przypadkach (z konieczności) wykonywana jest plastyka małżowin oraz przegrody nosowej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.