Flegma z krwią a zatoki – co może oznaczać i czy powinna niepokoić?

Napisano 26.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jeśli u pacjenta pojawi się flegma z krwią, w żadnym wypadku nie należy bagatelizować tego typu objawów. Z objawem wiązać może się wiele poważnych schorzeń dotyczących m.in. organu, jakim są płuca, wskazując w konsekwencji na chorobę, jaką jest rak płuc. Ważne jest przede wszystkim ustalenie, czy krew znajdująca się w plwocinie pochodzi z przewodu pokarmowego, czy też pojawia się wcześniej w drogach oddechowych, obejmując jamy zatokowe, nos, gardło i płuca. Jakie są przyczyny takiego stanu i o jakich chorobach może świadczyć plucie krwią z flegmą?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Flegma z krwią przy zapaleniu zatok – czego jest objawem?

Lepka wydzielina spływająca najczęściej z zatok po tylnej ścianie gardła to nic innego jak flegma, która nie tylko jest powodem dyskomfortu, ale może również świadczyć o poważnych schorzeniach. Już sama obecność flegmy wymaga kontaktu z lekarzem, a już szczególnie nie ma co zwlekać, gdy u pacjenta pojawi się flegma z krwią w gardle. Odkrztuszanie plwociny z domieszką krwi to poważny objaw, którego nie wolno lekceważyć. Flegma z krwią w gardle stanowić powinna dla pacjenta sygnał alarmowy, by niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem. Najczęściej u pacjentów najbardziej dokuczliwa jest flegma z krwią rano, co wiąże się z pozycją leżącą, którą przyjmują w czasie snu. Pojawienie się krwistej flegmy może świadczyć o poważnej infekcji o podłożu wirusowym bądź bakteryjnym, ale może również wskazywać na znacznie poważniejsze schorzenia. Nierzadko niewielkie krwioplucia potrafią ponadto się zmienić w poważny krwotok, więc nigdy nie można ich lekceważyć.

Czytaj także:

Gdy pojawi się flegma z krwią i ból gardła, najlepiej zgłosić się do lekarza, gdyż prawdopodobnie leczenie będzie niezbędne. W przypadku konieczności zażywania leków wydawanych wyłącznie z przepisu lekarza, skorzystać można z recepty online. To dobra opcja, gdy pacjent nie czuje się na siłach, by zgłosić się do przychodni bądź nie może zarejestrować się tam w dogodnym terminie.

Flegma z krwią – jakie są przyczyny?

Gdy u pacjenta pojawia się flegma z krwią, problemem mogą być nie tylko zatoki, ale również wiele niebezpiecznych schorzeń. Przykładem może być sarkoidoza, w przypadku której flegma z krwią z gardła towarzyszy odruchowi kaszlu, dusznościom, a także bólom mięśni i stawów. Choroba ta zazwyczaj dotyka młodych pacjentów. Objaw ten może wystąpić również jako efekt urazu górnych dróg oddechowych. Przyczyną może być ponadto zakażony układ oddechowy, a także lewokomorowa niewydolność serca. Odrywająca się flegma z krwią może wskazywać także na zatorowość płucną. Wówczas krwiopluciu towarzyszy ból w klatce piersiowej, duszności, a także przyspieszona akcja serca. Odkrztuszanie flegmy z krwią może ponadto wskazywać niekiedy na infekcje dróg oddechowych, w tym zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc lub gruźlicę, a nawet na rozstrzenie oskrzeli czy raka płuc. Na raka płuc wskazywać może m.in. wykrztuszanie dużych ilości krwi w ciągu doby (masywne krwioplucie), a także utrata masy ciała i nocne poty.

Inne rzadkie przyczyny obecności flegmy z krwią to skazy krwotoczne płytkowe i osoczowe, a także niedobór samej witaminy C i K. Objaw ten może oznaczać również nadciśnienie płucne. Krwioplucie z flegmą u dzieci z kolei może sugerować ciało obce w układzie oddechowym. Jeśli pacjent ma problemy z zatokami, pojawiać się może u niego w szczególności flegma z krwią. Covid u pacjentów także nierzadko może dawać objawy przypominające zapalenie zatok. Do ostatecznego rozpoznania rodzaju infekcji konieczne będzie jednak przeprowadzenie konsultacji lekarskiej i niejednokrotnie badań dodatkowych.

Jakie choroby zatok może zwiastować flegma z krwią?

Rzadko występuje flegma z krwią przy przeziębieniu, jednak jeśli będzie ono niedoleczone, dojść może do poważnej infekcji zatok, a już flegma z krwią przy zapaleniu zatok czasem faktycznie występuje. Pojawienie się krwi świadczyć może nie tylko o infekcji, ale również o polipach lub guzach. By jednak mieć pewność, czy flegma z krwią z zatok faktycznie występuje, czy też obecność krwi wiąże się z innymi czynnikami, koniecznie należy zgłosić się do lekarza i wykonać stosowne badania. Pilnie należy zgłosić się do specjalisty, gdy wystąpi flegma z krwią u dziecka lub flegma z krwią w ciąży.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.