Leki nasenne – jak działają? Jak je bezpiecznie stosować?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Problemy ze snem mogą przybierać różną formę i powodowane mogą być wieloma czynnikami. W niektórych sytuacjach zmiana stylu życia okazuje się niewystarczająca, by zredukować taką uciążliwą dolegliwość, a wówczas pomóc może tabletka nasenna. Jak działają leki nasenne i uspokajające? W jaki sposób wpływają one na organizm i co powinno wzbudzać niepokój pacjenta? Na te pytania odpowiedzi znaleźć można w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki nasenne i uspokajające – jak działają?

Bezsenność jest problemem z którym można próbować walczyć dietą, aktywnością fizyczną, redukcją stresu czy stylem życia, ale jeśli to nie pomaga, sprawdzić może się farmakoterapia. W aptekach kupić można nie tylko produkty nasenne w tabletkach, ale również kapsułki, krople, syropy, czy też mieszanki do sporządzania naparów redukujących problemy z zasypianiem. Stosowane aktualnie leki nasenne i uspokajające różnią się od tych, które dostępne były w aptekach lata temu. To dziś nieco inne działanie, jak chociażby znany wielu osobom, dawny lek nasenny i uspokajający barbital, który wycofany został w naszym kraju z użytku już w latach 90. Środki stosowane w przypadku problemów z bezsennością mają szerokie działanie. Mogą redukować stres i wyciszać, mogą działać na pacjenta uspokajająco, ułatwiać mu zasypianie, czy też poprawiać jakość snu oraz redukować ilość nocnych wybudzeń.

Czytaj także:

Leki nasenne mogą pomóc zwalczyć problem z bezsennością, jednak stosowane nieodpowiednio mogą również zaszkodzić. Trudno na przykład o skuteczny lek nasenny nieuzależniający, dlatego decydując się na tabletki na sen na receptę, czy też leki na uspokojenie na receptę, koniecznie należy obserwować swój organizm i konsultować z lekarzem pojawianie się jakichkolwiek sygnałów ze strony organizmu, które nie wydają się naturalne. Dotyczy to również środków dostępnych bez recepty – w przypadku ich stosowania także należy zachować czujność, gdyż mogą uzależniać i można je łatwo przedawkować.

Nie wszystkie produkty nasenne dostępne są w aptece „od ręki”. W przypadku niektórych środków niezbędne jest posiadanie wystawionej przez lekarza recepty, jednak jak najbardziej w tym przypadku możliwe jest okazanie recepty online. Leki nasenne lekarz może bowiem pacjentowi przepisać zdalnie, a wystawiona w ten sposób e-recepta jest nie tylko legalna, ale również z jej realizacją nie będzie żadnego problemu. Warto rozważyć to rozwiązanie, gdy ciężko dostać się na stacjonarną wizytę lekarską.

Rodzaje leków nasennych i uspokajających

W aptekach można kupić zarówno tabletki nasenne i uspokajające bez recepty, jak i leki nasenne i uspokajające na receptę. Jeśli chodzi o środki dostępne bez recepty, najczęściej są to preparaty zawierające melatoninę, uzupełniające magnez w organizmie, czy też ziołowe tabletki na sen (np. na bazie melisy, szyszek chmielu czy kozłka lekarskiego).

  • Melatonina na przykład to naturalny hormon, który wytwarzany jest przez szyszynkę człowieka i pozwala regulować rytm dobowy. Sprawdzić może się np. u osób zmieniających strefy czasowe czy pracujących zmianowo.
  • Preparaty ziołowe pomagają natomiast pacjentom się wyciszyć, uspokoić i łatwiej zasnąć, jednak należy uważać na ich możliwe interakcje z niektórymi medykamentami, które pacjenci zażywają w związku z innymi dolegliwościami.
  • Niedobory magnezu często wiążą się z problemami ze snem, dlatego suplementy uzupełniające magnez mogą zredukować dolegliwości.
  • Leki nasenne i uspokajające dostępne na receptę to między innymi barbiturany, pochodne benzodiazepiny, a także niebenzodiazepinowe leki nasenne. Są to środki ułatwiające zasypianie lub takie, które przedłużają sen i pogłębiają go. Mechanizm ich działania wiąże się z układem GABA-ergicznym.

Bezpieczne przyjmowanie tabletek nasennych i uspokajających

Każdy pacjent, który planuje zacząć przyjmować leki nasenne i uspokajające, powinien mieć świadomość, że nie są to środki pozbawione pewnych wad czy niebezpieczeństw. Bardzo ważne jest, by odpowiedzialnie podejść do terapii, bez względu na to, czy tabletki nasenne kupujemy na receptę, czy też decydujemy się na leki nasenne bez recepty w aptece. Zawsze należy pilnować przyjmowania bezpiecznej dawki środka, ponadto przyjmowany powinien być w uzasadnionych przypadkach i przez możliwie najkrótszy czas. Bezpieczne stosowanie leków tego typu to również wcześniejsze sprawdzenie, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do terapii. Przykładem może być alergia, ciąża, przyjmowanie niektórych leków, czy też zmaganie się z niektórymi schorzeniami. Oczywiście przeciwwskazania różnią się zależnie od środka, dlatego ważne, by przed przyjęciem leku zapoznać się z jego ulotką.

Jak bezpiecznie stosować lek nasenny i uspokajający? Krzyżówka z alkoholem to na przykład bardzo zły pomysł, dlatego przyjmując lek nasenny i uspokajający, należy zrezygnować z napojów procentowych. Uważać należy także na wspomniane wcześniej leki innego typu, gdyż nie są tu wykluczone interakcje. Leki uspokajające i nasenne uzależnienie niestety mogą wywoływać, ponadto łatwo je przedawkować. Kolejnym niebezpieczeństwem może być prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn, gdyż środki takie mogą niekorzystnie wpływać na sprawność psychofizyczną, koncentrację i refleks.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.