Leki nasenne na receptę – kto może je kupić?

Napisano 23.02.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trudności z zasypianiem, bezsenność, zła jakość snu i częste przebudzenia, czy też budzenie się z brakiem poczucia wypoczęcia to problemy, które niejednokrotnie wymagają kontaktu z lekarzem i specjalistycznego leczenia. Leki nasenne na receptę przepisywane są w uzasadnionych medycznie przypadkach, a ich stosowanie powinno przebiegać pod nadzorem lekarza, gdyż łatwo tu o objawy niepożądane, uzależnienie, czy też wręcz przedawkowanie. Dlaczego tabletki nasenne i uspokajające dostępne są wyłącznie z przepisu lekarza i kto może wystawić na nie receptę? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule. Wśród pacjentów często pojawia się także pytanie o bezpieczeństwo stosowania leku na sen, więc temat ten również zostanie omówiony szerzej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki nasenne na receptę – kto może je wypisać?

Problemy ze snem dotyczą sporej grupy społeczeństwa i powodowane mogą być przez różnego rodzaju czynniki. Ogromną rolę gra tu stres i przemęczenie, ale również w grę wchodzić mogą zaburzenia cyklu dobowego związane z poważnymi chorobami. Leki nasenne na receptę przepisać może pacjentowi uprawniony lekarz, przy czym nie musi być to lekarz o konkretnej specjalizacji i nie musi to nawet odbywać się w czasie wizyty stacjonarnej. W walce z problemami sennymi przepisuje się między innymi benzodiazepiny, barbiturany oraz niebenzodiazepinowe środki nasenne. Silne leki nasenne na receptę nazwy mają różne, ponadto dostępne są w wielu postaciach (tabletki, kapsułki, krople itd.).

Czytaj także:

Po dobry lek nasenny na receptę zgłosić można się nie tylko na wizytę stacjonarną u lekarza. Skorzystać można również z konsultacji zdalnych, których efektem może być recepta przez internet. Lekarz, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu medycznego, najlepiej będzie wiedzieć, jakie leki nasenne na receptę będą dla pacjenta najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze zarazem. Otrzymaną receptę online można od ręki zrealizować w każdej aptece, gdyż nie różni się ona od tych wystawianych stacjonarnie.

Jak bezpiecznie stosować tabletki nasenne na receptę?

Leki nasenne na receptę powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza, po wcześniejszym zapoznaniu się z ulotką znajdującą się w opakowaniu i wykluczeniu przeciwwskazań do terapii. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu nasennego może być między innymi ciąża, alergia lub niektóre choroby. Przy stosowaniu leków nasennych należy również unikać spożywania alkoholu. Uważać trzeba ponadto na możliwe interakcje leków nasennych z niektórymi lekami. Zarówno słabsze, jak i mocne leki nasenne na receptę nie mogą bowiem być łączone z niektórymi przyjmowanymi przez pacjenta medykamentami. Barbiturany na przykład wchodzą w interakcje z niektórymi lekami przeciwzakrzepowymi, przeciwbólowymi, przeciwcukrzycowymi, a nawet antykoncepcją hormonalną.

Dlaczego niektóre leki nasenne są na receptę?

Preparaty ziołowe czy te z dodatkiem melatoniny kupić można w aptece bez recepty, jednak przeznaczone są do doraźnego stosowania. Leki nasenne na receptę wystawioną przez lekarza to już środki nieco innego typu, które stosowane są w specjalistycznych terapiach bezsenności. Skuteczne leki nasenne na receptę nie tylko mają przeciwwskazania, które należy wcześniej wykluczyć, ale również mogą wykazywać szereg działań niepożądanych, ponadto nie jest wykluczone w ich przypadku uzależnienie.

Bardzo niebezpieczna jest również sytuacja, gdy przedawkowane zostaną leki nasenne na receptę. Mocne środki przyjęte w zbyt wysokiej dawce mogą wręcz prowadzić do zgonu, dlatego zdecydowanie nie są to medykamenty, które powinny być ogólnodostępne. Przykładem mogą być chociażby starszej generacji barbiturany, czyli silne leki nasenne na receptę, które łatwo przedawkować, ponadto stosowane długotrwale mogą uzależniać fizycznie i psychicznie, a dodatkowo wymagają stopniowego odstawiania. Takie działanie mogą mieć również inne leki nasenne na receptę. Nazwy tych leków wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, by znaleźć ulotki opisujące możliwe działania niepożądane i ryzyko uzależnienia czy przedawkowania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.