Okłady na zatoki, czyli skuteczne i szybkie metody na ból zatok

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Stany zapalne zatok nie należą do rzadkich dolegliwości, ale niewątpliwie są bardzo dokuczliwe i potrafią negatywnie odbić się na codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Do zapalenia zatok prowadzić mogą różne czynniki, a objawy towarzyszące chorobie bywają uciążliwe. Ulgę przynieść mogą domowe sposoby na zatoki, w tym między innymi ciepłe okłady na zatoki. Wykonać można je bez trudu w warunkach domowych, wykorzystując suchy termofor bądź sól jodowo-bromową z apteki. Okłady redukują nasilenie objawów towarzyszących stanom zapalnym zatok, a przy tym sprzyjają walce ze stanem zapalnym. By je wykonać prawidłowo, należy jednak pilnować kilku zasad. Co należy wiedzieć o ciepłych okładach na zatoki i ich zastosowaniu? Z czym warto dodatkowo połączyć okłady, by były jeszcze bardziej efektywne? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okłady na zatoki — dlaczego warto je robić?

Problemy z zatokami są dolegliwościami, które potrafią być bardzo uciążliwe, utrudniając chorym normalne funkcjonowanie. Nie dziwi zatem fakt, że wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie, co na zatoki można zastosować, by odczuć ulgę. Jednym z polecanych sposobów przy dolegliwościach są specjalne okłady na zatoki. Można wykonać je w warunkach domowych. Ich zastosowanie może przynieść pacjentowi ulgę, redukując dokuczliwość objawów, z którymi się zmaga. Stany zapalne zatok często pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, w tym zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zapaleniu zatok sprzyja na przykład niedoleczone przeziębienie. Zapalenie zatok może mieć jednak nie tylko podłoże wirusowe, ale również wiązać się z zakażeniem, za które odpowiadają bakterie, czy też grzyby. Nie jest to również dolegliwość obca dla alergików, ponadto może pojawiać się nawet przy infekcjach zębów, czy też niektórych wadach anatomicznych.

Czytaj także:

Stosowanie okładów i inne sposoby na chore zatoki

Przy chorych zatokach pacjentom towarzyszy uciążliwy katar lub uczucie zatkanego nosa, ponadto nie jest rzadkością ściekanie wydzieliny do gardła. Charakterystycznym objawem problemów z zatokami jest także rozpierający ból, który nasila się przy pochylaniu lub aktywności fizycznej. Nie w każdym przypadku leki specjalistyczne dostępne w aptekach są konieczne. Pacjenci chętnie sięgają wówczas po naturalne sposoby leczenia stanów zapalnych zatok i w wielu przypadkach okazują się one pomocne, by dolegliwości towarzyszące stanom zapalnym nie były tak nasilone. Przykładem mogą być ciepłe okłady z rozgrzanej soli na zatoki. Pomocne może być zastosowanie inhalacji, które nawilżą śluzówkę i upłynnią wydzielinę, ułatwiając jednocześnie oddychanie i powodując udrożnienie nosa. Często wykorzystuje się zioła (np. napary) i olejki eteryczne, które mają właściwości przeciwwirusowe czy przeciwzapalne. Pomocny może być olejek eukaliptusowy, sosnowy, z drzewa herbacianego lub lawendowy, ponadto poleca się też zastosowanie szałwii lub rumianku.

Przy problemach z zatokami niewątpliwe warto stosować okłady, jednak nie zastąpią one w niektórych przypadkach konieczności stosowania specjalistycznych leków, a te często wydawane są jedynie z przepisu lekarza. Infekcja dotycząca bakterii zwykle wymaga podania antybiotyku. Jeżeli z jakiegoś powodu pacjent nie może w porę umówić się na wizytę stacjonarną do lekarza, pomocna może być e-recepta online, którą otrzymać można niemal od ręki i to bez konieczności wcześniejszej rejestracji, dojazdu do przychodni i marnowania czasu w kolejkach. To pomocne rozwiązanie, gdy dolegliwości ze strony zatok są nasilone, a pacjent nie czuje się na siłach, by pracować, czy też dojeżdżać do lekarza.

W jaki sposób zrobić okłady na zatoki?

Chcąc wykonać okłady na zatoki czołowe lub inne, należy przede wszystkim wybrać rodzaj okładu. Szczególnie polecane są ciepłe okłady na zatoki, które działają rozluźniająco, a dodatkowo mają działanie przeciwbólowe. Wykonując ciepły okład na zatoki, najczęściej umieszcza się go na głowę w okolicy czoła, powyżej oczu. Zapalenie można złagodzić również umieszczając okłady w okolicy nosa. Ciepły okład należy trzymać kilkanaście-kilkadziesiąt minut, jednak należy pilnować, aby nie był zbyt gorący.

Po wykonaniu okładu na zatoki dobrze dodatkowo wykonać specjalny masaż zatok, który pomoże w odetkaniu zatkanych kanalików i pozbywaniu się zalegającej w nosie i zatokach wydzieliny, sprzyjając jednocześnie walce ze stanem zapalnym. Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie inhalacji, gdyż upłynnią zalegającą wydzielinę i jednocześnie nawilżą śluzówkę.

Zanim zastosuje się inhalacje, zioła czy okłady na zatoki w ciąży, najlepiej skonsultować się jednak z lekarzem. Niewątpliwie pomocne mogą być przy stanach zapalnych ciepłe okłady na zatoki. W ciąży jednak nie zaleca się żadnych działań medycznych na własną rękę. Lekarz powinien zbadać pacjentkę i sprawdzić, czy nie jest potrzebne dodatkowe leczenie. Wskaże również bezpieczne sposoby na złagodzenie dolegliwości towarzyszących chorym zatokom.

Wygrzewanie zatok — co daje?

Stosowanie ciepłych okładów na zatoki polecane jest z wielu powodów. Przede wszystkim ciepło działa rozluźniająco i kojąco, ponadto ciepłe okłady mają działanie miejscowo przeciwbólowe. Stosując ponadto do ciepłych okładów sól jodowo-bromową, jednocześnie zapewniamy sobie przydatne inhalacje z soli, które sprzyjają oczyszczaniu nosa i zatok z zalegającej w nich wydzieliny. W konsekwencji redukuje to nieprzyjemne objawy związane ze stanem zapalnym zatok, a przy tym sprzyja ich leczeniu.

Okłady na zatoki — z czego je robić?

Nie każdy wie, jakie okłady na zatoki można zastosować. Pomocne może być już wykorzystanie ciepłego ręcznika, jednak ten dość szybko traci swoją temperaturę, co wymagałoby częstych zmian okładów. W tym celu lepszym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie ciepłych okładów z produktów, które długo utrzymują temperaturę. Przykładem może być suchy termofor z suszonych pestek wiśni. Pomocna może być ponadto lampa na podczerwień.

Polecanym rozwiązaniem są między innymi okłady z soli na zatoki. Jest to metoda, którą bez trudu zastosować można w warunkach domowych. Do okładów potrzebna będzie sól jodowo-bromowa, a tą można bez problemu kupić w aptece. Wykonanie takiego okładu na zatoki nie jest trudne. Wystarczy kilka garści soli podgrzać na czystej patelni, a następnie ciepłą sól zawinąć w ręcznik. Następnie wystarczy tak przygotowany ciepły okład przyłożyć do miejsca obolałych zatok. Pacjent powinien uważać, by okład na zatoki nie był zbyt gorący, gdyż może dojść do zawrotów głowy lub nawet omdlenia w związku ze zbyt intensywnym działaniem uwalnianych związków jodu i bromu. Stosując ciepłe okłady na zatoki, należy również pilnować przebywania w ciepłym pomieszczeniu. Nie otwieramy zatem wówczas okna i nie wystawiamy się na przeciągi, ponadto nie wychodzimy przynajmniej przez kilka godzin po zabiegu na zimne powietrze.

Z czego jeszcze robić okłady na zatoki?

Jakie okłady na bolące zatoki można zastosować w warunkach domowych oprócz tego? Pomocne mogą być również okłady na zatoki wykonane z grochu lub gorczycy. Wystarczy do lnianego woreczka wsypać kilka łyżek grochu lub gorczycy oraz porcję soli jodowo-bromowej z apteki, a następnie zabezpieczyć całość przed wysypaniem się. Woreczek z zawartością wystarczy umieścić w piekarniku na kilka minut, nagrzewając lekko groch z solą. Kompres na zatoki wykorzystujemy następnie na podobnych zasadach, jak okłady z soli, pilnując, aby nie był zbyt gorący.

Jakie okłady na chore zatoki jeszcze mogą być pomocne? Niektórzy polecają również wykonywanie okładów z ziół szwedzkich, a konkretnie w wykonanej na ich bazie nalewki. Wykonując tego typu okłady na zatoki wykorzystujące zioła szwedzkie, należy zabezpieczyć wcześniej skórę przed działaniem alkoholu.

Jak często wykonywać okłady na zatoki?

Warto również wiedzieć, jak często okłady na zatoki mogą być stosowane, by było to nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne, jeśli chodzi o zdrowie. Ciepłe okłady na zatoki stosować można zgodnie z zapotrzebowaniem, w tym nawet kilka razy dziennie, jeśli lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazania. Warto jednak dodatkowo zadbać o nawilżanie śluzówki, a pomóc może w tym między innymi inhalacja, która dodatkowo sprawi, że wydzielina upłynni się, a nos będzie łatwiej oczyszczać, ponadto zredukuje obrzęk, ułatwiając oddychanie.

Należy pamiętać, że samodzielne leczenie stanów zapalnych zatok w domu nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Ważne, by pacjent skontaktował się z lekarzem, jeśli stosowane preparaty apteczne czy metody domowe nie przynoszą ulgi lub objawy wręcz się nasilają. Jeśli pojawi się wysoka gorączka lub inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Konieczny może być wówczas lek, którego nie kupimy bez recepty (np. antybiotyk) i nie powinno się zwlekać z jego wdrożeniem, gdyż może to prowadzić do poważnych powikłań infekcji.

Kiedy zalecane są okłady na zatoki?

Pacjenci, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, co pomaga na zatoki, wykorzystać mogą wspomniane okłady, które w wielu przypadkach przynoszą dużą ulgę przy dolegliwościach związanych ze stanem zapalnym zatok. Wskazaniem do wykonania okładów może być nasilony katar lub zatkanie nosa i ujść zatok. Okłady na zatoki pomocne będą przy uczuciu rozpierania w rejonie zatok, a także przy dolegliwościach bólowych związanych z chorobą zatok, które nasilają się w czasie pochylania się czy większej aktywności. Szczególnie korzystnie działa połączenie okładów z inhalacjami i masażem zatok, ale niekiedy konieczne mogą być również dodatkowe leki.

Domowe okłady na zatoki kontra okłady apteczne

Nie każdy wie, ale okłady na chore zatoki kupić można również w aptece. Są to gotowe produkty, które można wykorzystać, jeśli pacjent zmaga się z nasilonymi dolegliwościami. W aptece można kupić zarówno ciepłe, jak i zimne okłady na zatoki. To także bardzo dobry sposób na zatoki, gdy trzeba działać szybko lub pacjent nie ma możliwości wykorzystywać domowych okładów. Z powodzeniem można jednak również postawić na metody domowe, zwłaszcza jeśli mamy na to czas i możliwości. Z czego okłady na zatoki można zrobić w warunkach domowych, opisano już we wcześniejszych akapitach. Może być to między innymi okład z soli czy grochu, czy też suchy termofor z pestek wiśni.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.