Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Gdy dziecku leci ropa z oka, rodzice martwią się, gdzie leży przyczyna problemu. Trzeba wiedzieć, że ropiejące oko u noworodka to dość powszechna dolegliwość, która może być powiązana z wieloma kwestiami. Podpowiadamy, dlaczego niemowlakowi ropieją oczy, a także czy warto stosować domowe sposoby na ropiejące oczy u niemowlaka. W artykule znajdziesz również porady, jak wyleczyć ropiejące oczko niemowlaka.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Dlaczego niemowlakowi ropieją oczy – możliwe przyczyny
Ropiejące oko u noworodka to problem, który niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek. Najczęściej wiąże się to z zablokowanymi przewodami nosowo-łzowymi, które w wieku niemowlęcym są wąskie, a przy tym czasem niecałkowicie otworzone. Dlaczego niemowlakowi ropieją oczy, jeśli problemem nie jest niedrożny kanalik łzowy? Gdy dziecku leci ropa z oka, przyczyn może być wiele i trzeba tu wspomnieć między innymi o infekcji bakteryjnej i wirusowej, ale również o nieprawidłowej higienie małych oczu (lub jej braku) oraz o alergii niemowlaka. Infekcja bakteryjna może wiązać się między innymi z potarciem oka brudną rączką, ale może być również związana z zakażeniem podczas porodu lub pobytu w szpitalu. Ropa zbierająca się na oku dziecka może lekko zaklejać powieki – np. w czasie snu. Infekcja bakteryjna lub wirusowe zapalenie spojówek mogą mieć objawy dodatkowe, w tym np. kaszel, gorączkę, katar oraz ból głowy, a także przekrwienie spojówek, łzawienie, światłowstręt czy pieczenie oczu. Ropiejące oko przez alergię związane jest z kontaktem z uczulającym niemowlaka alergenem i również towarzyszyć mogą mu inne objawy. Trzeba dodatkowo wspomnieć, że ropa w oku niemowlaka może zbierać się na skutek podrażnienia oka – w tym również, gdy dostanie się do niego ciało obce. U noworodków ropa może pojawiać się w związku z reakcją na zabieg Credego, kiedy to dzieci mają podawany lek na bazie azotanu srebra.
Ropiejące oko u noworodka to wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem, ponieważ nieleczona dolegliwość może postępować lub mieć poważne powikłania. Jeśli niemowlę potrzebować będzie leków, w tym np. kropli z antybiotykiem, przydatną opcją jest e-recepta online. Dzięki niej możliwa jest konsultacja z lekarzem przez Internet, a także otrzymanie recepty niezbędnej do szybkiego wykupienia leku w aptece.
Zaropiałe oczy niemowlaka a niedrożny kanalik łzowy
Rodzice, którzy zastanawiają się, dlaczego niemowlakowi ropieją oczy, muszą wiedzieć, że może być to związane po prostu z budową anatomiczną małego dziecka. Jak wspomniano wyżej, ropiejące oko u noworodka może być konsekwencją zatkanego kanalika łzowego. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niemowlęta mają bardzo wąskie kanaliki nosowo-łzowe, które mogą łatwo stać się niedrożne. W normalnych warunkach przewody te powinny odprowadzać oczyszczające oko łzy z oczu do przestrzeni przynosowej. W przypadku zatkania kanalików, dochodzi do gromadzenia się łez, gdyż nie mają naturalnego ujścia, przez co łatwo o ich infekcję. Konsekwencją niedrożnego kanalika łzowego są zaropiałe oczy niemowlaka, czy też wręcz lekkie sklejenie jego powiek (np. w nocy). Jeśli dziecko ma niedrożność kanalików łzowych, lekarz może poprosić rodziców o ich delikatne masowanie w odpowiednim miejscu (poniżej wewnętrznego kącika oka, w okolicy nosa). Właściwie masowane kanaliki łzowe to zabieg, który może sprawić, że na oku dziecka pojawi się wydzielina – potrzebne jest wówczas jej usunięcie, co można zrobić poprzez przemywanie zwilżonym solą fizjologiczną gazikiem jałowym. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze masaż okazuje się wystarczająco skuteczny i czasem konieczny jest wykonany u okulisty zabieg udrożnienia dróg kanalików nosowo-łzowych.
Kiedy udać się do specjalisty gdy dziecku leci ropa z oka?
Ropiejące oko u noworodka, bez względu na podejrzewaną przez rodzica przyczynę, wymaga bezwzględnego kontaktu z lekarzem. Należy mieć na uwadze, że rodzic, który nie posiada wiedzy medycznej, choćby był najlepszym obserwatorem swojego maluszka, może postawić nietrafną diagnozę, jeśli chodzi o przyczynę pojawienia się ropy na oku. Specjalista z doświadczeniem medycznym będzie najlepiej wiedzieć, jak wyleczyć ropiejące oczko u niemowlaka. Jeśli ropa pojawi się u dziecka tylko raz, najlepiej oczyścić oko i obserwować malucha dalej, jednak kolejne zauważenie ropy, wymaga kontaktu ze specjalistą, by zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Bardzo ważne, by niemowlę obejrzał lekarz, ponieważ skutki nieprawidłowo leczonej infekcji oka czy braku pomocy medycznej w przypadku innych poważnych przyczyn ropienia oczka niemowlaka, mogą być bardzo poważne.
Czy warto sięgać po domowe sposoby na ropiejące oczy u niemowlaka?
Gdy w grę wchodzi ropiejące oko u noworodka, czasem problem nie wymaga specjalistycznego leczenia, tylko lepszego zadbania o oczy dziecka. Potrzeba jest tu zwłaszcza ich prawidłowego przemywania, co niestety nie zawsze rodzice wykonują w sposób właściwy. W niektórych sytuacjach, np. gdy dochodzi do bakteryjnego zapalenia spojówki, leczenie będzie jednak niezbędne, by dziecięce oko wróciło do prawidłowego stanu, a bakterie nie namnażały się dalej. W przypadku najmłodszych dzieci nie powinny być stosowane dostępne bez recepty leki dla dorosłych, w tym różnego rodzaju krople do oczy. U niemowląt należy uważać również na domowe sposoby, które polecane są do eliminacji choroby. Nie są np. zalecane okłady z herbaty czy rumianku, ponieważ mogą u niemowlaka przynieść więcej szkody niż pożytku. Domowe sposoby na ropiejące oczy u niemowlaka mogą podrażnić spojówkę, a nawet wywołać reakcję alergiczną, więc należy podchodzić do nich z rezerwą i ostrożnością. Wyjątkiem jest tu mleko matki, które można zastosować w dniach, gdy dziecku towarzyszą objawy ropiejącego oka. Mleko matki posiada właściwości antybakteryjne, ponadto jest bardzo delikatne dla najmłodszych, więc może być w niewielkich ilościach aplikowane na wewnętrzne kąciki oczu niemowlaka.
Czym przemywać oczy niemowlaka gdy ropieją?
Gdy problemem jest ropiejące oko u noworodka, najlepiej zgłosić się do lekarza, by ten zdiagnozował przyczynę problemu i ustalił z rodzicem dalszy plan działania. Bardzo ważne jest prawidłowe oczyszczanie zaropiałego oczka. Czym przemywać oczy niemowlaka gdy ropieją? Pomocna może być w tym przypadku sól fizjologiczna w ampułkach, ale można również w tym celu wykorzystać przegotowaną wodę (w odpowiedniej temperaturze). Do przemywania dziecięcych oczu nie wolno natomiast wykorzystywać wody z kranu, gdyż może to nasilać problem. Jeśli chodzi o oczyszczanie dziecięcych oczu z ropy, należy pamiętać, by każde oczko niemowlaka przemywać osobnym wacikiem i pilnować kierunku czyszczenia. Czynność powinno się wykonywać od zewnętrznego kącika oka do wewnętrznego kącika, by uniknąć ryzyka pogorszenia infekcji.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?