Zatoki — leczenie zapalenia zatok

Napisano 08.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Katar, wydzielina spływająca do gardła i krtani, kaszel, gorączka, osłabienie, spadek samopoczucia oraz obecność bólu, który nasila się przy pochylaniu – tak objawia się stan zapalny obejmujący zatoki. Leczenie zależne jest jednak od przyczyny problemu, a ten może być powodowany przez bakterie, wirusy i grzyby, ponadto przyczyniać może się do niego alergia. Problemy z zatokami nie mogą być lekceważone, gdyż mogą mieć wiele niebezpiecznych dla zdrowia pacjentów powikłań. Choroba bywa szczególnie dokuczliwa – ale kiedy konieczne są dodatkowe badania u lekarza i stosowanie leków wydawanych na receptę? Co na zapalenie zatok w warunkach domowych można zastosować, by złagodzić dokuczliwe objawy, które najczęściej towarzyszą pacjentom?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leczenie zatok — kiedy jest konieczne?

Stan zapalny zatok niesie ze sobą niejednokrotnie wiele bardzo dokuczliwych objawów, które potrafią utrudnić codzienne funkcjonowanie pacjenta. Ostre zapalenie zatok objawy daje między innymi w postaci nasilonego kataru lub wrażenia zatkania nosa, ponadto nie jest rzadkością ściekanie wydzieliny po gardle. Jeśli chodzi o zatoki, objawy charakterystyczne ich stanu zapalnego to natomiast ból z uczuciem rozpierania, który nasila się szczególnie w czasie pochylania. Zapalenie zatok objawy może niekiedy dawać również związane z utratą węchu, a nawet z zawrotami głowy czy gorączką. Objawy towarzyszące pacjentom to również uczucie rozbicia, a także bóle zębów.

Czytaj także:

Gdy chore są zatoki, leczenie zależne jest przede wszystkim od tego, jakie zapalenie zatok przyczyny posiada. Do stanu zapalnego zatok prowadzić mogą bowiem zarówno infekcje bakteryjne, jak i infekcje wirusowe czy grzybicze, ponadto nie jest rzadkością także stan zapalny zatok o podłożu alergicznym. Do zapalenia zatok prowadzić mogą również takie czynniki jak skrzywienie przegrody nosa, obecność polipów, przebywanie w zanieczyszczonym środowisku i pomieszczeniach z dymem papierosowym. Zdarza się również, że infekcja zatok objawy daje bardzo długo, co może wiązać się z występowaniem przewlekłego stanu zapalnego zatok, a ten jest trudniejszy w leczeniu.

Jak leczyć zatoki efektywnie? Sposobów na leczenie zatok jest wiele, w tym zarówno metody domowe, jak również leki dostępne na receptę. Faktem jest jednak, że sprawy nie można pod żadnym pozorem zaniedbać, gdyż nieleczone lub nieprawidłowo leczone zapalenie zatok może mieć groźne powikłania. Do następstw zapalenia zatok należy między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu, zapalenie nerwu wzrokowego i wiele innych schorzeń. Jeśli zatem przed kontaktem z lekarzem pacjenta powstrzymuje jedynie problem z rejestracją czy dojazdem, warto skorzystać z e-recepty. Nie wymaga ona wcześniejszej rezerwacji wizyty, a recepta na potrzebne leki na zatoki może być wystawiona zaledwie w kilka minut od zgłoszenia zapotrzebowania, dzięki czemu będzie można jak najszybciej rozpocząć leczenie.

Jak wygląda leczenie zatok domowymi sposobami?

Pacjenci, którzy mają chore zatoki, leczenie powinni potraktować poważnie, co nie znaczy, że nie pomogą w tym przypadku domowe sposoby. Jak leczyć chore zatoki domowymi metodami? Bardzo dobrze sprawdzają się różnego rodzaju inhalacje, w tym inhalacje z soli fizjologicznej lub inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych, które pomagają udrożnić nos, redukując dolegliwość objawów, jakie daje zapalenie zatok. Polecany jest między innymi olejek miętowy, olejek z drzewa herbacianego czy olejek sosnowy bądź eukaliptusowy.

Czym leczyć się w domu oprócz tego? Bardzo dobrze sprawdzają się ciepłe okłady, które stanowią trafną odpowiedź na pytanie, co na ból zatok w warunkach domowych można zastosować. Przygotowując ciepły okład na zatoki należy jednak uważać, aby temperatura kompresu nie była zbyt wysoka, ponadto należy unikać przeciągów minimum przez kilka godzin po okładach. Jak leczyć zapalenie zatok oprócz tego? Zastosować można również masaż zatok, który pomoże w odetkaniu zablokowanych ujść zatok i przyspieszy walkę ze stanem zapalnym. Należy również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w mieszkaniu – o nawilżanie powietrza należy dbać szczególnie w okresie grzewczym.

Jeśli chodzi o domowe sposoby na walkę ze stanem zapalnym rozwijającym się w zatoce, pacjent powinien pamiętać, że ważne jest picie dużej ilości płynów. Jednocześnie należy unikać płynów i pokarmów, które sprzyjają odwodnieniu. Ważne jest zatem unikanie kofeiny i alkoholu, a także dużych ilości soli. W walce z katarem pomaga również kasza jaglana, która znana jest z właściwości odśluzowujących – warto ją jeść w czasie infekcji, gdyż pozwala łatwiej pozbyć się zalegającej wydzieliny. By usunąć gęstą wydzielinę zbierającą się w zatokach, dobrze wykorzystać hipertoniczne roztwory soli. Zestawy do irygacji zatok znaleźć można bez problemu w aptece. Co ważne – można je bezpiecznie stosować również u małych dzieci, dla których schorzenie to jest szczególnie dokuczliwe. Jeśli jednak domowe sposoby okażą się niewystarczające, by zniwelować objawy zapalenia zatok lub wręcz objawy nasilą się u pacjenta, powinien on niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą – być może konieczny będzie lek na receptę.

Antybiotyki na zatoki — jaki warto stosować?

Jak już zaznaczono wcześniej, gdy chore są zatoki, leczenie zależne jest od przyczyny stanu zapalnego oraz miejsca, gdzie się on rozwinął. Jeśli zapalenie zatok ma podłoże wirusowe, stosuje się wyłącznie leczenie objawowe, czyli leki zmniejszające obrzęk śluzówki i udrażniające nos oraz pomagające w pozbywaniu się wydzieliny. Pomocne przy ostrym zapaleniu zatok mogą być niesteroidowe leki przeciwzapalne, a także leki sterydowe i glikokortykosteroidy podawane donosowo. Antybiotyki na infekcje wirusowe nie są zapisywane, gdyż nie będą efektywne. Jak leczyć zatoki u dorosłych, jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne? W tej sytuacji konieczna może być właśnie antybiotykoterapia. Na nawracające ropne zapalenie zatok leczenie specjalistyczne pomoże, o ile antybiotyk zostanie dobrze dobrany. O tym, jakie leki na zapalenie zatok zastosować, decyduje lekarz. Niekiedy niezbędne jest pobranie od pacjenta wymazu, aby ustalić antybiotykoterapię celowaną.

Leczenie zatok przynosowych — jak przebiega?

Wyróżnić można cztery zatoki przynosowe, czyli przestrzenie powietrzne, które zlokalizowane są wewnątrz czaszki w bliskiej okolicy jamy nosowej. Wśród nich znajdują się zatoki szczękowe, sitowe, klinowe i czołowe. Jeśli chodzi o zatoki, leczenie podstawowe to zawsze preparaty objawowe. Ich zadaniem jest zmniejszanie obrzęku błony śluzowej, obkurczanie naczyń krwionośnych śluzówki, a także upłynnianie zalegającej wydzieliny i sprzyjanie jej usuwaniu. Leczenie zatok obejmuje leki obkurczające śluzówkę, glikokortykosteroidy donosowe, a także leki sekretolityczne i leki mukolityczne. Są to zarówno leki w postaci tabletek, jak i krople do nosa i aerozole. Obrzęk redukują sympatykomimetyki oraz leki przeciwhistaminowe I i II generacji. Pomocne może być również stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Najczęściej stawia się na ibuprofen, paracetamol lub naproksen. Na choroby zatok bardzo dobrze działają również inhalacje, ponadto objawy, jakie daje ostre zapalenie zatok, dobrze łagodzi płukanie zatok dedykowanymi preparatami.

Leczenie przewlekłego zapalenia zatok — jak sobie z nim radzić?

Również przewlekłe zapalenie może obejmować zatoki. Leczenie w tym przypadku bywa jednak trudniejsze. Do przewlekłego zapalenia zatok dochodzi zazwyczaj w związku z nieprawidłowo leczonym ostrym zapaleniem zatok. Stan przewlekły zazwyczaj utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni. Czym leczyć zapalenie zatok przewlekłe? Konieczne może być dobranie odpowiedniego antybiotyku. Ile trwa leczenie zapalenia zatok? Antybiotykoterapia w przypadku problemów z zatokami trwać może nawet dłużej niż 3 tygodnie, przy czym dodatkowo stosuje się leki objawowe. Jeśli pacjent ma chore zatoki, a leczenie wdrażane dotychczas niewiele dało, konieczny może być specjalny zabieg udrażniania zatok.

Na zatkane zatoki leczenie operacyjne stosowane jest w ostateczności, jednak nie powinno się tego leczenia odwlekać, gdyż choroba może mieć powikłania. Jeśli leczenie nie zostanie wdrożone na czas, chora zatoka prowadzić może do zapalenia ucha środkowego, a infekcja może zaatakować skórę powyżej oczodołu i prowadzić do zapalenia tkanek okołooczodołowych. Dojść może również do zakrzepicy w bliskim naczyniu krwionośnym, a nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia kości czaszki, czy też zaostrzenia astmy oskrzelowej. Najczęściej przeprowadza się zabieg metodą endoskopowej mikrochirurgii wewnątrznosowej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.