Czego nie lubi rak pęcherza moczowego, czyli jak dbać o pęcherz?

Napisano 15.11.2022 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

1Rak pęcherza moczowego jest stosunkowo rzadką postacią nowotworu, która zaczyna się w błonie pęcherza. Istnieje wiele sposobów leczenia nowotworu narządu. Jednak rak pęcherza moczowego może powrócić po leczeniu, więc chore osoby powinny zachować czujność w kwestii dalszych wizyt u swoich lekarzy. Jak szybko rośnie guz pęcherza moczowego?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leczenie raka pęcherza moczowego — jak przebiega?

Pęcherz jest organem w kształcie trójkąta, który znajduje się pomiędzy kośćmi biodrowymi, nad cewką moczową i poniżej nerek. Mocz z nerek spływa do pęcherza, który jest wyłożony tkanką zwaną nabłonkiem przejściowym. Składa się z on komórek rozciągających się, gdy pęcherz wypełnia się płynem i zmniejszają swoją objętość po opróżnieniu. 

Czytaj także:

W przypadku występowania problemów z układem moczowym należy udać się na konsultację do specjalisty. Lekarz wdroży odpowiednie leczenie. Może przepisać leki, a wystawiona przez niego e-recepta może zostać zrealizowana w każdej aptece w Polsce.

Rak pęcherza moczowego występuje, gdy komórki w tkance wyściełającej pęcherz mutują lub zmieniają się, stając się nieprawidłowymi komórkami, które namnażają się i powodują guzy w organie. Nieleczony rak pęcherza moczowego może rozwijać się przez ściany narządu do pobliskich węzłów chłonnych, a następnie do innych obszarów ciała, w tym kości, płuc lub wątroby.

Ważne jest, aby omówić z lekarzami wszystkie opcje leczenia, w tym ich cele i możliwe skutki uboczne, aby pomóc w podjęciu decyzji, która najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta. Kilka ważnych rzeczy do rozważenia to:

  • wiek i przewidywana długość życia;
  • wszelkie inne poważne schorzenia, które ma pacjent;
  • stopień zaawansowania raka;
  • prawdopodobieństwo, że leczenie wyleczy raka (lub pomoże w inny sposób);
  • odczucia pacjenta dotyczące możliwych skutków ubocznych leczenia.

W razie potrzeby czy niewiedzy zawsze warto zapytać specjalistę. Ważne jest, aby dać sobie czas na przyswojenie informacji uzyskanych od lekarza. Jeśli czas pozwoli, często dobrym pomysłem jest zasięgnięcie drugiej opinii.

Warto wspomnieć, że nowotwór pęcherza moczowego to nie to samo, co rak cewki moczowej. Druga choroba jest bardzo rzadkim rodzajem nowotworu urologicznego. Rak cewki moczowej jest częściej rozpoznawany u kobiet niż u mężczyzn. Najczęściej przyjmuje formę nowotworu przejściowokomórkowego i wywodzi się bezpośrednio z nabłonka dróg moczowych. 

Nowotwór pęcherza moczowego — leczenie

Wiele osób zastanawia się, czy rak pęcherza moczowego jest wyleczalny, Najczęściej najlepsza opcja może obejmować więcej niż jeden rodzaj leczenia. Chirurgia, samodzielnie lub z innymi metodami leczenia, jest stosowana w leczeniu większości nowotworów pęcherza. Guzy pęcherza moczowego we wczesnym stadium często można usunąć. Ale głównym problemem u osób z rakiem pęcherza we wczesnym stadium jest to, że z czasem nowe nowotwory często tworzą się w innych częściach pęcherza. Usunięcie całego pęcherza (tzw. radykalna cystektomia) jest jednym ze sposobów uniknięcia tego, ale powoduje poważne skutki uboczne. Długość życia po usunięciu pęcherza moczowego jest zależna od stanu pacjenta.

Jeśli cały pęcherz nie zostanie usunięty, można zastosować inne metody leczenia, aby spróbować zmniejszyć ryzyko nowych nowotworów. Niezależnie od tego, czy stosowane są inne terapie, czy nie, konieczna jest ścisła obserwacja, aby monitorować oznaki nowych guzów na pęcherzu.

Trzeba pamiętać, że jak długo rozwija się rak pęcherza moczowego, jest sprawą indywidualną. Rozwój może trwać latami i przebiegać bez dawania wyraźnych objawów. To jak szybko rośnie brodawczak pęcherza w dużym stopniu zależy od czynników środowiskowych (jak prowadzony przez pacjenta styl życia czy stosowana dieta), a także od ogólnego stanu zdrowia.

Czego nie lubi rak pęcherza moczowego — wskazówki żywieniowe dla chorych

Wiele badań sprawdzało, czy określone pokarmy mogą zwalczać raka pęcherza. Nie ma żadnych rozstrzygających wyników, ale niektóre badania wykazały, że określone produkty spożywcze, szczególnie te bogate w przeciwutleniacze, mogą mieć działanie przeciwnowotworowe. Na razie zaleca się zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, co wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem nawrotu raka i śmierci.

Warzywa i owoce dostarczają wielu witamin i minerałów, których potrzebuje organizm. Warzywa krzyżowe, takie jak brokuły, jarmuż i brukselka, są szczególnie polecane, ponieważ są bogate w przeciwutleniacze. Z tego powodu dobrymi opcjami są również jagody i owoce cytrusowe. Warzywa i owoce dostarczają również błonnik, który może pomóc w przypadku zaparć i jest niezbędny do utrzymania zdrowego układu pokarmowego.

Odpowiednie białko pomaga w utrzymaniu masy mięśniowej oraz wspiera układ odpornościowy. Źródła białka obejmują mięso, kurczaka, ryby, jaja, fasolę, soczewicę, produkty sojowe, orzechy, nasiona i nabiał. Dobrze starać się dodawać źródło białka do wszystkich posiłków i przekąsek.

Tłuszcze poprawiają smak i konsystencję żywności. Organizm potrzebuje tłuszczu, aby wchłonąć niektóre witaminy, wytwarzać hormony i naprawiać komórki w całym ciele. Zdrowe źródła tłuszczu to ryby, awokado, orzechy, nasiona, oliwki i oliwa z oliwek.

Produkty pełnoziarniste to produkty zbożowe, które nie zostały nadmiernie przetworzone. Oznacza to, że nadal zawierają większość składników odżywczych i błonnika.

Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Każda osoba potrzebuje innej ilości wody, więc warto porozmawiać z lekarzem o tym, ile wody powinno się pić każdego dnia. Jeśli występują problemy z piciem zwykłej wody, można dodać do napoju produkty aromatyzujące np. plasterki cytryny lub limonki.

Styl życia a rak pęcherza moczowego — czy da się mu zapobiec?

Chociaż rakowi pęcherza nie można w 100% zapobiec, istnieją pewne rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko jego zachorowania, takie jak rzucenie palenia. Biorąc to pod uwagę, nie wszystkie przyczyny raka pęcherza są pod kontrolą, jak genetyczne predyspozycje do choroby. Jednak bycie w grupie ryzyka nie oznacza jednoznacznie zachorowania na raka pęcherza. Innymi słowy, tylko dlatego, że dana osoba pali lub ma w rodzinie osobę chorą na raka pęcherza moczowego, nie oznacza, że ostatecznie również zachoruje. Ostatecznie ryzyko zachorowania na raka pęcherza — podobnie jak większość nowotworów — wynika ze złożonej interakcji między genami a środowiskiem.

Jednak warto prowadzić zdrowy styl życia. Istotną rolę odgrywa również aktywność fizyczna. Zaleca się regularne wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności. Takie działanie pomoże wzmocnić organizm, a także jest pomocne w radzeniu sobie ze stresem.

Rak pęcherza ma częste remisje. Pomocne może być zbudowanie swojej grupy wsparcia społecznego i zasięganie ich pomocy oraz otuchy w trudniejszych chwilach.

Rak pęcherza a przyjmowane leki — czy substancje w nich zawarte mogą powodować nowotwory?

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) stosowanie leku przeciwcukrzycowego pioglitazonu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherza moczowego. Ryzyko wydaje się wzrastać, gdy stosuje się wyższe dawki.

Co więcej, suplementy diety zawierające kwas arystolochowy (głównie w ziołach z rodziny Aristolochia) mogą podnosić ryzyko wystąpienia nowotworów urotelialnych, w tym raka pęcherza moczowego.

Zachorowalność na raka pęcherza moczowego a używki

Palenie jest największym pojedynczym czynnikiem ryzyka raka pęcherza moczowego. Dzieje się tak, ponieważ tytoń zawiera rakotwórcze chemikalia. Jeśli pali się przez wiele lat, te substancje chemiczne przedostają się do krwioobiegu i są filtrowane przez nerki do moczu. Pęcherz jest wielokrotnie narażony na działanie tych szkodliwych chemikaliów, ponieważ pełni funkcję magazynu moczu. Może to powodować zmiany w komórkach błony pęcherza, co prowadzi do raka pęcherza.

Według artykułu opublikowanego w International Journal of Cancer alkohol nie wpływa bezpośrednio na ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego, chociaż wysokie spożycie alkoholu i palenie tytoniu może zwiększać to ryzyko wśród mężczyzn.

Substancje i związki chemiczne powodujące wzrost zachorowalności na raka pęcherza moczowego

Nie wiadomo dokładnie, dlaczego niektóre komórki pęcherza mutują i stają się komórkami rakowymi. Jednak naukowcom udało się zidentyfikować wiele różnych czynników ryzyka, które mogą zwiększać możliwość zachorowania na raka pęcherza, w tym:

  • Dym papierosowy.
  • Radioterapia w leczeniu wcześniejszych nowotworów w pobliżu pęcherza, takich jak rak jelita.
  • Wcześniejsze leczenie niektórymi lekami chemioterapeutycznymi, takimi jak cyklofosfamid i cisplatyna.
  • Niektóre metody leczenia cukrzycy typu 2.

Co więcej, niektóre chemikalia przemysłowe zostały powiązane z rakiem pęcherza moczowego. Substancje chemiczne zwane aminami aromatycznymi, takie jak benzydyna i beta-naftyloamina, które są czasami używane w przemyśle farbiarskim, mogą powodować raka pęcherza moczowego. Pracownicy w innych branżach, którzy używają niektórych organicznych chemikaliów, mogą również być bardziej narażeni na raka pęcherza moczowego. Branże obarczone wyższym ryzykiem to producenci gumy, skóry, tekstyliów i produktów malarskich, a także firmy poligraficzne. Inni pracownicy o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka pęcherza to malarze, mechanicy, drukarze, fryzjerzy (prawdopodobnie z powodu dużego narażenia na farby do włosów) i kierowcy ciężarówek (prawdopodobnie z powodu narażenia na opary oleju napędowego). 

Arszenik jest naturalnie występującą substancją, która może powodować problemy zdrowotne, jeśli jest spożywana w dużych ilościach. Kiedy znajduje się w wodzie pitnej, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherza. Szansa na kontakt z arsenem zależy od tego, gdzie się mieszka i czy czerpie się wodę ze studni, czy z systemu, który spełnia normy dotyczące akceptowalnych poziomów arsenu.

Podwyższone ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego jest również powiązane z przewlekłym stosowaniem cewnika, długotrwałymi lub powtarzającymi się infekcjami dróg moczowych, nieleczonymi kamieniami nerkowymi.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.