Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Covid-19 może dawać różne symptomy, w tym także te towarzyszące przeziębieniu, grypie, czy też zapaleniu zatok. Do częstych objawów należy osłabienie, obecność kataru, obrzęk nosa lub ściekanie wydzieliny do gardła, a także trudności z oddychaniem. U chorych niekiedy pojawiają się również inne, bardziej charakterystyczne objawy, w tym duszności, bóle mięśni itd., jednak ostatecznie jedynie test może odróżnić, czy chory ma do czynienia z przeziębieniem, grypą, czy też zapaleniem zatok o charakterze ostrym lub przewlekłym. Wirus wciąż jest poznawany, stąd i wszystkie możliwe jego powikłania u pacjenta nie są jeszcze do końca określone. Co należy wiedzieć o podobieństwach i różnicach na linii „Covid-zatoki”? Kiedy jest konieczność konsultacji z lekarzem?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
COVID-19 i zapalenie zatok — czy często sobie towarzyszą?
Początkowe objawy infekcji koronawirusem, które opisywano jeszcze dwa lata temu, znacznie różnią się od tych, które aktualnie odczuwają pacjenci. Łatwo tu o pomylenie infekcji koronawirusem z innymi chorobami, w tym między innymi z przeziębieniem, grypą, zatruciem pokarmowym, a nawet z infekcją zatok. Objawy uznawane za „pewne” również z czasem się zmieniają – wpływ mają na to niewątpliwie kolejne mutacje koronawirusa, które to objawiają się w nieco inny sposób. Często wśród pacjentów pojawia się pytanie, czy Covid atakuje zatoki lub czy może wykazywać objawy sugerujące zapalenie zatok. Gdy pacjentów atakuje Covid, zatkane zatoki bywają jednym z odczuwalnych symptomów, podobnie jak drapanie w gardle, czy problemy żołądkowe, a nawet problemy z narządem słuchu czy zmiany skórne.
Czy Covid atakuje zatoki?
Czy faktycznie Covid atakuje zatoki? Przypomnieć należy, że wrota dostępu koronawirusa do organizmu to przede wszystkim górne drogi oddechowe, co też wiąże się z objawami, które pojawiają się u pacjentów. Osoby, które często zmagają się ze stanami zapalnymi zatok, mogą być bardziej podatne na zakażenie koronawirusem. Jest to związane z osłabieniem śluzówki ich górnych dróg oddechowych, a także jej nadmiernym przesuszeniem. Jeśli chodzi natomiast o temat „szczepienie Covid a zatoki”, należy zaznaczyć, że pacjent powinien do szczepienia zgłosić się w dobrej kondycji organizmu. Ostatecznie to lekarz oczywiście podejmie decyzję o kwalifikacji danej osoby do szczepienia lub nie, jednak dokuczliwe objawy sugerujące na jakąkolwiek chorobę, wymagają przede wszystkim kontaktu ze specjalistą i wdrożenia leczenia.
Jeśli pacjent zmaga się z jakimikolwiek objawami, które mogą sugerować na infekcję zatok lub Covid-19, powinien skonsultować się z lekarzem w celu dalszej diagnostyki oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia dobranego do przyczyny obserwowanych objawów. Problemy z zatokami niekiedy wymagają stosowania leków wydawanych z przepisu lekarza, a wówczas pomocna może być e-recepta online. Rozwiązanie to nie wymaga od chorego wychodzenia z domu, czy też ryzykownych kontaktów społecznych, a leki można mieć przepisane nawet w kilka minut, dzięki czemu można je szybciej przyjąć.
Zapalenie zatok po przebytym COVID-19 — powikłania po chorobie
Wciąż nie są znane wszystkie powikłania po Covid. Zatoki są na tyle wrażliwymi tworami, że również i w ich przypadku mogłyby pojawiać się problemy po przechorowaniu infekcji. Czy zatoki po Covid faktycznie bardziej podatne są na zapalenie? Faktem jest, że niektórzy pacjenci po przechorowaniu Covid zatoki leczyli długo. Inni natomiast nie mieli żadnych problemów z zatokami. Czy faktycznie to koronawirus przyczynia się do dalszych problemów z zatokami i jakie osoby narażone mogą być na to szczególnie, prawdopodobnie dowiemy się z czasem.
Objawy COVID-19 i zapalenia zatok — porównanie
Niektóre objawy zapalenia zatok i Covid-19 mogą być podobne, stąd pacjenci czasem zastanawiają się nad pochodzeniem swoich dolegliwości. Zarówno przy infekcji koronawirusem, jak i przy problemach z zatokami występować może gorączka i zaburzenia smaku lub węchu, ponadto obu chorobom towarzyszyć może kaszel i zmęczenie. Ból głowy i zatok Covid może wywoływać podobnie jak stany zapalne zatok, a inne podobne niekiedy objawy to zatkany nos, kichanie, katar lub ból gardła. Jeśli chodzi o odróżnienie na linii „Covid czy zatoki”, ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, jednak można zauważyć, że przy problemach z zatokami nie występują bóle mięśni i stawów, a także problemy ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka czy nudności. Przy zapaleniu zatok nie występują ponadto duszności. Objawem Covid-19 nie jest natomiast nieprzyjemny zapach z ust, który bywa charakterystyczny dla zapalenia zatok, a także uczucie rozpierania twarzy, które nasila się przy pochylaniu.
Ostatecznie jednak w odróżnieniu obu schorzeń pomocne może być wykonanie testu na koronawirusa, który jednoznacznie wskaże, czy pacjent ma Covid-19, czy też faktycznie zmaga się z infekcją zatok.
Leczenie zapalenia zatok w trakcie COVID-19
Zapalenie zatok leczy się różnorodnie, a wszystko zależy od jego przyczyny. W przypadku bakteryjnego podłoża infekcji zatok konieczne mogą być antybiotyki. W przypadku infekcji wirusowej czy zapalenia zatok o podłożu alergicznym antybiotyki nie są stosowane. Antybiotyk nie jest również stosowany na Covid, gdyż jest to choroba wirusowa, a na wirusy antybiotyki nie działają. W przypadku Covid stawia się na leczenia objawowe, a antybiotyk wdraża się jedynie, gdy dojdzie do powikłania zakażenia jakim jest zapalenie płuc. Jeśli zatem pacjent faktycznie zmaga się z Covid, a antybiotyk na zatoki zacznie stosować, lek nie przyczyni się do złagodzenia objawów, czy też skrócenia czasu trwania choroby.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?