Co stosować na zatoki u dziecka — sprawdzone porady

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wyścielone błoną śluzową zatoki przynosowe (szczękowe, czołowe, sitowe oraz klinowe) to znajdujące się w przedniej części twarzoczaszki przestrzenie, które wypełnione są powietrzem. Chore zatoki u dziecka mogą być skutkiem nieleczonych infekcji górnych dróg oddechowych, poza tym dolegliwości obejmujące zatoki mogą być efektem przerostu migdałka. Zapalenie zatok wywołują zarówno wirusy (m.in. adenowirusy), jak i bakterie oraz grzyby. Jak leczyć zatoki u dziecka i co na zatoki u dziecka sprawdzi się najlepiej? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co na zatoki u dziecka — domowe sposoby

Zapalenie zatok to poważny problem, który może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, dlatego przy chorych zatokach konieczne jest jak najszybsze wdrożenie dostosowanej do stanu pacjenta metody leczenia. Co na zatoki u dziecka może przynieść znaczną ulgę? W początkowym okresie zapalenia zatok spowodowanego przez wirusy sięgnąć można po domowe sposoby. Sprawdzić się mogą m.in. inhalacje na zatoki dla dzieci. W tym celu stosowane są inhalacje z wykorzystaniem soli, poza tym ulgę przynieść mogą ciepłe okłady. Innym domowym sposobem na zapalenie zatok są również zioła, do których zalicza się m.in. tymianek, czosnek, czy też czarny bez.

Czytaj także:

Co na katar zatokowy u dziecka można stosować? Często stosowaną metodą w tym przypadku jest płukanie zatok roztworem soli fizjologicznej, czy też solą morską. Pamiętać należy również o regularnym nawadnianiu organizmu. Ważne jest też nawilżanie powietrza oraz utrzymanie temperatury pokojowej w pomieszczeniach, w których przebywa chory. Co na chore zatoki u dziecka można jeszcze zastosować? Pacjentom w zależności od objawów zalecane są również dostępne w aptece bez recepty leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe oraz przeciwzapalne (najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą). Jeśli dziecko ma gorączkę, zastosować można także chłodne okłady.

Jeśli pacjent ma chore zatoki i potrzebne mu są pilnie leki, a wizyta u lekarza z różnych przyczyn nie jest możliwa, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Dzięki niej, pacjent po wypełnieniu formularza medycznego, już w kilka chwil może otrzymać SMS z kodem na niezbędne leki. W celu wykupienia recepty wystarczy podać farmaceucie otrzymany kod oraz numer PESEL.

Problemy z zatokami u dziecka — kiedy zgłosić się do specjalisty?

O tym, co na zatoki u dziecka sprawdzi się najlepiej, decyduje lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz wykonanych badań. Jeśli domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanych efektów, a objawy nieżytu nosa u dziecka utrzymują się w dalszym ciągu, należy udać się do lekarza. Wizyta u lekarza konieczna jest także w sytuacji, kiedy dziecko jest osłabione, a dodatkowo u malucha rozwijają się inne dolegliwości, do których zalicza się gorączka, kaszel, ból głowy, częste kichanie, obecność wydzieliny z nosa (przy zapaleniu zatok pojawia się ropna wydzielina), a także uciążliwy ból brzucha, czy też bóle stawowo-mięśniowe. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest również nasilający się ból gardła oraz drapanie w gardle, a także chrypka. Konsultacji z lekarzem wymaga też sytuacja, w której początkowo objawy kataru ustąpiły, jednak w niedługim czasie nastąpiło znaczne pogorszenie stanu zdrowia chorego.

Co jest dobre na zatoki dla dzieci? Metoda leczenia wdrażana jest w zależności od przyczyny choroby – leczenie zależy od tego, jakie patogeny doprowadziły do rozwoju choroby. Jak wyleczyć zatoki u dziecka? Jeśli lekarz zdiagnozuje u dziecka bakteryjne zapalenie zatok, konieczne mogą okazać się antybiotyki. Z kolei utrzymujący się przez kilka tygodni karat może wskazywać na alergię. Wówczas lekarz zalecić może dodatkowe badania (testy na konkretne alergeny).

Chore zatoki u dziecka — objawy

O tym, co na zatoki u dziecka zastosować, decyduje lekarz na podstawie wywiadu lekarskiego oraz odpowiednich badań. W przypadku infekcji zatok stan zapalny i obrzęk dotyczą wyścielającej ich błony śluzowej. Bardzo często choroba objawy daje podobne do objawów, jakie daje infekcja wirusowa. Dziecko najczęściej ma gorączkę, poza tym mogą występować również bóle mięśni oraz złe samopoczucie. Pojawić się może także ból gardła, kaszel (nasilający się w nocy podczas spania oraz nad ranem), kichanie i zatkany nos, poza tym przy zapaleniu zatok zwykle ma miejsce spływanie wydzieliny (wyciek z nosa). Barwa wydzieliny przy zapaleniu zatok jest nieprzezroczysta, zielona lub żółta. Często pacjent ma również zatkany nos, przez co oddychanie w znacznym stopniu jest utrudnione. Objawem chorych zatok jest uczucie rozpierania okolic twarzy, poza tym dojść może do upośledzenia węchu. U części pacjentów pojawiać się może również chrapanie, a także przykry zapach z ust.

Problemy z zatokami u dzieci — jak przebiega leczenie?

Co na zatoki u dziecka należy stosować? Sposób leczenia zależy od przyczyny zakażenia, wieku pacjenta, a także od towarzyszących dziecku objawów. Co na zatkane zatoki u dziecka sprawdzi się najlepiej? Często przez pacjentów stosowany jest płyn do płukania zatok, który usuwa nagromadzoną w nich wydzielinę, poza tym preparaty te umożliwiają usunięcie zalegającego śluzu. Jak leczyć zapalenie zatok u dzieci, które wywołane jest przez bakterie. Jeśli objawy utrzymują się od 7 do 10 dni i wyraźnie nasilają się w 5 dobie, konieczna jest antybiotykoterapia. Lekarz pacjentom przepisać może wówczas lek na zatoki dla dzieci o szerokim spektrum działania. Poza tym, w zależności od objawów, lekarz zalecić może np. syrop dla dzieci na zatoki lub tabletki na oczyszczenie zatok. Często przez lekarzy przepisywane są również leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a także krople do nosa, które mają za zadanie udrożnić nos, przez co ułatwiają dziecku oddychanie.

Jak chronić dzieci przed zapaleniem zatok?

Przy zapaleniu zatok bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka. Pamiętać należy o odpowiedniej diecie, która powinna uwzględniać produkty bogate w witaminy – zwłaszcza owoce i warzywa. Ważna jest również higiena uwzględniająca dokładne mycie rąk, a także unikanie kontaktu z osobami zmagającymi się z przeziębieniem. Bardzo ważne jest również nawadnianie organizmu, a także nawilżanie pomieszczeń. Przy katarze ważne jest regularne płukanie nosa, a także stosowanie inhalacji, które mają za zadanie zapobieganie zaleganiu wydzieliny. Profilaktyka obejmuje też unikanie palenia papierosów przez dorosłych oraz wdychania dymu papierosowego przez dzieci.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.