Zatkane zatoki – objawy zwiastujące nadchodzącą chorobę

Napisano 19.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatoki to przestrzenie w kościach, które wyścielone są błoną śluzową i mają połączenie z jamą nosową. Przyczyny zatkanych zatok mogą być różne, jednak najczęściej związane są z rozwijającym się w ich obrębie stanem zapalnym. Za zapchane zatoki i zatkany nos odpowiadać mogą również infekcje górnych dróg oddechowych i towarzysząca im wodnista wydzielina z nosa. Zatkane zatoki objawy dają dość charakterystyczne, chociaż niekiedy można je pomylić ze zwykłym katarem. Jakie są objawy zatok i jak wygląda leczenie zapchanych zatok? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatkane zatoki — jak odróżnić je od zwykłego kataru?

Dolegliwości, jakie towarzyszą zatkanym zatokom, nierzadko mogą przypominać zwykłe przeziębienie i związany z nim katar. Zatkanie zatok najczęściej jest skutkiem przeziębienia, które powstaje przez przenoszone drogą kropelkową wirusy. Zapchane zatoki objawy dają w postaci uczucia zatkanego nosa, ponadto przy zatkanych zatokach pacjenci mogą odczuwać silny ból głowy, który nasila się przy pochylaniu. Choroba ta objawia się również w postaci wydostającej się z nosa ropnej wydzieliny oraz zatkanych uszu. Zaburzeniu ulega również węch. Jeśli chodzi o samą wydzielinę, w przypadku zatkanych zatok jest ona zwykle nieprzezroczysta, zielonkawa lub żółta. Infekcja zatok objawy dawać może również w postaci większej produkcji śluzu, poza tym bardzo często pojawia się osłabienie organizmu. Jeśli chodzi o chore zatoki, objawy obserwuje się także w postaci dolegliwości gorączkowych.

Czytaj także:

Do objawów zwykłego kataru zalicza się z kolei wydostającą się z nosa przezroczystą wydzielinę. Przy katarze nie występuje gorączka, ponadto nie pojawia się ból w okolicy zatok. Katar infekcyjny natomiast objawiać się może bólem gardła, ponadto może wystąpić kaszel. Alergiczny katar objawiać się może także w postaci bólu głowy. Jeśli chodzi o zwykły katar, trwa on zazwyczaj krócej (do 7 dni), a pacjenci najczęściej radzą sobie z nim sami. Z kolei zatkane zatoki objawy mogą dawać przez dłuższy czas (najczęściej powyżej 7 dni) i zwykle wymagają interwencji lekarskiej.

Jeśli u pacjenta wystąpiły dokuczliwe objawy zapalenia zatok, wygodnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z recepty online. To szybki i bezpieczny sposób na otrzymanie niezbędnych leków, bez konieczności odbycia tradycyjnej wizyty u lekarza. Otrzymaną w ten sposób receptę na leki wykupić można po okazaniu czterocyfrowego kodu z SMS-a i podaniu numeru PESEL.

Czy zatkane zatoki zawsze świadczą o zapaleniu zatok?

Zapalenie zatok to schorzenie dotyczące błony śluzowej, z którą mogą zmagać się osoby w każdym wieku, bez względu na płeć. Mogą wywoływać je zarówno wirusy, jak i bakterie oraz grzyby. W zależności od czasu trwania choroby oraz zachodzących w błonie zmian, wyróżnia się ostre zapalenie zatok, nawracające ostre zapalenie zatok, a także podostre i przewlekłe zapalenie zatok. Objawy zatkanych zatok mogą świadczyć o zapaleniu zatok. Dlaczego tak jest? Najczęściej zapalenie zatok rozwija się, gdy dojdzie do zatkania ujścia zatoki. Wówczas zarówno powietrze, jak i wydzielina nie mogą się z niej wydostać, a rozwijają się w tym miejscu chorobotwórcze mikroorganizmy. Przewlekłe zapalenie zatok objawy może dawać w postaci zmęczenia, poza tym objawia się w postaci przerośniętych migdałków. Niekiedy pojawić się może także obrzęk w jamie nosowej. O zapaleniu zatok świadczyć może również obecność polipów w jamie ustnej.

Jak pomóc sobie z zatkanymi zatokami — inhalacje, punkcje

Jak radzić sobie z problemem, jakim jest ból zatok? Objawy, na które uskarżają się pacjenci, trzeba jak najszybciej złagodzić, wykonując inhalacje lub punkcję. Jeśli zatkane zatoki objawy dają uciążliwe, warto wykonać inhalacje, np. z naparu mięty lub szałwii. Rozwiązaniem może okazać się również płukanie zatok i nosa solą fizjologiczną lub dostępnymi w każdej aptece zestawami do irygacji. Gdy pacjent cierpi na zatkane zatoki, leczenie może obejmować również punkcję. Zabieg ten polega na nakłuwaniu igłą punkcyjną zatok przy znieczuleniu. Dalsze działania wiążą się z odsysaniem wydzieliny i wykonaniu badań, które mają na celu ustalenie przyczyny schorzenia.

Jeśli objawy zapchanych zatok utrzymują się przez dłuższy czas (powyżej 10 dni), konieczna może okazać się antybiotykoterapia. Jeśli pacjent ma do czynienia z zapchanymi zatokami, lekarz może wdrożyć leczenie ibuprofenem. Ibuprofen to niesteroidowy lek, który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.

Zatkane zatoki jako objaw przewlekłego zapalenia zatok — jak je rozpoznać?

Jeśli chodzi o zatkane zatoki, objawy dolegliwości mogą świadczyć o wystąpieniu przewlekłego zapalenia zatok. Rozpoznać je można między innymi po niedrożnym nosie, który w znacznym stopniu utrudnia oddychanie, poza tym pojawia się ropna wydzielina z nosa barwy żółtej lub zielonkawej. U części osób pojawia się także stan podgorączkowy lub gorączka. Zaburzenia węchu to kolejny objaw świadczący o tym, że u pacjenta wystąpiło przewlekłe zapalenie zatok. Jak leczyć to schorzenie? Jeśli część objawów utrzymuje się dłużej niż 12 tygodni, należy skontaktować się z lekarzem. W leczeniu dolegliwości pod uwagę bierze się jej zdiagnozowaną przyczynę. W zależności od przyczyny stosuje się płukanie nosa fizjologicznym roztworem soli, jednak w niektórych przypadkach lekarz zalecić może glikokortykosteroidy donosowe lub antybiotykoterapię. Niekiedy jednak konieczne może okazać się wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.