Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niedoczynność tarczycy w ciąży nie jest łatwa do wykrycia, gdyż może przebiegać bezobjawowo, a nawet jeśli przebiega z objawami, łatwo pomylić je z symptomami charakterystycznymi dla ciąży. Bardzo ważna jest zatem regularność wykonywania badań krwi, a także w razie potrzeby wdrożenie leczenia, co może zredukować ryzyko powikłań zdrowotnych u dziecka, a także problemów z utrzymaniem ciąży. Co warto wiedzieć o niedoczynności tarczycy w ciąży i jak sobie radzić w przypadku tego typu zaburzenia?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Niedoczynność tarczycy – ciąża a przyjmowanie leków
Schorzenie, jakim jest niedoczynność tarczycy, to stan, gdy tarczyca produkuje za małą ilość hormonów, co może być powiązane z różnymi przyczynami. Może do niej prowadzić np. niedobór jodu w diecie czy przyjmowanie niektórych leków. Jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy w ciąży i nie tylko jest jednak choroba Hashimoto, która ma podłoże autoimmunologiczne i wiąże się z produkcją przeciwciał, które atakują własne komórki tarczycowe, traktując je jak wroga. Jeśli kobieta zmaga się przed ciążą z Hashimoto i interesuje ją recepta online na tabletki antykoncepcyjne, powinna wcześniej skonsultować się z lekarzem, bo choć niedoczynność tarczycy nie stanowi tu przeciwskazania, warto przed wypisaniem tabletek wykonać badania krwi, w tym badania poziomu hormonu TSH, FT3 i FT4.
Zwykle niedoczynność tarczycy diagnozuje się jeszcze przed ciążą, ale zdarza się, że choroba ta rozpoznawana jest dopiero podczas rutynowych badań w ciąży. Niedoczynność tarczycy wykryta w ciąży wymaga odpowiednio szybkiego wdrożenia leczenia, a także stałej opieki specjalistów, w tym ginekologa i endokrynologa. Zastanawiając się nad frazą „ciąża a niedoczynność tarczycy”, trzeba wiedzieć, że przyjmowanie leków w tym czasie jest bezpieczniejsze dla płodu niż ich nieprzyjmowanie, gdyż niedoczynność tarczycy w ciąży może być bardzo niebezpieczna. Leki z lewotyroksyną w przypadku chorób tarczycy to w większości przypadków konieczność, by dotrzymać ciążę i donosić dzieci, a także uniknąć poważnych chorób noworodka. Należy również regularnie badać w tym czasie u kobiet ciężarnych poziom stężenia hormonów tarczycowych, by razie potrzeby na zalecenie lekarza modyfikować leczenie i zmieniać dawkowanie przepisanego leku. Trzeba dodać, że lekarz endokrynolog powinien być przez kobietę odwiedzony również po porodzie, by wykonać niezbędne badanie lub badania medyczne, a także zdecydować o ewentualnym dalszym leczeniu.
Dieta przy niedoczynności tarczycy w ciąży
Gdy pojawia się niedoczynność tarczycy w ciąży, bardzo istotna jest dieta ciężarnej. Przede wszystkim jej organizm narażony jest na nadmierny przyrost wagi, dlatego należy postawić na dietę zdrową, odpowiednio zbilansowaną i pełnowartościową, która będzie uboga w niezdrowe tłuszcze i węglowodany proste. Dieta powinna uwzględniać jod, by uniknąć jego niedoboru – źródłem tego pierwiastka jest jodowana sól kuchenna i ryby morskie. Ze względu na zdrowie swoje i dziecka, kobieta powinna pilnować również odpowiedniego nawodnienia organizmu.
Czym objawia się niedoczynność tarczycy w czasie ciąży?
Trzeba wiedzieć, że niedoczynność tarczycy w ciąży w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo, co utrudnia rozpoznanie choroby, a ta, jeśli nie jest leczona, może być bardzo niebezpieczna w tym okresie. Warto zaznaczyć, że choć subkliniczna niedoczynność tarczycy w ciąży nie daje objawów, również objawy klinicznej niedoczynności tarczycy mogą być mylone z normalnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety. Pojawić może się wówczas suchość skóry, sztywność mięśni, obrzęki szyi oraz powiek, zmęczenie i ospałość, a także zaparcia, przyrost wagi, łamliwość włosów i paznokci czy zimne kończyny. Właśnie dlatego tak istotne jest, by systematycznie kontrolować poziom TSH w ciąży i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednio szybko właściwe działania. TSH w ciąży normy ma różne, zależnie od czasu wykonania badania (stopnia zaawansowania ciąży). W pierwszym trymestrze powinno mieścić się w przedziale 0,1-2,5 mlU/l, natomiast drugi trymestr to TSH na poziomie 0,2-3 mlU/l, a trzeci trymestr 0,3-3 mlU/l. Podwyższone TSH w ciąży może wskazywać na niedoczynność tarczycy, co wymaga leczenia, gdyż zarówno jawna, jak i bezobjawowa choroba mieć negatywny wpływ na dziecko i jego rozwój, przebieg ciąży i poród.
Jak niedoczynność tarczycy w ciąży wpływa na kobietę i płód?
W Internecie bardzo często pojawiają się frazy typu „niedoczynność tarczycy a zajście w ciążę”. Fakt ten nikogo nie dziwi, gdyż niedoczynność tarczycy jest dolegliwością, która wielu kobietom może zdecydowanie utrudniać zajście w ciążę lub wręcz prowadzić do niepłodności, ponadto choroba ta może przyczyniać się do problemów z utrzymaniem ciąży, wywoływać przedwczesny poród oraz prowadzić do powstawania krwotoku poporodowego.
Nieleczona lub leczona nieprawidłowo niedoczynność tarczycy w ciąży może być bardzo niebezpieczna. Wysokie TSH może zwiększać ryzyko odklejania się łożyska, jednak na tym nie koniec. Niedoczynność tarczycy w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu (a we wczesnej ciąży do poronienia), ponadto może również wpływać na płód, przyczyniając się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, czy też nawet do jego zaburzeń rozwojowych. Najniebezpieczniejsza jest niedoczynność tarczycy we wczesnym stadium ciąży. Do 13 tygodnia ciąży dziecko ma nierozwiniętą tarczycę, więc wszelkie hormony tarczycowe czerpie od matki, ale również po tym czasie część hormonów również pobiera od matki. Niedobór tych hormonów może przyczyniać się do poważnych wad rozwojowych. W wyniku niedoczynności tarczycy w ciąży może dojść między innymi do nieprawidłowego rozwoju mózgu płodu, co może prowadzić do upośledzenia umysłowego (kretynizm tarczycowy). Z zaburzeniami tarczycy w ciąży nie ma żartów, gdyż może dojść również do upośledzenia psychoruchowego płodu, dlatego tak ważne jest odpowiednie leczenie i monitorowanie stężenia TSH.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?