Domowe sposoby na zatoki — sprawdzone metody

Napisano 08.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chore zatoki to schorzenie, którego nie należy bagatelizować, ponieważ nieleczone może prowadzić do poważnych powikłań. Najczęstsze objawy zapalenia zatok to m.in. katar, ból głowy i gardła, obrzęk śluzówki oraz powiek i zatkany nos. Przy chorych zatokach pacjent odczuwać może również ucisk w głowie. Zapalenie zatok może być powodowane zarówno przez bakterie, jaki i wirusy oraz grzyby. Do zapalenia zatok przyczynić się może również alergia. W zależności od przyczyny chorych zatok lekarz przepisać może pacjentowi odpowiednie leki. Oprócz dostępnych w aptekach leków bez recepty lub tych zapisanych przez lekarza stosować można również domowe sposoby na zatoki. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na oczyszczenie zatok? Czy domowe metody na chore zatoki mogą zastąpić wizytę u lekarza?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Domowe sposoby na zatoki — łagodzenie objawów i wspomożenie leczenia

W przypadku problemów z zatokami pacjenci często stosują domowe sposoby na zatoki. Mają one na celu łagodzenie objawów choroby i wspomagają leczenie, jeśli dolegliwości przez dłuższy czas nie ustępują. Jeśli chodzi o domowe sposoby na ból zatok, w szczególności polecana jest inhalacja. Oprócz inhalacji pacjenci wykonują również płukanie nosa. Jeśli chodzi o inny polecany domowy sposób na chore zatoki, ulgę pacjentom przynieść mogą również ciepłe okłady. Przy chorych zatokach nie należy również zapominać o piciu dużej ilości płynów, które mają pomóc w rozrzedzeniu śluzu. Bardzo ważne jest też nawilżanie powietrza nawilżaczem – nawilżenie złagodzi dolegliwości związane z chorymi zatokami. Ból złagodzić mogą też ciepłe okłady, poza tym na chore zatoki sprawdzić się mogą zioła (ziołowe napary), w tym rumianek, szałwia oraz mięta.

Czytaj także:

Mając na myśli domowe sposoby na zatoki, czosnek jest kolejną metodą na problemy z zatokami (sprawdza się również na przeziębienie i wzmacnia odporność). W czosnku znajduje się bowiem sulfotlenek S-alkilocysteiny – związek chemiczny, który po zmiażdżeniu lub przekrojeniu przekształca się w allicynę, która działa na organizm jak naturalny antybiotyk. Jeśli chodzi o domowe sposoby na flegmę z zatok, sprawdzić się może wspomniany wcześniej czosnek w postaci syropu z dodatkiem miodu oraz imbiru, poza tym zaleca się picie herbaty z tymianku o właściwościach wykrztuśnych. W łagodzeniu objawów chorych zatok poleca się również olejki eteryczne, w tym eukaliptusowy, czy też sosnowy.

Jeśli pacjent ma zapalenie zatok i ma podrażnioną śluzówkę lub wystąpiła u niego infekcja górnych dróg oddechowych, której towarzyszy wydzielina, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-recepta. Dzięki niej chory otrzymać może już w kilka chwil SMS z kodem na niezbędny lek – bez czekania w kolejkach do lekarza w przychodni. Tak otrzymaną receptę zrealizować może w dowolnej aptece. Wystarczy tylko podać farmaceucie otrzymany kod oraz numer PESEL.

Sposoby na zatoki — inhalacje

Jeśli chodzi o domowe sposoby na zatoki, przez pacjentów często stosowane są inhalacje. Stosuje się je, by rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Stosując inhalację, zmniejsza się również obrzęk towarzyszący chorym zatokom. Ten powszechnie stosowany domowy sposób na zatoki łagodzi także ból towarzyszący chorym zatokom. Jeśli chodzi o inhalacje na zatoki, te domowe sposoby stosowane przez pacjentów mają również pomóc w nawilżeniu i odkażeniu dróg oddechowych, a także w udrożnieniu zatkanych zatok. Do wykonania inhalacji wystarczy inhalator. Inhalacje wykonuje się przy pomocy soli fizjologicznej (izotonicznej) o stężeniu 0,9%, która nie tylko oczyszcza, lecz także nawilża chore zatoki. Do inhalacji stosuje się również inne gotowe preparaty, do których zalicza się sól hipertoniczną o stężeniu 1,5% lub 3%. Preparaty te mają za zadanie upłynnienie wydzieliny, co pomaga w usunięciu jej na zewnątrz. Jeśli chodzi o domowe sposoby na zatoki u dziecka, inhalacje w tej grupie wiekowej również mogą być stosowane.

Domowe sposoby na zatoki — samodzielne płukanie zatok

Inne domowe sposoby na zatoki to często stosowane przez pacjentów samodzielne płukanie zatok. Ciekawostką jest, że płukanie zatok i nosa w niektórych kulturach jest elementem codziennej higieny osobistej, podobnie jak mycie zębów. Te domowe sposoby na zatkane zatoki wiążą się z płukaniem nosa roztworem chlorku sodu. Roztwór ten przygotować można też samodzielnie – w tym celu należy wykorzystać sól peklowaną oraz sodę oczyszczoną. Samodzielne płukanie zatok, podobnie jak inne domowe sposoby na płukanie zatok, ma też na celu wypłukiwanie patogenów chorobotwórczych, poza tym często stosowane jest przez alergików. Płukanie zatok wykonuje się nad wanną lub umywalką, a podczas płukania zaleca się oddychanie przez usta.

Czy domowe sposoby na zatoki mogą zastąpić konsultację lekarską?        

Jeśli stosowane przez kilka dni domowe sposoby na udrożnienie zatok nie przyniosą oczekiwanych efektów, a objawy stają się jeszcze bardziej dokuczliwe, konieczne może okazać się stosowanie (w zależności od objawów) leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Często zaleca się również leki przeciwzapalne. Jeśli domowe sposoby na bolące zatoki i stosowane leki bez recepty w dalszym ciągu nie przyniosą oczekiwanych efektów, konieczna może okazać się wizyta konsultacja lekarska. Jeśli lekarz zdiagnozuje u pacjenta bakteryjne zapalenie zatok, przepisać może wówczas antybiotyki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.