Zapalenie zatoki szczękowej — objawy i przyczyny. Jak je leczyć?

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zatoki szczękowe są podatne na zakażenia, co prowadzi do ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych. Zapalenie zatoki szczękowej jest schorzeniem obejmującym górne drogi oddechowe. Może być powodowane zarówno przez bakterie, jak i wirusy oraz grzyby, poza tym może mieć podłoże alergiczne. Co jest przyczyną zapalenia zatoki szczękowej i co zalicza się do objawów choroby? Co na zapalenie zatok szczękowych warto stosować? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są zatoki szczękowe?

Zatoki szczękowe to parzyste przestrzenie pneumatyczne, których zadaniem jest m.in. wytwarzanie rezonansu podczas mówienia lub śpiewu, poza tym dochodzi w nich do ogrzewania powietrza (następuje również ogrzewanie czaszki). Rozmieszczone są symetrycznie w trzonie czaszki, a kształtem przypominają czterościenną piramidę. Pojawiają się u malucha już w 5 miesiącu ciąży, a ich rozwój ma miejsce aż do czasu pojawienia się stałego uzębienia. Do częstych dolegliwości występujących przy zatokach szczękowych zalicza się ostre i przewlekłe zapalenie zatoki szczękowej, a także zębopochodne szczękowe zapalenie zatok. Niekiedy infekcje mogą przenosić się również do okolicznych tkanek, np. oczodołu. W szczególnie trudnych przypadkach pacjentom wykonuje się endoskopię nosa oraz zatok. Schorzenia dotyczące zatok wymagają leczenia, ponieważ przy nieleczonym zapaleniu mogą pojawiać się groźne dla zdrowia powikłania, do których zalicza się np. zapalenie mózgu.

Czytaj także:

Jeśli pacjent cierpi na zapalenie zatok, któremu towarzyszy silny ból i osłabienie, a stacjonarna wizyta u lekarza np. przez długie kolejki nie jest możliwa, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Wystarczy wypełnić zamieszczony w Internecie formularz, który przeanalizuje lekarz, by w kilka chwil pacjent mógł trzymać SMS z czterocyfrowym kodem na niezbędne medykamenty.

Zapalenie zatok szczękowych — przyczyny i objawy

Schorzenie, jakim jest zapalenie zatok szczękowych, przyczyny może mieć różne. Zapalenie zatoki szczękowej może być spowodowane przez wirusy, w tym rynowirusy, adenowirusy oraz wirusy RS. Bardzo często w przebiegu zapalenia zatok może dojść do nadkażeń bakteryjnych, które doskonale namnażają się w obecności wydzieliny śluzowej. Zapalenie zatok szczękowych może być spowodowane również przez infekcje grzybicze, a także reakcje alergiczne. Niekiedy do zapalenia zatok dochodzi w wyniku kontaktu z niektórymi substancjami chemicznymi (dym tytoniowy) oraz zanieczyszczeniami. Szczękowe zapalenie może być także efektem niewyleczonych na czas zębów, czy też wyrwania zęba górnego.

Zatoka szczękowa objawy świadczące o obecności zapalenia dawać może różne. Przy ostrym zapaleniu zatok o podłożu wirusowym pojawiają się większe ilości wydzieliny śluzowej w zatokach. Zalegająca wydzielina prowadzi do bólu głowy, który nasila się przy pochylaniu oraz podczas jej dotykania, poza tym pogorszeniu ulega węch. Pojawiać się może również katar, podwyższona temperatura, a także ból gardła. W przypadku bakteryjnego zapalenia zatok szczękowych pojawia się gęsta wydzielina barwy żółtej o charakterze ropnym, poza tym występuje wysoka temperatura, a także kaszel oraz bóle stawów i mięśni. Przewlekłe zapalenie zatok szczękowych objawia się w postaci większej ilości wydzieliny w zatokach, poza tym pojawia się zaczerwienienie nosa. Zębopochodne zapalenie zatok szczękowych powstaje w następstwie zmian w obrębie głębokich tkanek uzębienia. Jej objawem mogą być m.in. polipy.

Niekiedy u pacjentów wystąpić może zapalenie zatok szczękowych bez kataru. Problem ten może pojawić się np. w związku z niewyleczonym stanem zapalnym zęba, poza tym może być efektem postępującej próchnicy zębów. Niekiedy pojawić się może również po leczeniu kanałowym zęba.

Leczenie zapalenia zatok szczękowych — leczenie domowe kontra leki    

Zapalenie zatoki szczękowej wymaga leczenia. Jak leczyć zapalenie zatoki szczękowej? Leczenie możliwe jest zarówno domowymi sposobami, jak i farmakologicznie. Jeśli chodzi o zapalenie zatok szczękowych, leczenie domowe związane jest m.in. ze stosowaniem wody morskiej lub roztworu soli fizjologicznej do płukania. Sprawdzić się mogą również ciepłe okłady na nos, inhalacje, a także nawilżanie organizmu oraz pomieszczeń, w których przebywa chory. Rozwiązaniem mogą okazać się również krople obkurczające błonę śluzową nosa. Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, sprawdzić się może ibuprofen oraz preparaty mukolityczne. Przy zapaleniu pochodzenia wirusowego lekarz przepisać może glikokortykosteroidy, natomiast bakteryjne zapalenie zatok szczękowych wymaga zwykle antybiotykoterapii.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.