Tarczyca a ciąża. Co warto wiedzieć?

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tarczyca jest gruczołem dokrewnym znajdującym się w obrębie szyi. Produkowane przez tarczycę hormony (tyroksyna, trijodotyronina oraz kalcytonina) pełnią bardzo ważne funkcje w organizmie, a ich niewłaściwy poziom stężenia może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Jeśli chodzi o zagadnienie „tarczyca a ciąża”, należy mieć na uwadze, że zarówno nadczynność, jak i problemy z niedoczynnością tarczycy mogą wpływać niekorzystnie zarówno na zdrowie kobiet, jak i na dziecko. Jak zmiany stężenia hormonów wpływają na płodność i jakie są objawy chorób tarczycy? Jak wygląda leczenie schorzeń tarczycy? Po odpowiedzi na powyższe pytania zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tarczyca a ciąża — wpływ chorób tarczycy na płodność

Choroby tarczycy zalicza się do najczęściej występujących schorzeń gruczołów dokrewnych, które mogą wpływać niekorzystnie między innymi na układ rozrodczy kobiet. W przypadku zagadnienia „ciąża a choroby tarczycy” należy zwrócić uwagę, że niewykryta w porę nadczynność lub niedoczynność tarczycy może przyczynić się do tego, że kobieta będzie mieć problem z zajściem w ciążę. U wielu kobiet nasilona niedoczynność tarczycy może nawet całkowicie uniemożliwić zajście w ciążę. Pozostając w temacie „tarczyca a ciąża”, należy również pamiętać, że niewłaściwy poziom hormonów produkowanych przez tarczycę może doprowadzić do zaburzeń czynności jajników, poza tym u kobiety dojść może do zaburzenia miesiączkowania oraz braku owulacji.

Czytaj także:

Nierzadko nieleczone schorzenie w przypadku kobiet może stać się przyczyną niepłodności. Tarczyca w ciąży powinna być więc regularnie badana, ponieważ choroby tarczycy mogą być niebezpieczne nie tylko dla przyszłej matki, ale również dla rozwijającego się płodu (jeśli dojdzie do ciąży). Hormony tarczycy są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka, regulując wzrost tkanek. Innym zadaniem hormonów jest pobudzanie dojrzewania ośrodkowego układu nerwowego. Nieodpowiedni poziom hormonów tarczycy może stać się przyczyną poronienia lub doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Jeśli kobieta starająca się o dziecko lub będąca już w ciąży przyjmuje systematycznie leki na wykrytą już wcześniej chorobę lub ma problemy z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. To szybki sposób na otrzymanie potrzebnego w danym momencie leku, bez konieczności tradycyjnej wizyty u lekarza. Wykupienie leku możliwe będzie po podaniu farmaceucie otrzymanego SMS-em kodu oraz numeru PESEL.

Niedoczynność tarczycy a ciążą

Pozostając przy zagadnieniu „tarczyca a ciąża”, warto zwrócić uwagę na schorzenie, jakim jest niedoczynność tarczycy w ciąży. Choroba ta jest następstwem produkcji niewystarczającej ilości hormonów przez tarczycę. Najważniejszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest zapalenie tarczycy Hashimoto. To choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje własne komórki a także własną tarczycę. Inne przyczyny niedoczynności to przyjmowanie zbyt dużych dawek leków, uszkodzenie przysadki mózgowej oraz operacja tarczycy. Do objawów niedoczynności tarczycy zalicza się ciągłe zmęczenie i senność, przyrost masy ciała, a także kłopoty z koncentracją. U kobiet z niedoczynnością tarczycy i obniżonym poziomem tyroksyny dochodzić może do zaburzeń miesiączkowania, a także problemów z owulacją. Jedną z dolegliwości, która dotyka cierpiące na niedoczynność tarczycy przyszłe mamy, są również zaparcia.

Pozostając w temacie „problemy z tarczycą a ciąża” należy zwrócić uwagę, że kobiety z niedoczynnością tarczycy mogą mieć problemy z ciążą, ponieważ w znacznie większym stopniu narażone są na poronienie, poza tym kobiet niebędące w ciąży mogą mieć również problemy z poczęciem dziecka. Jeśli chodzi o zagadnienie „niedoczynność tarczycy a ciąża”, pamiętać należy również, że schorzenie to może zaburzać rozwój embrionu, a dziecko po porodzie może ważyć mniej, a także mieć spłycony oddech i obniżoną sprawność umysłową.

Nadczynność tarczycy a ciąża

Problemem wymagającym leczenia jest nie tylko niedoczynność, ale również nadczynność tarczycy, która związana jest z nadmiernym uwalnianiem hormonów. Do najczęstszych objawów schorzenia zalicza się problemy ze snem, nadaktywność, wytrzeszcz oczu, wzmożoną potliwość, a także ciągłe uczucie gorąca. Jeśli chodzi o temat „nadczynność tarczycy a ciąża”, należy mieć na uwadze, że schorzenie to może negatywnie wpływać na płodność. U wielu kobiet wzrasta również ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Niedoczynność tarczycy może również przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka, a także wad wrodzonych u płodu. U ciężarnych niedoczynność może również sprzyjać wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. W skrajnych przypadkach u kobiety w ciąży dojść może nawet do niewydolności serca.

Leczenie schorzeń tarczycy w czasie ciąży

Badanie tarczycy w ciąży jest niezwykle ważne i powinno się je wykonać niezwłocznie po stwierdzeniu ciąży. Ma ono na celu zdiagnozowanie schorzeń tarczycy, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu płodu. Jeśli chodzi o temat „tarczyca a ciąża”, ważną kwestią jest odpowiednio szybko podjęte leczenie dysfunkcji tarczycy. Jeśli w badaniach w I trymestrze TSH jest powyżej 2,5 mIU/L, należy wówczas oznaczyć przeciwciała anty-TPO, czyli przeciwciała skierowane przeciwko peroksydazie tarczycowej. W przypadku niedoczynności tarczycy leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru hormonów preparatami, które zawierają syntetyczne hormony. Najczęściej stosowana jest lewotyroksyna. Przy nadczynności lekarz endokrynolog najczęściej przepisuje leki na tarczycę w ciąży. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się kuracja promieniami jonizującymi. Pozostając w temacie „choroby tarczycy a ciąża”, należy mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach, po wizycie u endokrynologa konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.