Zapalenie pęcherza w ciąży – domowe sposoby i leczenie

Napisano 18.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jedną z bardzo częstych dolegliwości, z którymi zmagają się kobiety ciężarne, jest zapalenie pęcherza. W ciąży symptomy tej choroby nie powinny być przez przyszłą mamę bagatelizowane. Konieczne jest w tej sytuacji szybkie wdrożenie działań zaradczych, w przeciwnym razie może być to groźne nie tylko dla kobiety, ale również rozwijającego się w jej łonie dziecka. Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży, kiedy należy zgłosić się do lekarza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. Podpowiadamy również, jak wygląda leczenie zapalenia pęcherza w ciąży.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból pęcherza w ciąży – co może oznaczać?

Infekcje układu moczowego w ciąży nie należą do rzadkości. Szczególnie częstą dolegliwością jest zapalenie pęcherza w ciąży, które wiąże się z namnażaniem się drobnoustrojów chorobotwórczych w drogach moczowych ciężarnej. Ból pęcherza w ciąży jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów infekcji pęcherza moczowego, gdyż dochodzi do rozwijania się w tym miejscu stanu zapalnego. Bardzo ważne, by kobieta w porę zareagowała na symptomy, które mogą świadczyć o infekcji i po konsultacji z lekarzem wdrożyła odpowiednio dobrane leczenie. Zapalenia pęcherza w ciąży nie można lekceważyć, gdyż infekcja nieleczona może szybko postępować, a jej konsekwencją może być między innymi odmiedniczkowe zapalenie nerek. Czas działania jest tu kluczowy, więc jeśli kobieta ma problem z umówieniem się na stacjonarną wizytę lekarską odpowiednio szybko, pomocna może być recepta przez Internet

Czytaj także:

Objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży

U kobiet z reguły częściej dochodzi do infekcji pęcherza moczowego, co związane jest z ich budową anatomiczną, czyli bliskością odbytu i cewki moczowej. Trzeba wiedzieć, że ciąża dodatkowo znacznie zwiększa ryzyko zakażenia. U kobiet ciężarnych macica ulega powiększeniu, przez co uciska na moczowody, utrudniając przepływ moczu. Również zmiany hormonalne wpływają na napięcie mięśni powiązanych z układem moczowym. Wszystko to przyczynia się do zastoju moczu, a tu już bardzo łatwo o zapalenie pęcherza w ciąży. Również cukrzyca ciążowa zwiększa prawdopodobieństwo infekcji, o czym wiele kobiet niestety zapomina. Objawy zapalenia pęcherza moczowego w ciąży to nie tylko wspomniany już ból pęcherza, ale również dolegliwości bólowe lub pieczenie w trakcie oddawania moczu. Kobieta może odczuwać również częstsze parcie na pęcherz, a dodatkowo zaobserwować może zmianę koloru moczu (zabarwienie może zmieniać się w związku z obecnością krwi w moczu). Trzeba również zaznaczyć, że u ciężarnych często pojawia się bakteriomocz bezobjawowy. Oznacza to, że w moczu przyszłej matki wykrywane są bakterie, ale nie obserwuje ona żadnych dolegliwości dodatkowych. Również bezobjawowa infekcja pęcherza w ciąży to sytuacja, która bezwzględnie wymaga leczenia. Nieleczone zakażenie może bowiem w zaawansowanej ciąży rozszerzyć się na górne drogi moczowe i mieć poważne powikłania dla przyszłej matki i jej dziecka. 

Infekcja pęcherza w ciąży – czy jest groźna dla dziecka?

Jeśli kobieta podejrzewa zapalenie pęcherza w ciąży, powinna niezwłocznie skonsultować swoje objawy z lekarzem. Jest to stan wymagający leczenia, ponieważ infekcja może mieć powikłania. Może np. prowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek, co znów może prowadzić do sepsy lub do przedwczesnego porodu. Wizyta u lekarza jest niezbędna, gdyż infekcjom pęcherza towarzyszą często również infekcje pochwy lub szyjki macicy. Infekcje intymne mogą zagrażać dziecku, dlatego należy podczas badania wykluczyć te dolegliwości lub wdrożyć odpowiednie leczenie. Nieleczone zapalenie pęcherza w ciąży może prowadzić nie tylko do poronienia, ale również do niskiej wagi urodzeniowej noworodka, a nawet do okołoporodowej śmierci dziecka. Właśnie dlatego tak ważny jest odpowiednio szybki kontakt z lekarzem, odpowiednie badanie i dobrze dobrane leczenie. 

Leczenie zapalenia pęcherza w ciąży domowymi sposobami

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza w ciąży nie są polecane jako metoda stosowana samodzielnie, bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem. Ciężarna musi dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale również o zdrowie rosnącego w niej dziecka, dlatego najrozsądniejszym w tym przypadku rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z lekarzem. Wspomagająco można pilnować picia odpowiedniej ilości płynów, co pozwala na wypłukiwanie bakterii z pęcherza moczowego. Ciężarna nie powinna również wstrzymywać moczu i powinna udawać się do toalety za każdym razem, gdy poczuje parcie na mocz. Warto również dopilnować, by infekcje miały mniejszą szansę nawracania. W przypadku tendencji do infekcji układu moczowego w ciąży nie są polecane kąpiele w wannie, ponadto należy dopilnować właściwej higieny narządów płciowych i prawidłowego sposobu podcierania się.

Zapalenie pęcherza w ciąży a leki – czy są bezpieczne?

Jeśli chodzi o zapalenie pęcherza w ciąży, o odpowiednim leczeniu pacjentki każdorazowo decyduje lekarz indywidualnie, biorąc pod uwagę między innymi jej stan zdrowia i stopień zaawansowania infekcji. Nie wszystkie antybiotyki mogą być podawane kobietom ciężarnym, ale lekarz dobierze takie środki, które nie będą zagrażały dziecku i jednocześnie pomogą pozbyć się bakterii, które namnażają się w pęcherzu moczowym pacjentki. Zwykle zaleca się ciężarnej wykonanie badań moczu z posiewem. Pozwala to sprawdzić, jakie bakterie opanowały pęcherz moczowy, a także dobrać skuteczny i bezpieczny zarazem lek na zapalenie pęcherza w ciąży. Leki najczęściej przyjmuje się przez 7 dni, choć lekarz może zalecić leczenie dłuższe – np. 10-14 dniowe, zależnie od stanu pacjentki.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.