Jakie są przyczyny zapalenia rogówki i jak ją wyleczyć

Napisano 09.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Stany zapalne oka i jego najbliższych okolic to wskazanie do bezwzględnego kontaktu z lekarzem. Przykładem może być zapalenie rogówki, którego objawy bywają szczególnie dokuczliwe, a powikłania mogą być bardzo groźne. W artykule podpowiadamy, jakie mogą być przyczyny zapalenia rogówki, a także w jaki sposób choroba może się objawiać. Dowiesz się również, jak leczyć zapalenie rogówki oraz czy można się nim zarazić.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zapalenie rogówki oka – możliwe przyczyny

Rogówka oka to błona znajdująca się w przedniej części gałki ocznej. Jest ona przezroczysta i pełni przede wszystkim funkcję ochronną. Podejrzenie zapalenia rogówki to wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem, gdyż jest to choroba o ostrym przebiegu, uciążliwych dolegliwościach i poważnych komplikacjach. Ryzyko powikłań nieprawidłowo leczonych zapaleń rogówek oczu jest bardzo wysokie i mowa tu między innymi o znacznym pogorszeniu wzroku.  

Czytaj także:

Zapalenie rogówki może mieć różne podłoża. Bardzo często dochodzi do choroby o podłożu infekcyjnym. Może być to zakażenie bakteryjne, które najczęściej występuje w przypadku uszkodzenia nabłonka (wywoływane przez gronkowce lub paciorkowce, czy też pałeczkę ropy błękitnej), a także bez jego uszkodzenia (wywołane np. przez dwoinkę rzeżączki lub Haemophilus influenzae). Niewykluczone jest również podłoże grzybicze (np. wywołane przez Candida, Fusarium, Aspergillus) oraz wirusowe (zazwyczaj adenowirusowe lub wywoływane przez wirusa opryszczki HSV bądź wirusa ospy wietrznej i półpaśca). W grę wchodzić może ponadto zapalenie pełzakowe, które wywoływane jest przez pierwotniaka Acanthamoeba. Pojawia się ono najczęściej u osób stosujących soczewki kontaktowe lub korzystających z kąpieli w naturalnych akwenach wodnych, kąpieliskach czy basenach. Nie można wykluczyć również, że zapalenie rogówki oka wywoła alergia. Do zapalenia rogówki prowadzić mogą również czynniki fizyczne, w tym np. ubytki filmu łzowego, które wiążą się z niedostatecznym nawilżeniem oka, a także z urazami (uszkodzenia powierzchni nabłonka rogówki). Należy również dodać, że choroba może współwystępować z niektórymi schorzeniami. Mowa tu na przykład o obniżonej odporności (np. AIDS), zapaleniu nerwu twarzowego, trądziku różowatym, czy też półpaścu.

W przypadku zapalenia rogówki bardzo ważny jest pilny kontakt z lekarzem, ustalenie przyczyny choroby oraz wdrożenie dobrze dobranego leczenia. W tej sytuacji nie można zwlekać, gdyż powikłania mogą być bardzo poważne. W przypadku problemów z szybkim umówieniem się na stacjonarną wizytę lekarską warto wiedzieć, że opcją jest e-recepta, którą można otrzymać nawet w 5 minut po uzupełnieniu formularza medycznego.

Zapalenie rogówki – objawy

Objawy zapalenia rogówki różnią się nieco zależnie od przyczyny schorzenia, jednak charakterystycznym i jednym z najczęstszych symptomów dolegliwości jest ból oka. Zazwyczaj dolegliwości bólowe pojawiają się nagle, a ich natężenie rośnie stopniowo, co zakłóca codzienne funkcjonowanie. Zapalenie rogówki może wiązać się również z pogorszeniem widzenia i światłowstrętem, ponadto chorzy mogą zmagać się z pieczeniem bądź kłuciem oka, a także z jego łzawieniem. W przypadku bakteryjnej infekcji u chorych czasem dochodzi również do obrzęku powiek i pojawienia się wydzieliny w worku spojówkowym. Infekcja wirusowa może dodatkowo wiązać się z podrażnieniem oka, jego swędzeniem lub bardzo silnym bólem, a przy półpaścu dochodzi również do gorączki, osłabienia i bólów głowy. Gdy u pacjenta występuje alergiczne zapalenie rogówki, objawy obejmować mogą również zaczerwienienie oka. Pojawić może się również przymglenie rogówki, a nawet plama na rogówce lub owrzodzenia w jej obrębie. 

Warto wiedzieć, że czasem może pojawić się zapalenie rogówki bez objawów bólowych. Dzieje się tak na przykład, gdy pacjent ma porażenie nerwu trójdzielnego. Jest to szczególnie niebezpieczna sytuacja, gdyż pacjenci często nie są wówczas świadomi choroby i zagrożenia, więc nie zgłaszają się w porę do lekarza. 

Jak leczyć zapalenie rogówki?

Podejrzenie zapalenia spojówek lub rogówki wymaga kontaktu ze specjalistą. Lekarz najtrafniej określi, czy przyczyną problemu są bakterie, wirusy czy inne czynniki. Jeśli u pacjenta zostanie zdiagnozowane zapalenie rogówki, właściwie dobrane leczenie to podstawa. Sposób leczenia zależny jest jednak od przyczyny, która wywołała u chorego zapalenie rogówki. Jak leczyć schorzenie? W przypadku infekcji bakteryjnej konieczny będzie antybiotyk. Zazwyczaj stosuje się specjalne krople z antybiotykiem, a leczenie może trwać nawet do miesiąca. Zapalenie rogówki o etiologii wirusowej leczy się zazwyczaj kroplami przeciwwirusowymi (np. gancyklowir lub acyklowir). Warto wiedzieć, że w przypadku pierwotnej infekcji wirusowej dojść może do nadkażenia bakteryjnego. Jeśli zatem leczenie tygodniowe-dwutygodniowe nie przyniesie skutku, prawdopodobnie konieczna będzie dodatkowo antybiotykoterapia. Jeśli chodzi o leczenie alergicznej postaci choroby, terapia może być długotrwała i zazwyczaj opiera się na lekach przeciwalergicznych i miejscowych środkach przeciwzapalnych. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie pacjentowi sterydów oraz wspomaganie leczenia sztucznymi łzami. 

Czy zapalenie rogówki jest zaraźliwe?

Wiele osób, u których zdiagnozowane zostanie zapalenie rogówki, zastanawia się, czy jest to choroba zaraźliwa. Należy wiedzieć, że schorzenie można podzielić na infekcyjne i nieinfekcyjne. Zapalenie rogówki zaraźliwe dotyczy zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych oraz pierwotniakowych. W tych przypadkach ważne jest zachowanie właściwej higieny i środków ostrożności. Bardzo łatwo bowiem przy braku ostrożności o przekazanie zakażenia bakteryjnego, wirusowego czy pozostałych najbliższemu otoczeniu. Nieinfekcyjne zapalenie rogówki obejmuje chorobę o podłożu alergicznym lub wywołaną przez czynniki fizyczne. Choć w tej sytuacji nie ma mowy o zarażeniu najbliższych, problem nie powinien być lekceważony.

Podejrzenie zapalenia rogówki wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Pacjent nie powinien próbować leczyć się na własną rękę domowymi sposobami, gdyż bardzo łatwo tu o groźne powikłania. Nieprawidłowo leczona choroba (lub nieleczona wcale) może skutkować bliznowaceniem rogówki, czego konsekwencją będą ubytki w widzeniu. Po ustąpieniu stanu zapalnego dojść może również do jaskry lub zaćmy wtórnej. W poważnych przypadkach dojść może ponadto do pęknięcia rogówki, co wymaga już pilnej interwencji chirurgicznej i przeszczepu rogówki.  

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.