Ile śpi noworodek? Co powinno niepokoić?

Napisano 08.10.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwsze tygodnie z noworodkiem mogą być przytłaczające. Jednak próba ustalenia sztywnego harmonogramu snu jest na tym etapie bezowocna. Niemowlaki śpią przez krótki czas (zwykle tylko kilka godzin) i często się budzą, aby zjeść, ponieważ ich żołądki są bardzo małe. Ile powinno spać miesięczne dziecko? Dlaczego niemowlę długo śpi? Ile noworodek może spać bez jedzenia? Czy noworodek śpi po każdym karmieniu?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ile śpi noworodek — co warto wiedzieć o długości snu naszego malucha?

Zapotrzebowanie na sen różni się od wielu czynników np. od prowadzonego stylu życia. Również wiek ma wpływ na to, jak długo może spać dziecko:

Czytaj także:
  • Noworodek w wieku 0-3 miesięcy — 14-17 godzin,
  • Niemowlę (4-11 miesięcy) — 12-15 godzin,
  • Maluch (roczek-2 lata) — 11-14 godzin,
  • Przedszkolak (3-5 lat) — 10-13 godzin,
  • Dziecko w wieku szkolnym (6-12 lat) — 9-11 godzin.

Zdrowy sen wpływa na odpowiednie funkcjonowanie dziecka. Pozwala mu na prawidłowy rozwój umysłu oraz ciała. Dlatego zapewnienie swojej pociesze spokojnego snu jest jedną z kluczowych ról rodziców. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z zasypianiem, wprowadź do Waszego życia relaksująca rutynę. Gdy to nie zadziała, możesz sięgnąć po naturalne, ułatwiające zasypianie środki np. wyciąg z kwiatów lipy, rumianku czy ziela melisy. Leków nasennych nie wolno podawać dzieciom bez konsultacji z lekarzem, dlatego warto zgłosić się z problemem na konsultację. Specjalista wystawi receptę na odpowiedni środek. Pamiętaj, że e-recepta online podobnie jak standardowa recepta może być zrealizowana w każdej aptece.

To normalne, że dzieci mają nieregularne wzorce snu od urodzenia do około 3 miesiąca. Noworodki nie wykształciły jeszcze swojego rytmu dobowego, wewnętrznego zegara 24-godzinnego, który sygnalizuje ciału, kiedy nadszedł czas, aby się obudzić, a kiedy przyszła pora na sen. Nieprzewidywalne wzorce snu są również powiązane z potrzebami żywieniowymi noworodka. Muszą jeść co dwie do trzech godzin w pierwszym miesiącu i co trzy do czterech godzin w drugim miesiącu. Dlatego, jeśli w pierwszych tygodniach Twoje maleństwo śpi dłużej niż cztery godziny, trzeba delikatnie obudzić dziecko na karmienie. Z wiekiem nie będzie musiało jeść tak często. Większość dzieci będzie w stanie przeżyć noc bez karmienia w wieku od 3 do 6 miesięcy.

Ile powinien spać noworodek w ciągu doby?

Wiele rodziców zastanawia się, jak długo może spać noworodek. Ponieważ sen niemowlaka jest nieprzewidywalny i różni się w zależności od dziecka, trudno powiedzieć, ile możesz oczekiwać, że Twoje dziecko będzie spać każdego dnia. Przeciętny noworodek śpi około 14-17 godzin w ciągu doby, w tym od 8 do 9 godzin snu w nocy, a resztę w ciągu dnia.

Nierzadko zdarza się, że wzorzec snu noworodka zmienia się z dnia na dzień. Twoje dziecko może spać znacznie mniej niż zwykle jednego dnia, a następnego dnia może „nadrobić zaległości”, śpiąc więcej. Możesz pozwolić noworodkowi spać tyle, ile chce, pod warunkiem że budzi się, aby jeść co dwie do trzech godzin, odpowiednio przybiera na wadze i moczy od sześciu do ośmiu pieluszek dziennie.

W jaki sposób należy dbać o prawidłową higienę snu noworodka?

To normalne, że Twoje nowo narodzone dziecko ma nieregularny rytm snu. Częściowo wynika to z potrzeby częstego jedzenia i dużej ilości odpoczynku. Większość ekspertów zaleca podążanie za wskazówkami dziecka w pierwszych tygodniach jego życia, w tym karmienie go na żądanie.

Mimo to możesz zacząć przestrzegać pewnego harmonogramu w tym pierwszym miesiącu, ustalając pewne stałe nawyki, takie jak jedzenie, „zabawa”, a następnie spanie. Gdy Twoje dziecko zacznie porządkować swój dzienny rytm, wprowadzenie tych rutynowych czynności i wprowadzenie dobrych nawyków dotyczących snu może pomóc mu łatwiej dostosować się do harmonogramu w miarę starzenia się.

Pomaganie dzieciom spać często zaczyna się od stworzenia sypialni, która jest spokojna, cicha i wygodna. Znalezienie najlepszego materaca dla potrzeb Twojego dziecka i zminimalizowanie czynników rozpraszających, takich jak telewizor lub inne urządzenia elektroniczne, może ułatwić dzieciom w każdym wieku spokojny, nieprzerwany sen.

Ustalenie zdrowych nawyków snu, w tym stabilnego harmonogramu snu i rutyny przed snem, może wzmocnić znaczenie pory snu i ograniczyć zmienność snu między nocami. Danie dzieciom możliwości wykorzystania energii w ciągu dnia i odprężenia się przed snem może ułatwić im zasypianie i przesypianie nocy.

Naucz swoje dziecko różnicy między dniem a nocą. Wyjście na zewnątrz na światło dzienne, zwłaszcza rano, pomoże również noworodkowi nauczyć się odróżniać dzień od nocy i zacząć żyć według bardziej przewidywalnego harmonogramu. Kiedy maluch nie śpi w ciągu dnia, postaw na naturalne oświetlenie, a także baw się z nim tak często, jak tylko możesz. W nocy przygaś lampki i utrzymuj poziom hałasu na niskim poziomie, a wszelkie interakcje z dzieckiem powinny być wyciszające i spokojne.

Poznaj sygnały zmęczenia dziecka. Jeśli zauważysz u dziecka oznaki senności, połóż je do łóżeczka tak szybko, jak to możliwe. Te wskazówki obejmują pocieranie oczu, ciągnięcie za uszy i bycie bardziej wybrednym niż zwykle. Jeśli Twoje dziecko jest przemęczone, może być mu trudniej uspokoić się i zasnąć.

Rozpocznij rutynę przed snem dla swojego dziecka. Może być za wcześnie, aby stworzyć sztywny harmonogram, ale to odpowiedni moment, żeby wprowadzić zdrową rutynę przed snem. Może ona obejmować tak proste czynności, jak uspokajająca kąpiel, ubieranie się do łóżka, karmienie dziecka oraz śpiewanie lub słuchanie kołysanki czy uspokajającej muzyki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.