Leki nasenne bez recepty – bezpieczne stosowanie

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Dobry sen to podstawa zdrowia organizmu. Problemy z zasypianiem i bezsenność powoduje między innymi stres, przemęczenie i wiele innych czynników. Pacjenci często sięgają wówczas po produkty w tabletkach dostępne w sprzedaży ogólnej. Leki nasenne bez recepty to często preparaty ziołowe, które mają działanie uspokajające i ułatwiające zasypianie. Na czym polega bezpieczne stosowanie takich leków i suplementów? Kiedy lepiej zgłosić się do lekarza po preparat na receptę? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki nasenne bez recepty – jak je bezpiecznie przyjmować?

Problemy ze snem mogą bardzo niekorzystnie odbić się na samopoczuciu pacjenta i jego stanie zdrowia. W przypadku chwilowej bezsenności pacjenci często sięgają po leki nasenne bez recepty, czyli takie, które można kupić w aptece bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem. Nie trzeba specjalnie zastanawiać się, gdzie kupić leki nasenne bez recepty, gdyż każda apteka w swojej ofercie posiada szereg produktów tego typu. Mowa zarówno o aptekach stacjonarnych, jak i internetowych. Kupić można między innymi tabletki, krople, kapsułki, czy też mieszanki do naparów bądź innego typu suplementy uspokajające i redukujące problemy z zasypianiem.

Czytaj także:

Korzystając jednak z środków nasennych na własną rękę, należy szczególną uwagę skupić na bezpieczeństwie terapii, czyli stosowaniu wspomnianych medykamentów zgodnie z ich przeznaczeniem. Leki nasenne bez recepty i alkohol to na przykład nienajlepsze połączenie. Uważać należy także na inne przyjmowane przez siebie środki, gdyż mogą zachodzić tu różnego rodzaju niekorzystne interakcje. Kolejną kwestią jest pilnowanie dawki środków nasennych bez recepty, a także częstotliwości ich przyjmowania. Sprawdzić należy także w ulotce przeciwwskazania do stosowania, gdyż nie wszyscy mogą bezpiecznie pewne środki przyjmować (np. w związku ze swoją alergią, ciążą czy chorobami towarzyszącymi), mimo że kupić można je bez recepty. Pamiętać trzeba także, że leki nasenne – również te dostępne bez recepty – mogą uzależniać. Nie powinny być zatem przyjmowane długotrwale.

Bardzo mocne leki nasenne bez recepty w aptece raczej nie są do kupienia, co dyktowane jest głównie kwestią bezpieczeństwa pacjentów. W przypadku poważnych problemów dotyczących bezsenności lepiej nie działać na własną rękę, tylko skonsultować się z lekarzem, który sprawdzi przyczynę dolegliwości i zaproponuje bezpieczne i skuteczne działania zaradcze. W przypadku problemów z umówieniem się na stacjonarną konsultację lekarską skorzystać można z konsultacji zdalnej z lekarzem. Efektem takiej konsultacji może być wystawienie recepty online, co jest rozwiązaniem cenionym przez wielu pacjentów.

Czy leki nasenne bez recepty są skuteczne?

Sięganie po leki nasenne bez recepty może okazać się zasadne w przypadku stresu, przemęczenia lub problemów z nocnym wypoczynkiem wynikających z innych kwestii. Sprawdzić mogą się w przypadku zmiany stref czasowych, pracy zmianowej, czy też w związku z chwilowym zachwianiem dobowego rytmu, jednak nie powinny być stosowane na własną rękę długotrwale, czy też przy poważnych problemach związanych z bezsennością. Ciężko co prawda o mocne leki nasenne bez recepty, jednak w przypadkach sporadycznych wcale nie są potrzebne środki o bardzo silnym działaniu, by dobrze wyciszyć organizm, zredukować poziom stresu w organizmie, unormować rytm dobowy, czy też uzupełnić pewne niedobory, które odpowiadają za problemy ze snem.

Jeśli chodzi o leki nasenne bez recepty, cena i łatwa dostępność mogą wydawać się zachęcające, jednak należy pamiętać, że nie są to środki do częstego stosowania. Nawet najlepsze leki nasenne bez recepty, które stosowane będą niezgodnie z przeznaczeniem, czy też w dawkach większych niż zalecane, mogą okazać się wręcz niebezpieczne. Również z pozoru bezpieczne mieszanki ziołowe na uspokojenie, które będą źle stosowane, przyczynić mogą się do pojawienia się problemów zdrowotnych. Mowa chociażby o lekach z walerianą, przy terapii którymi szczególną ostrożność powinny zachować osoby w podeszłym wieku.

Jak działają tabletki nasenne bez recepty?      

Leki nasenne bez recepty to zazwyczaj specjalnie dobrane mieszanki ziołowe (np. melisa, szyszki chmielu, dziurawiec, kozłek lekarski), ponadto znaleźć można środki zawierające melatoninę, czy też uzupełniające poziom magnezu, którego niedobór może mieć wpływ na rytm snu i czuwania. Preparaty ziołowe najczęściej wyciszają organizm, pomagają pacjentom się zrelaksować i ułatwiają zasypianie. Silne leki nasenne bez recepty z melatoniną w składzie ułatwiają natomiast regulację cyklu dobowego. Melatonina nie tylko sprawia, że pacjentom łatwiej jest zasnąć (choć sama w sobie nie ma działania nasennego), ale również poprawia jakość snu i redukuje ilość nocnych przebudzeń. Jeśli chodzi o lek nasenny bez recepty z dodatkiem magnezu, jego zadanie polega na uzupełnieniu niedoborów tego pierwiastka. Magnez w niedoborze często wiąże się bowiem z rozregulowaniem zegara biologicznego, w tym rytmu snu i czuwania.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.