Przeziębiony pęcherz u dziecka – jak rozpoznać i leczyć?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu, gorączka, markotność – to tylko niektóre objawy zapalenia pęcherza u dziecka. Dolegliwość jest dość częsta u najmłodszych dzieci, co może być związane z wieloma różnymi przyczynami, w tym zarówno z brakiem odpowiedniej higieny, jak również z wadą anatomiczną dróg moczowych. Jak rozpoznać przeziębiony pęcherz u dziecka i co zrobić, gdy rodzic podejrzewać będzie infekcję dróg moczowych u dziecka? Czy sprawdzą się tutaj domowe sposoby? A może lepszym rozwiązaniem będzie kontakt z lekarzem?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Objawy zapalenia pęcherza u dziecka

Przyczyny zapalenia pęcherza u dzieci mogą być różnorodne i mowa tu nie tylko o nieodpowiedniej higienie (np. zakażenie E. Coli), ale również o defektach anatomicznych. Przeziębiony pęcherz u dziecka może dawać objawy specyficzne lub mniej specyficzne. Już zmiany zachowania najmłodszych niemowląt, w tym ich większa płaczliwość, markotność czy brak apetytu, mogą świadczyć, że pojawiła się infekcja, która wymaga leczenia. Dotyczy to zwłaszcza dzieci najmłodszych, które nie są w stanie rodzicowi jeszcze wytłumaczyć, co konkretnie im dolega. Objawy zapalenia pęcherza u dziecka mogą również obejmować ból brzucha bądź podbrzusza, a także ból w dolnej części pleców. Charakterystycznym symptomem może być również pieczenie, kłucie lub ból w czasie oddawania moczu, a także parcie na mocz i częstomocz. U dzieci z zapalonym pęcherzem może dodatkowo pojawić się problem nocnego moczenia się, a także gorączka lub mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu. 

Czytaj także:

Jak leczyć przeziębiony pęcherz u dziecka – domowe sposoby czy leki?

Kiedy rodzic podejrzewa przeziębiony pęcherz u dziecka, powinien zareagować jak najszybciej. Kontakt z lekarzem jest tu szczególnie zalecany, gdyż namnażanie bakterii jest bardzo szybkie i infekcje układu moczowego u dzieci mogą rozwijać się ekspresowo (przejść np. w infekcję nerek), a ponadto powikłania nieleczonych infekcji mogą być bardzo poważne. Po zaobserwowaniu objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem, by ten zbadał dziecko i zaproponował dalsze działanie. Jeśli potrzebne będą leki, pomocne mogą być recepty online, dzięki którym można znacznie skrócić czas oczekiwania na przepisanie odpowiedniego preparatu na zapalenie pęcherza. Jeśli chodzi o przeziębiony pęcherz u dziecka, domowe sposoby rodzic może wdrożyć równolegle. Z rozwagą jednak należy podchodzić do metod opisywanych na forach internetowych, gdyż niektóre z nich mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Z pewnością nie zaszkodzi podawanie dziecku dużej ilości płynów, by wypłukać nadmiernie nagromadzone w drogach moczowych bakterie. Dobrze pomaga również w tej sytuacji sok z żurawiny, ponadto postawić można na nasiadówki z nagietka lub rumianku, a dodatkowo należy pilnować higieny dziecka i uczyć je od najmłodszych lat dbania o higienę (np. dziewczynki właściwego sposobu podcierania się).

Zapalenie pęcherza u dzieci – jakie leki można podać?

Co zrobić, gdy podejrzewamy zapalenie pęcherza u dzieci? Jakie leki można podać wówczas „na własną rękę”? Dziecku nie zaleca się samodzielnego podawania przez rodzica leków dla dorosłych na infekcje układu moczowego, które dostępne są bez recepty. Pierwsze kroki należy skierować do lekarza, by ten określił stan zdrowia małego pacjenta i dobrał bezpieczne dla niego leczenie. Gdy lekarz stwierdzi przeziębiony pęcherz u dziecka, może zadecydować o konieczności podania dziecku chemioterapeutyku (np. furaginy) lub antybiotyku. Leczenie dobiera się do wieku dziecka, jego masy ciała oraz stopnia nasilenia zakażenia. Niezbędne mogą okazać się tutaj również leki na obniżenie gorączki (o ile infekcji towarzyszy podwyższona temperatura ciała). Jeśli infekcje pęcherza zdarzają się dziecku często, lekarz może zalecić dodatkowo również wykonanie posiewu moczu dziecka z antybiogramem. Pozwoli to ustalić, jaka bakteria odpowiada za nawracające zakażenia i dobrać wówczas antybiotykoterapię celowaną. 

Zapalenie pęcherza u dziecka – jak pomóc i złagodzić objawy?

Przeziębiony pęcherz u dziecka to zazwyczaj dolegliwość bardzo nieprzyjemna. Sprawia ona, że mały pacjent jest bardziej markotny i niespokojny, a dodatkowo odczuwa ból, który negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Nic zatem dziwnego, że rodzic zastanawia się, jak złagodzić objawy, jakie daje zapalenie pęcherza u dziecka. Jak pomóc dziecku przetrwać ten trudny czas i co można zrobić oprócz tego, że podaje się dobrany przez lekarza lek? Podstawą jest pilnowanie prawidłowego nawodnienia dziecka – rodzic powinien dopilnować, aby mały pacjent pił jak najwięcej płynów, co pomoże walczyć z zakażeniem. Dziecko należy ubrać ciepło, jednak nie powinno się ono przegrzewać, więc ubrania powinny być jednocześnie przewiewne. Ulgę dziecku mogą przynieść ciepłe okłady lub termofor, który nieco złagodzi dolegliwości bólowe. Warto stosować również wspomniane wyżej nasiadówki z naparów ziołowych (po konsultacji z lekarzem), a także postawić na sok z żurawiny.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.