Leki nasenne nowej generacji – czym są?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Problemy ze snem lekarze leczą różnymi preparatami, które jednak nie są wolne od skutków ubocznych. Psychiatra może jednak pacjentowi przepisać leki nasenne nowej generacji, czyli preparaty, po zażyciu których niektóre działania niepożądane występują z mniejszą częstotliwością. Takie środki mają również mniejsze ryzyko uzależnienia, o ile oczywiście stosowane są wyłącznie doraźnie. Co należy o nich wiedzieć i na czym polega leczenie za ich pośrednictwem? Czy preparat nowej generacji może być niebezpieczny? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki nasenne nowej generacji – jak działają?

Bezsenność należy do uciążliwych problemów, które bardzo negatywnie odbić mogą się na stanie zdrowia i samopoczuciu pacjenta. Problemy z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, zbyt wczesne wstawanie, czy też budzenie się zupełnie niewypoczętym to dolegliwości, z którymi należy walczyć. Doraźnie stawia się na środki nasenne dostępne bez recepty (np. melatonina), jednak kiedy one zawiodą, pozostaje kontakt z lekarzem i ustalenie indywidualnej terapii. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się leki nasenne nowej generacji. Zastąpiły one niemal wyparte aktualnie z leczenia barbiturany, ponadto powodują mniej skutków ubocznych, niż stosowane przy walce z bezsennością pochodne benzodiazepiny. Leki nasenne nowej generacji na receptę to tzw. niebenzodiazepinowe środki nasenne, będące agonistami podjednostki receptora GABAA. W jaki sposób działają wspomniane leki nasenne najnowszej generacji? Mechanizm działania nieco różni się w tym przypadku od działania pochodnych benzodiazepiny. Lek nasenny nowej generacji wiąże się selektywnie z podjednostką receptora GABAA.

Czytaj także:

Leki nasenne nowej generacji bez recepty nie mogą być kupione. Są to leki, które należy przyjmować na wyraźne zalecenie lekarza i jedynie pod jego kontrolą. W uzasadnionych przypadkach wystawiona może być pacjentowi nie tylko e-recepta w czasie wizyty stacjonarnej, ale również e-recepta online, co jest rozwiązaniem praktycznym, biorąc pod uwagę kolejki do lekarzy POZ i specjalistów.

Składniki leków nasennych nowej generacji

Leki nasenne nowej generacji nazwy często stosowane mają zamiennie z tzw. „lekami Z” czy „zetkami”. Tabletki na sen z tej grupy to między innymi zaleplon, zopiklon czy zolpidem. Składnikiem czynnym leku zopiklon jest pochodna cyklopironu. Jest to nieselektywny agonista receptorów benzodiazepinowych. W przypadku leku zolpidem jest to pochodna imidazopirydyny, będąca natomiast selektywnym agonistą receptora benzodiazepinowego. Składnik czynny leku zaleplon to natomiast pochodna pirazolopirymidyny, również selektywny agonista receptora BZD, jednak o mniejszym działaniu nasennym. Wspomniane leki nasenne nowej generacji cieszą się uznaniem w związku z redukcją pewnych skutków ubocznych i nieco mniejszym ryzykiem uzależnienia, jednak przeznaczone są wyłącznie do krótkotrwałej terapii bezsenności.

Tabletki nasenne nowej generacji – czy są bezpieczne?

Leki nasenne nowej generacji cenione są za mniejsze ryzyko wystąpienia pewnych działań niepożądanych niż ma to miejsce u barbituranów czy pochodnych benzodiazepiny, jednak nie oznacza to, że pozbawione są wad. Niektóre działania niepożądane występować mogą bowiem z równą częstotliwością, jak w przypadku stosowania pochodnych benzodiazepiny. Leku „Z” nie można raczej określić jako skuteczny „lek nasenny nieuzależniający”, gdyż i w przypadku środków nowej generacji możliwe jest uzależnienie. Niewątpliwie jednak ich doraźne stosowanie redukuje ryzyko uzależnienia w stosunku do benzodiazepin, ponadto ze względu na szybsze wchłanianie i krótszy okres półtrwania leki te nie powodują następnego dnia osłabienia sprawności psychomotorycznej czy pamięci.

Zażywanie leków nasennych nowej generacji przez pacjentów powinno przebiegać pod kontrolą psychiatry, zgodnie z ustalonym przez niego dawkowaniem. Bezpieczeństwo leków nowej generacji to również odpowiednie podejście pacjenta. Na skutki uboczne, przedawkowanie czy uzależnienie należy również przygotować się kupując leki nasenne bez recepty w aptece, ponadto te także mogą okazać się niebezpieczne – zwłaszcza jeśli pacjent stosuje wspomniane leki nieprawidłowo. Dotyczy to wszystkich środków, w tym również tych nowej generacji. Jeśli pacjent będzie przyjmował zbyt duże dawki lub stosował leki długotrwale, łączył je ze spożywaniem alkoholu lub lekami, z którymi wchodzą w interakcje, mogą okazać się niebezpieczne.

Nowa generacja tabletek nasennych – co się zmienia w składzie?

W artykule wspomniano już, jakie substancje czynne zawierają leki nasenne nowej generacji, a także jaki jest ich mechanizm działania w organizmie. Zmiana składu w stosunku do pochodnych benzodiazepiny nie redukuje skuteczności działania leku na organizm ale jednocześnie ogranicza pewne skutki uboczne czy zmniejsza ryzyko uzależnienia – zwłaszcza w leczeniu doraźnym. Leki tego typu powodują senność, więc ułatwiają zasypianie, ponadto często poprawiają jakość snu i wydłużają jego czas. Szybciej są jednak wchłaniane, więc zwykle na następny dzień pacjent czuje się po nich lepiej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.