Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Stany zapalne w zatokach pojawiać mogą się również u kobiet w ciąży, a odpowiadają za to nie tylko bakterie, ale i niekiedy wirusy oraz grzyby, ponadto ból zatok pojawia się także na tle alergicznym. Do objawów dolegliwości należy katar lub zatkany nos i trudności z oddychaniem, ściekanie wydzieliny do gardła, gorączka, a także charakterystyczne dolegliwości bólowe, których charakter wiąże się ze specyficznym uczuciem rozpierania. Łagodniejsze stany zapalenia zatok leczyć można domowymi sposobami. Ulgę, gdy zatoki bolą, przynieść może ich obłożenie ciepłym i wilgotnym okładem, a z zalegającą wydzieliną w domowych warunkach walczyć można płukaniem solą fizjologiczną. Co na zatoki w ciąży zastosować, gdy pojawia się wysoka gorączka i nasilone objawy? Czy antybiotyki mogą zaszkodzić dziecku i grożą powikłaniami ciąży? Sprawdzamy!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co można stosować na zatoki w ciąży? Bezpieczne leki
Ciąża jest stanem szczególnym. Kobieta musi wówczas zadbać zarówno o siebie, jak i o rosnące w jej łonie dziecko. Jest to o tyle utrudnione, że wiele leków w ciąży jest przeciwwskazanych z powodu możliwości przenikania przez łożysko i wpływu na dziecko. Kobiety w ciąży są jednak narażone na pewne dolegliwości zdrowotne, a niewdrożenie leczenia może być w niektórych przypadkach równie niebezpieczne lub bardziej szkodliwe dla dziecka niż zastosowanie leków. Przykładem dokuczliwego problemu zdrowotnego jest zapalenie zatok w ciąży. Może być ono wynikiem infekcji bakteryjnej bądź wirusowej, jednak może również pojawiać się w związku z alergią i innymi czynnikami. Ból zatok w ciąży może być bardzo dokuczliwy, wpływając niekorzystnie na funkcjonowanie kobiety.
W początkowej fazie problemów z zatokami często stawia się na domowe sposoby leczenia oraz na bezpieczne dla ciężarnych leki o działaniu redukującym obrzęk śluzówki, czy też rozrzedzającym wydzielinę. Zastanawiając się, co na zatoki w ciąży, należy mieć na uwadze, że wiele dostępnych w aptece bez recepty specyfików w przeciwwskazaniach posiada spodziewanie się dziecka. Istnieją oczywiście leki, które można stosować w przypadku problemów z zatokami w ciąży, choć najlepiej krótkotrwale i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli okaże się, że dolegliwości zaczną się nasilać, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotykoterapii bezpiecznej dla płodu. Skorzystać można wówczas chociażby z recepty online, która nie wymaga rejestracji u lekarza z wyprzedzeniem.
Zapalenie zatok w ciąży — jak je rozpoznać
W ciąży organizm kobiety jest osłabiony, przez co łatwiej o niektóre infekcje. Gdy problemem są zatoki w ciąży, objawy mogą być szczególnie uciążliwe, choć nie zawsze bywają bardzo charakterystyczne. Pojawić może się na przykład zmęczenie, wrażenie zatkanego nosa i nieświeży oddech. Chore zatoki w ciąży objawiać mogą się także katarem, a także bólem zębów, stanem podgorączkowym lub gorączką. Dochodzi do tego charakterystyczny ból zatok oraz wrażenie ich rozpierania, które nasila się szczególnie w czasie pochylania się. Kolejnym objawem jest wydzielina spływająca do gardła. Oczywiście nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie – nie jest rzadkością na przykład ból zatok w ciąży bez kataru. Mimo wszystko jednak zaobserwowanie jakichkolwiek objawów mogących wskazywać na problemy z zatokami w ciąży, jest wskazaniem do kontaktu z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań zdiagnozuje ewentualne zapalenie zatok w ciąży. Jak leczyć dolegliwość? Zależne jest to od jej przyczyny i nasilenia objawów.
Problemy z zatokami w ciąży — czy leczenie wpływa na płód?
Przy nienasilonych problemach z zatokami posiłkować można się domowymi sposobami, jednak nie ma co zwlekać z farmakoterapią, gdy dolegliwości się nasilą i pojawi się wysoka gorączka. Co na zatoki w ciąży można wówczas stosować i jak to wpływa na płód? Jeśli leczenie zatok w ciąży wymagać będzie wdrożenia silniejszych leków, decyzję powinien podjąć lekarz. Dobierając kobiecie antybiotyk na zatoki w ciąży, kierować będzie się dobrem płodu, dlatego nie trzeba się obawiać szkodliwego wpływu na dziecko. Zazwyczaj stawia się wówczas na leki z grupy cefalosporyn i penicylin, a donosowo podaje się pacjentkom glikokortykosteroidy, co przynosi ulgę, jeśli chodzi o obrzęk okolicy nosa i zatok – ich miejscowe podawanie ogranicza niebezpieczny wpływ na dziecko.
Leczenia nie powinno się odwlekać, jeśli objawy się nasilają, gdyż skutki niewdrożenia pomocy medycznej na czas mogą być groźne dla przyszłej mamy i jej dziecka. Zapalenie zatok może mieć powikłania, w tym prowadzić do zapalenia oskrzeli, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia ucha bądź oczodołu, a nawet do zapalenia nerwu trójdzielnego.
Jak poradzić sobie z bolącymi zatokami w ciąży?
Ze względu na ograniczone możliwości stosowania leków w ciąży, warto wykorzystać również domowe sposoby na zatoki w ciąży, które złagodzą przykre objawy i wspomogą walkę z chorobą. Co na zatkane zatoki w ciąży może być pomocne? Wykorzystać można między innymi nawilżacze powietrza. Jest to szczególnie istotne w sezonie grzewczym, gdy w mieszkaniach drastycznie spada wilgotność powietrza. Ciężarna powinna pilnować odpowiedniego nawadniania organizmu, ponadto pomocne mogą być ciepłe kompresy na twarz. Ulgę mogą przynieść inhalacje parowe z gorącej wody, wykorzystanie olejków eterycznych, czy też płukanie nosa solą fizjologiczną, czy też wodą morską. Jeśli chodzi o zapalenie zatok w ciąży, leczenie domowe to także spożywanie czosnku i cebuli, jednak w rozsądnych ilościach.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?