Zatoki sitowe – objawy, rozpoznanie i leczenie

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatoki sitowe zalicza się do najmniejszych zatok przynosowych występujących u człowieka – kształtują się już między 2. a 6. miesiącem życia płodowego. Wyróżnia się zatoki sitowe przednie, środkowe oraz tylne. Zapalenie zatok sitowych znacznie częściej dotyczy dzieci, jednak objawy choroby pojawiać się mogą również u dorosłych. Chore zatoki sitowe objawy dają zróżnicowane, podobnie jak różne są przyczyny choroby. Jakie są najważniejsze przyczyny i objawy zatok sitowych? Po odpowiedzi na pytania zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie zatok sitowych — objawy

Jeśli chodzi o zatoki sitowe, objawy choroby mogą być różne. Najczęściej występujące objawy zapalenia zatok sitowych to obrzęk nosa oraz powiek, a także wytrzeszcz. Przy chorych zatokach u pacjenta pojawia się także ból w okolicach nosa i oka. Ze stanem tym związane są również zaburzenia ruchomości gałki ocznej, poza tym pojawiać się może wydzielina z nosa. Objawem zapalenia zatok sitowych jest także niedrożny nos oraz kaszel i katar. Chore zatoki sitowe objawy dają również w postaci podrażnienia gardła. Pojawiać się może też katar, a także nieświeży oddech. Do innych objawów choroby zalicza się pogorszenie samopoczucia chorego.

Czytaj także:

Schorzenie objawia się również w postaci bólów mięśni i stawów, poza tym w wyniku choroby pojawiać się może też gorączka do ok. 38 stopni Celsjusza. Należy mieć na uwadze, że przy zapaleniu zatok sitowych u chorych mogą występować także dreszcze. Zapalenie zatok sitowych u dorosłych objawy daje podobne do tych spotykanych u dzieci. Jeśli objawy choroby utrzymują się w okresie ponad 7–10 dni, może to oznaczać stan zapalny.

Jeśli u pacjenta występują dolegliwości towarzyszące zapaleniu zatok i konieczne jest jak najszybsze leczenie, skorzystać może on z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Dzięki niemu w szybki i bezpieczny sposób otrzymać można SMS z czterocyfrowym kodem na niezbędne leki – bez konieczności wychodzenia z domu.

Przyczyny zapalenia zatok sitowych

Zapalenie zatok chorobą niebezpieczną. Związane jest to przede wszystkim z możliwością wystąpienia powikłań, które mogą obejmować struktury mózgu oraz oczodołu. Zatoki sitowe objawy dają różne, podobnie jak różne są przyczyny choroby. Bardzo często zapalenie zatok sitowych jest efektem innych chorób, w tym przeziębienia, czy też różnego rodzaju infekcji. Jeśli chodzi o zapalenie zatok sitowych, przyczyny choroby to zarówno bakterie, jak i wirusy oraz grzyby. Schorzenie może być także efektem alergii, wad anatomicznych oraz obecności polipów w nosie (polipy nosa to miękkie guzki, które powstają jako efekt zmian zapalnych lub alergicznych). Do stanów związanych z zapaleniem zatok sitowych dojść może również w wyniku dostania się ciała obcego do nosa. Rzadziej może dochodzić do zapalenia zatok drogą krwiopochodną.

Diagnostyka zapalenia zatok sitowych

Jeśli chodzi o zatoki sitowe, objawy świadczące o możliwym zapaleniu wymagają pilnej wizyty u lekarza w celu potwierdzenia lub wykluczenia schorzenia. Przewlekłe zapalenie zatok sitowych diagnozuje się na podstawie badania fizykalnego, przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, a także na podstawie zleconych przez lekarza badań dodatkowych, do których zalicza się m.in. morfologię krwi. Na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych o zapaleniu zatok sitowych świadczyć może chociażby podwyższona ilość leukocytów, a także podwyższony wskaźnik OB. Często lekarz zleca pacjentom również tomografię komputerową głowy, która jest badaniem obrazowym, w którym wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. Przy cięższym zapaleniu zatok konieczne może okazać się ich nakłucie w celu pobrania płynu do badania mikrobiologicznego.

Leczenie, czyli jaki antybiotyk na zapalenie zatok sitowych?

Zatoki sitowe objawy dają różne – podobnie jest z leczeniem schorzenia, w którym stosuje się różne metody. Jak leczyć zatoki sitowe? W leczeniu choroby należy uwzględnić przede wszystkim czynnik, który doprowadził do rozwoju zapalenia. Leczenie ma na celu poprawę jakości życia pacjenta. Sprawdzić się mogą zarówno sterydowe preparaty do nosa, jaki i leki przeciwbólowe. Jeśli przyczyną zapalenia zatok sitowych są bakterie, leczenie wiąże się z podaniem pacjentowi antybiotyków. Antybiotykoterapia nie będzie jednak skuteczna, jeśli u pacjenta doszło do wirusowego zapalenia zatok sitowych. U części pacjentów lekarz zalecić może również stosowanie leków, których zadaniem jest obkurczanie błony śluzowej nosa i zatok. Kiedy wymienione metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a zapalenie zatok bardzo często nawraca, konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego lub korekcja przegrody nosowej.

Domowe leczenie zapalenia zatok sitowych    

Zatoki sitowe u pacjentów leczyć można również domowymi sposobami. Chorym zaleca się przede wszystkim inhalacje (np. z rumianku, mięty lub tymianku), które mogą stosować zarówno dorośli, jak i dzieci. Głównym celem stosowania inhalacji jest nawilżanie dróg oddechowych, a także udrożnienie zatok, co w znacznym stopniu ułatwia oddychanie. Sprawdzić się mogą również ciepłe okłady na twarz. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wdychanie pary wodnej. Pamiętać należy także o systematycznym nawadnianiu organizmu, poza tym sprawdzić się może płukanie nosa roztworem soli. Jeśli chodzi o zapalenie zatok sitowych, powikłania po chorobie również mogą u pacjentów wystąpić. Do najczęstszych powikłań występujących po zapaleniu zatok sitowych zalicza się zaburzenia widzenia, a także silny ból oczu. Niekiedy u pacjentów występować mogą różnego rodzaju zmiany w czynnościach umysłowych.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.