Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Stany zapalne zatok nie są rzadkie u dorosłych i dzieci, a objawy z nimi związane mogą być bardzo uciążliwe. Jeżeli pacjent ma objawy wskazujące na chore zatoki, a zawroty głowy dodatkowo mu towarzyszą, powinien skonsultować się z lekarzem, który dla bezpieczeństwa wykona poszerzone badania. Zawroty głowy od chorych zatok rzadko występują, ale mogą być w pewien sposób powiązane ze stanem zdrowia pacjenta, co wymaga sprawdzenia. Co należy wiedzieć o zawrotach głowy w czasie zapalenia zatok? Jak w tym przypadku wygląda diagnostyka i leczenie? Zapraszamy do naszego artykułu, gdzie dowiesz się więcej na ten temat!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zatoki a zawroty głowy — czy choroba zatok może być przyczyną zawrotów głowy?
Zapalenie zatok jest problemem, z którym wiązać może się wiele nieprzyjemnych dla pacjentów dolegliwości. Jeśli chodzi o zapalenie zatok, zawroty głowy nie są bardzo często pojawiającym się objawem. Zdarza się jednak, że pacjenci mają chore zatoki, a zawroty głowy, które im towarzyszą, stają się bardzo nasilone. Przyczyny zapalenia zatok mogą być różne. Do choroby prowadzić mogą polipy w nosie, infekcje grzybicze, bakteryjne i wirusowe, ponadto przyczyną często jest alergia czy krzywa przegroda nosowa, a nawet dym papierosowy i zanieczyszczone powietrze.
Jeśli pacjent ma zatkane zatoki, a zawroty głowy stają się szczególnie dokuczliwe, podobnie jak inne towarzyszące objawy, powinien skonsultować się z lekarzem. Jeśli konieczne będzie stosowanie leków wydawanych w aptece wyłącznie z przepisu lekarza, warto pamiętać, że e-recepta nie musi być wystawiana stacjonarnie – skorzystać można również z wygodnej opcji konsultacji zdalnych z lekarzem, która ma tą zaletę, że nie wymaga rejestracji z wyprzedzeniem.
Niepokojące objawy mogące zwiastować zapalenie zatok
Do najczęstszych objawów choroby zaliczyć można katar lub spływanie wydzieliny do gardła, obrzęk śluzówki i uczucie zatkanego nosa, a także osłabienie, rozdrażnienie spadek samopoczucia oraz ból głowy z towarzyszącym uczuciem rozpierania – charakterystyczne jest to, że bóle w głowie nasilają się przy pochylaniu. Niekiedy zapaleniu zatok towarzyszy również gorączka, osłabienie węchu, uczucie drapania w gardle, a także kaszel i inne objawy. Zawroty głowy od zatok zdarzają się rzadko, co jednak nie oznacza, że nie są możliwe. Zdarza się, że u pacjentów chore są przewlekle zatoki, a zawroty głowy pojawiają się dość często. Trzeba jednak podkreślić, że to nie bezpośrednio zatoki na zawroty głowy i nudności wpływają, ale na przykład działanie wirusa w organizmie. Zdarza się również, że pacjenci przyjmują leki na objawy i ból zatok, a zawroty głowy mogą być reakcją na stosowane medykamenty.
Zatoki i zawroty głowy — diagnostyka, czyli szukanie powodów
Jeśli pacjent ma objawy wskazujące na chore zatoki, a zawroty głowy towarzyszą mu dodatkowo, bardzo ważny jest kontakt z lekarzem, aby zróżnicować stan zapalny zatok i inne możliwe przyczyny towarzyszących dolegliwości. Diagnostyką w pierwszej kolejności powinien zająć się lekarz laryngolog, ale nie jest wykluczone, że będą również potrzebni lekarze innych specjalizacji. Objawy zapalenia zatok można bowiem czasem pomylić z niejednym schorzeniem, a występowanie zawrotów głowy powinno stanowić sygnał alarmowy, by sprawdzić, co tak naprawdę odpowiada za występujące u pacjenta dolegliwości.
Problemem mogą być chociażby nieprawidłowości dotyczące ciśnienia. Obecność bólu z tyłu głowy i zawrotów głowy może świadczyć nie tyle o zatokach, co o nadciśnieniu tętniczym. Migrena również wywołuje ból – ma on charakter ostry i pulsujący i często towarzyszy mu zawrót głowy, a zatoki w tej sytuacji wcale nie muszą być chore. Kolejna opcja często przez pacjenta lekceważona to stres. Choć wielu lekarzy alarmuje o jego wpływie na organizm, nie każdy pacjent wie, że może przyczyniać się do dolegliwości bólowych głowy przypominających ucisk oraz do zawrotów głowy. Trzeba też wiedzieć, że schorzenia kręgosłupa często powodują zawroty głowy, a wówczas pojawiać mogą się też nudności. Zawroty głowy mogą pochodzić od oczu, uszkodzenia błędnika, chorób ucha środkowego, a także dolegliwości układu nerwowego, a nawet mogą pojawiać się w związku z cukrzycą czy chorobami tarczycy.
W diagnostyce pomóc może wiele badań, w tym między innymi badania krwi, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, a nawet badanie USG i wiele innych, które indywidualnie dobierze specjalista.
W jaki sposób leczy się zawroty głowy towarzyszące zapaleniu zatok?
To, jakie leczenie wykorzystane będzie w przypadku stanu zapalnego zatok, zależne jest od przyczyn, w związku z którymi on występuje. Najczęściej na początku korzysta się z produktów objawowo leczących zatoki, a zawroty głowy związane ze stanem zapalnym powinny z czasem ustąpić. Jeżeli pacjent ma gorączkę, pomocne mogą być leki przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Do walki z gorączką wykorzystuje się między innymi ibuprofen. Wspomagająco stosuje się leki sterydowe i glikokortykosteroidy przywracającą drożność nosa. Dodatkowo warto nos nawilżać, a także stosować leki rozrzedzające zalegającą wydzielinę.
W przypadku zapalenia związanego z uczuleniem, stosuje się leki walczące z alergią. Przy infekcji grzybiczej pomocne mogą być leki przeciwgrzybicze, a jeśli infekcja jest z udziałem bakterii, pomocne mogą być antybiotyki. Niekiedy, w stanach poważnych, konieczne może być wykonanie operacji. Jeśli jednak pacjent leczy prawidłowo chore zatoki, a zawroty głowy nie ustępują, można wnioskować, że mają one inne pochodzenie, a polepszenie stanu pacjenta przynieść może dopiero ukierunkowane na przyczynę zawrotów głowy leczenie.
Diagnostyka zapalenia zatok i towarzyszących im zawrotów głowy
Jeżeli pacjent podejrzewa, że może mieć chore zatoki, a zawroty głowy towarzyszą mu dodatkowo, powinien w pierwszej kolejności skonsultować się z laryngologiem. W identyfikacji przyczyny problemu pomoże niewątpliwe rzetelny wywiad medyczny i badanie fizykalne, a w razie konieczności również badania dodatkowe. O skuteczności leczenia decyduje przede wszystkim prawidłowe ustalenie, jakie podłoże ma choroba. Pomóc może tu rynoskopia przednia lub zdjęcie rentgenowskie. Jeśli mimo wszystko występować będą trudności w zdiagnozowaniu tego, co powoduje występujące u pacjenta dolegliwości, zasadne może być wystawienie skierowania na badanie TK. Jest to jednak zasadne wyłącznie w powikłanych przypadkach. Jeśli u pacjenta utrzymuje się ból i zawroty głowy, a zapalenie zatok nie zostanie potwierdzone przez laryngologa, przyczyny należy szukać wśród innych chorób.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?