Szczypiące oczy – jak sobie z tym poradzić? Najczęstsze przyczyny

Napisano 07.03.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szczypiące, piekące i swędzące oczy są powszechnym dolegliwością, która może wpłynąć na jakość życia. Niezależnie od przyczyny, ból i dyskomfort w okolicach oczu mogą utrudniać codzienne czynności, takie jak czytanie, prowadzenie samochodu czy pracę przy komputerze. Szczypiące oczy u dziecka mogą być spowodowane alergią, zakażeniem, podrażnieniem lub innymi schorzeniami oczu, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, który postawi odpowiednią diagnozę i zaleci właściwe leczenie. Co zrobić, gdy szczypią oczy? W tym artykule znajdziesz kilka sposobów na szczypanie oczu i łzawienie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Szczypiące oczy jako objaw przemęczenia

Dlaczego szczypią mnie oczy? Szczypiące oczy to częsty objaw przemęczenia, który może być spowodowany długotrwałym wysiłkiem wzrokowym lub brakiem snu. Pracując przed komputerem przez dłuższy czas, czytając książki, oglądając telewizję lub korzystając z urządzeń mobilnych, nasze oczy muszą skupiać się na niewielkich obiektach przez długi czas, co prowadzi do zmęczenia mięśni oczu.

Czytaj także:

Ponadto brak snu lub niewłaściwe nawyki snu, również mogą prowadzić do przemęczenia i szczypiących oczu. Co zrobić, gdy szczypią oczy? W tym artykule znajdziesz kilka sposobów na szczypanie oczu i łzawienie.

Szczypiące oczy a zespół suchego oka

Szczypiące oczy mogą być jednym z objawów zespołu suchego oka, jednak nie zawsze muszą wskazywać na tę chorobę. Zespół suchego oka jest chorobą oczu, która występuje, gdy oko nie produkuje wystarczającej ilości łez lub gdy łzy nie są w stanie odpowiednio nawilżać oka.

Objawy zespołu suchego oka mogą obejmować:

  • uczucie suchości lub pieczenia w oku
  • uczucie piasku lub ciała obcego w oku
  • łzawienie
  • swędzenie
  • problemy z widzeniem w trudnych warunkach oświetleniowych
  • uczucie zmęczenia oczu.

Jeśli podejrzewasz, że masz zespół suchego oka lub inne problemy z oczami, takie jak przewlekłe szczypiące oczy, warto wybrać się do okulisty, który może zalecić odpowiednie leczenie. E-recepta jest wygodnym rozwiązaniem w takim przypadku. Leczenie zespołu suchego oka może obejmować krople do oczu, unikanie palenia i zmniejszenie ekspozycji na suche powietrze lub wiatr.

Szczypiące oczy jako objaw zapalenia spojówek

Dlaczego pieką oczy? Opuchnięte i szczypiące oczy mogą być jednym z objawów zapalenia spojówek. Zapalenie spojówek jest stanem zapalnym błony śluzowej, która chroni oko. Choroba ta jest zwykle spowodowana zakażeniem wirusami lub bakteriami, ale może również być spowodowana alergią lub innymi czynnikami drażniącymi. Pieczenie oka w kąciku może być objawem podrażnienia spojówek lub infekcji.

Objawy zapalenia spojówek mogą obejmować:

  • suchość, pieczenie lub swędzenie oczu
  • uczucie piasku lub ciała obcego w oku
  • łzawienie
  • przekrwienie i obrzęk spojówek
  • uczucie zmęczenia oczu
  • wydzielina z oka
  • światłowstręt.

Czy szczypiące oczy może powodować ciało obce w oku?

Tak, ciało obce w oku może być przyczyną uczucia szczypania, pieczenia lub swędzenia. Kiedy oczy są przemęczone lub wysuszone, może też wystąpić fałszywe odczucie, jakby w oku znajdowało się ciało obce, takie jak piasek lub kurz.

Jednak, jeśli faktycznie występuje ciało obce w oku, to może ono powodować ból, łzawienie, zaczerwienienie i podrażnienie. Ciało obce w oku może być drobną cząstką kurzu lub piasku, ale może to również być poważna sytuacja, taka jak odłamki, które mogą powodować poważne uszkodzenia oka.

Szczypiące oczy a alergie

Pieczenie oczu wieczorem i nie tylko może być objawem alergii. Alergia to stan, w którym układ odpornościowy reaguje na cząsteczki w powietrzu, które uważa za szkodliwe. Często alergia objawia się przez zaczerwienienie, swędzenie i obrzęk błony śluzowej, w tym w oku.

Często alergeny, takie jak pyłki, kurz, sierść zwierząt, pleśnie i roztocza, są odpowiedzialne za reakcje alergiczne, które prowadzą do objawów, w tym do szczypiących oczu. Inne czynniki, takie jak substancje drażniące, mogą również powodować alergie.

Jeśli podejrzewasz, że twoje objawy są spowodowane alergią, warto skonsultować się z lekarzem alergologiem, który zleci odpowiednie badania i leczenie, takie jak leki przeciwhistaminowe lub krople do oczu. Unikanie alergenów może również pomóc w zmniejszeniu objawów alergii i zmniejszeniu podrażnień oczu.

Szczypiące oczy przyczyny 

Oto kilka typowych przyczyn szczypania oczu:

1. Zmęczenie oczu spowodowane długotrwałym korzystaniem z komputera lub czytaniem

2. Zespół suchego oka, który może wynikać ze starzenia się, skutków ubocznych leków lub czynników środowiskowych, takich jak klimatyzacja lub wiatr

3. Alergie lub reakcja alergiczna na coś w twoim otoczeniu

4. Brak snu lub zła jakość snu

5. Infekcje oka lub zapalenie, takie jak zapalenie spojówek lub zapalenie powiek

6. Pocieranie oczu zbyt mocno lub zbyt często

7. Stosowanie soczewek kontaktowych, które nie są odpowiednio założone lub czyszczone

8. Ekspozycja na jasne światło lub sztuczne oświetlenie

9. Niektóre schorzenia, takie jak problemy z tarczycą lub zaburzenia autoimmunologiczne, jaskra. 

Jak poradzić sobie ze szczypiącymi oczami w domu?

Jeśli masz problemy ze szczypiącymi oczami, warto zastosować kilka domowych metod, które mogą pomóc złagodzić objawy.

Szczypiące oczy – domowe sposoby

  1. Kompresy: Stosowanie chłodnych kompresów na szczypiące oczy po alkoholu może pomóc zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie, co przyniesie ulgę. Możesz zastosować kompresy zimne przez około 10-15 minut, kilka razy dziennie. Najlepiej użyć do tego wystudzonych torebek po czarnej herbacie.
  2. Ograniczenie ekspozycji na alergen: Jeśli masz alergię, ograniczenie ekspozycji na alergeny, takie jak pyłki roślinne, kurz, sierść zwierząt, może pomóc w zmniejszeniu objawów alergii. Regularne czyszczenie mieszkań, odkurzanie, wentylacja pomieszczeń i stosowanie filtrów powietrza mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu alergenów w powietrzu.
  3. Krople nawilżające do oczu: można kupić bez recepty w aptece, mogą pomóc w nawilżeniu oczu i zmniejszeniu uczucia suchości, co często towarzyszy podrażnionym oczom. Warto poprosić farmaceutę, aby pomógł dobrać odpowiednie preparaty.
  4. Rezygnacja z soczewek kontaktowych: jeżeli masz wadę wzroku, spróbuj zamienić soczewki na okulary. Zbyt długie stosowanie soczewek kontaktowych może powodować pieczenie i swędzenie oczu.
  5. Odpoczynek: Regularny odpoczynek oczu, szczególnie w przypadku pracy z komputerem, czytania książek, oglądania telewizji, może pomóc w zmniejszeniu zmęczenia oczu i uczucia suchości, co może przyczynić się do szczypiących oczu.
  6. Okulary z filtrem: Jeżeli dużo pracujesz przy komputerze, warto rozważyć zakup okularów z filtrem światła niebieskiego.

Preparaty apteczne na szczypiące oczy – co wybrać?

Co na szczypiące oczy? Na rynku dostępne są różne preparaty i krople na szczypiące oczy.

  1. Krople nawilżające do oczu: są dostępne bez recepty w aptekach i mogą pomóc w zwilżeniu i łagodzeniu objawów suchości i szczypiących oczu. Co oznacza szczypanie oczu po kroplach nawilżających? Możliwe, że jesteś uczulony na jeden ze składników. W takim przypadku zastosuj inny preparat.
  2. Aerozole na zmęczone oczy: Jeżeli nie lubisz kropli, możesz wybrać specjalne aerozole na powieki, które likwidują uczucie zmęczenia i nawilżają oko.
  3. Kapsułki: Suplementy diety z witaminami B12, A czy E również mogą złagodzić nieprzyjemne objawy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.