Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Problemy z zasypianiem i bezsennością bardzo negatywnie wpływają na organizm i samopoczucie pacjenta, zwłaszcza jeśli się przedłużają. Pomocny może być wówczas preparat wykazujący właściwości uspokajające, wyciszające i ułatwiające zasypianie oraz redukujące problem wybudzania się w nocy. Leki nasenne dostępne w aptekach to zarówno środki ziołowe dostępne bez recepty, jak również leki na receptę, które wydawane są wyłącznie z zalecenia lekarza. Co należy wiedzieć o ich działaniu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, jak bezpiecznie stosować środki nasenne.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Leki nasenne – czym są i jak działają?
Odpowiednio długi sen jest ważny dla zdrowia dzieci, dorosłych i osób starszych. Problemy ze snem może wywoływać między innymi stres czy niewłaściwy styl życia, ale również przyczynić mogą się do nich niektóre choroby. Bezsenność jest poważnym problemem, który może bardzo negatywnie odbić się na zdrowiu pacjenta. Może jednocześnie przyczyniać się do przewlekłego zmęczenia, problemów z koncentracją i wielu innych dolegliwości. Stosowanie dobranych przez lekarza leków nasennych może być przydatne w przypadku bezsenności lub zaburzeń snu. Leki nasenne przydatne będą między innymi w przypadku problemów z zasypianiem bądź wybudzaniem się w nocy, a także kiedy nocny wypoczynek nie jest efektywny (pacjent budzi się zmęczony).
W aptece można kupić różnego rodzaju tabletki nasenne bez recepty. Sprawdzić mogą się w przypadku krótkotrwałych problemów ze snem. Zwykle oparte są na wyciągach ziołowych (np. melisy, dziurawca, owoców głogu, kozłka lekarskiego bądź szyszek chmielu), uzupełniają magnez lub zawierają melatoninę, znaną jako hormon snu. Melatonina reklamowana jest wręcz często jako „leki nasenne które nie uzależniają”, co jednak nie oznacza, że powinno się zażywać ją bez kontroli specjalisty. Choć niektóre leki na sen dostępne są bez recepty, przed ich zażyciem lepiej skonsultować się z lekarzem. Nie w każdej sytuacji jednak środki dostępne bez recepty okazują się wystarczające – wówczas najlepiej skonsultować się z lekarzem, który zadecyduje o wdrożeniu preparatów specjalistycznych.
Leki nasenne dostępne na receptę podzielić można ze względu na budowę i siłę działania. Na tej podstawie wyróżnić można barbiturany, benzodiazepiny oraz niebenzodiazepinowe środki nasenne. Wpływają na receptory w mózgu, przyczyniając się do uspokojenia i wyciszenia. Pacjentowi nie zawsze musi być wystawiana recepta na leki na sen i uspokojenie podczas wizyty stacjonarnej. Opcją jest również e-recepta online, która umożliwia bardzo szybki kontakt z lekarzem, bez konieczności wychodzenia z domu, dojazdu do placówki medycznej i dostosowywania swoich planów do godzin pracy lekarza.
Tabletki nasenne – dla kogo?
Jakiekolwiek leki nasenne powinny być stosowane wyłącznie w uzasadnionych przypadkach oraz po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który oceni bezpieczeństwo ich przyjmowania w przypadku danego pacjenta. Lekarz najlepiej wiedzieć będzie, jakie leki nasenne dla osób starszych się sprawdzą, a jakie leki nasenne w demencji nie są polecane, ponadto dobierze bezpieczne środki dla osób młodszych, zależnie od ich stanu zdrowia i historii medycznej. Preparaty nasenne wpływają na aktywność OUN, ponadto ich wpływ na organizm jest szeroki, więc nie są zalecane między innymi w ciąży i podczas karmienia piersią. Uważać powinny również na ich stosowanie osoby cierpiące na depresję, zmagające się z chorobami nerek bądź wątroby, a także przyjmujące niektóre leki.
Środki ostrożności podczas brania leków nasennych
Przed przyjęciem jakiegokolwiek leku, w tym szczególnie środków nasennych, należy wnikliwie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Tabletki na sen psychotropowe nie powinny być łączone ze spożywaniem alkoholu, ponadto nie wolno ich zażywać wraz z innymi środkami o działaniu uspokajającym. Leki nasenne i uspokajające należy stosować z głową, jedynie w uzasadnionych przypadkach i wyłącznie w zalecanej dawce. Uważać należy również na prowadzenie pojazdów i obsługę maszyn po przyjęciu tego typu środków. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że leki nasenne mogą przyczynić się do uzależnienia czy zmian osobowości, a ich stosowanie bez kontroli lekarza może wiązać się z przedawkowaniem, które to prowadzić może wręcz do zgonu.
Każdy lek nasenny, w tym również ten, który kupić można bez recepty, może mieć pewne działania niepożądane. Skutki uboczne niektórych tabletek nasennych to między innymi bóle i zawroty głowy, spadek temperatury ciała, a nawet pokrzywka czy świąd.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?