Tarczyca a tycie — nadczynność i niedoczynność

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Nieodpowiedni poziom hormonów tarczycy (zarówno ich nadmiar, jak i niedobór) może powodować choroby takie jak niedoczynność i nadczynność tarczycy, zapalenie tarczycy, raka tarczycy i chorobę Hashimoto, co szczególnie niebezpieczne może być u kobiet w ciąży. Jeśli chodzi o zagadnienie „tarczyca a tycie”, należy mieć na uwadze, że choroby tarczycy mogą przyczyniać się do wystąpienia problemów z wagą pacjenta. Czy tycie można traktować jako objaw chorej tarczycy i przy jakiej tarczycy się tyje? Po odpowiedzi na powyższe pytania i cenne porady dotyczące tycia przy chorej tarczycy zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Tarczyca a tycie — dlaczego choroby tarczycy mogą powodować wzrost masy ciała?

Tarczyca to umiejscowiony na szyi gruczoł, który składa się z dwóch połączonych ze sobą za pomocą cieśni płatów. Pełni bardzo ważne funkcje w organizmie, ponadto odpowiada za produkcję hormonów odpowiedzialnych za zachodzące przemiany materii w tkankach ludzkiego organizmu. Zaburzenia równowagi hormonalnej będące efektem nieprawidłowej pracy tarczycy może przyczynić się do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych pacjentów. Hormony wpływają między innymi na włosy oraz metabolizm.

Czytaj także:

Hormony produkowane przez tarczycę pomagają regulować metabolizm, a jednym z objawów zmian poziomu hormonów w organizmie jest spadek metabolizmu, co może być przyczyną problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi. Spadek metabolizmu w konsekwencji powoduje wzrost masy ciała, co może prowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Kiedy u pacjenta wystąpią problemy z tarczycą, tycie jest jak najbardziej możliwe. Jeśli chodzi o zagadnienie „tarczyca a tycie” należy pamiętać, że spadek ilości wytwarzanych hormonów przyczynia się do zmniejszenia efektywności spalania kalorii i tym samym do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w organizmie. Jeśli więc pacjent obserwuje u siebie znaczny wzrost masy ciała, powinien zgłosić się do lekarza na badanie tarczycy, ponieważ konieczne może okazać się leczenie schorzenia odpowiedzialnego za przybieranie na wadze.

Skorzystanie z recepty online to doskonałe rozwiązanie, jeśli pacjenci mają problemy z tarczycą oraz zaburzeniami hormonalnymi, a właśnie kończą im się przyjmowane systematycznie leki. Dzięki niej już w kilka chwil otrzymać można SMS-a z kodem na potrzebne medykamenty, bez konieczności tradycyjnej wizyty u lekarza. Wykorzystanie recepty możliwe jest po wcześniejszym podaniu farmaceucie otrzymanego czterocyfrowego kodu oraz numeru PESEL pacjenta.

Nadczynność tarczycy a tycie

Jeśli chodzi o temat „tarczyca a tycie”, należy pamiętać, że tarczyca wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a w przypadku problemów z tym gruczołem bardzo często dochodzi do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia schorzeń i chorób, które mogą wymagać pilnego leczenia. Jednym z problemów powodowanych przez niewłaściwy poziom hormonów tarczycowych we krwi może być otyłość. Problemy z nadwagą obserwuje się zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. W przypadku nadczynności tarczycy najczęściej nie dochodzi od przyrostu masy ciała. Warto jednak mieć na uwadze, że przybieranie na wadze możliwe jest przy rozpoczęciu leczenia nadczynności. Leki na nadczynność przyczyniają się do wyregulowania gospodarki hormonalnej, dlatego pomocna może okazać się tutaj również odpowiednia dieta.

Tycie przy niedoczynności tarczycy

Czy przy niedoczynności tarczycy się tyje? Jeśli chodzi o zagadnienie „tarczyca a tycie”, odpowiedź w przypadku wystąpienia niedoczynności jest twierdząca. Jeśli dojdzie do obniżenia poziomu hormonów tarczycy, objawem zaburzeń jest wzrost masy ciała – nieleczona lub niewłaściwie leczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do przyrostu masy ciała. Przez spadek stężenia hormonów dojść może bowiem do rozwoju procesu, jakim jest zatrzymywanie wody przed organizm, ponadto u części pacjentów taki stan nierzadko prowadzi do powstania obrzęków. Tycie przy niedoczynności tarczycy jest możliwe, ponieważ pacjent dostarcza do organizmu takie same ilości kalorii, jak przed niedoczynnością, co w połączeniu z zatrzymaniem wody powoduje przyrost wagi. Choroba powodować może u pacjentów również inne dolegliwości takie jak zmęczenie, czy też senność, co przy tym schorzeniu przyczynia się do spadku aktywności fizycznej i dodatkowo może wpływać niekorzystnie na zdrowie, potęgując jeszcze tycie. Objaw ten nierzadko, zwłaszcza w przypadku kobiet, może stać się przyczyną depresji.

Niedoczynność tarczycy – tycie czy chudnięcie i właściwa dieta

Jeśli chodzi o zagadnienie „niedoczynność tarczycy a tycie”, należy pamiętać, że z obniżonymi hormonami wiązać się może przyrost masy ciała. W tym czasie należy więc szczególnie dbać o dietę. Przy niedoczynności w diecie nie zaleca się stosowania produktów zawierających substancje wolotwórcze. Przy schorzeniu, jakim jest niedoczynność tarczycy, nie zaleca się spożywania między innymi kalafiora, kapusty, rzepy oraz brukselki. Warzywa te są bogate w substancje wolotwórcze. Niewskazane są również produkty wysoko przetworzone, bogate w łatwo przyswajalne węglowodany. Zaleca się natomiast spożywanie produktów bogatych w błonnik (owoce i warzywa) oraz żelazo. Dieta zawsze powinna być ustalona z lekarzem specjalistą lub dietetykiem.

Czy tycie można traktować jako objaw chorej tarczycy?

Pozostając w temacie „tycie a tarczyca”, należy pamiętać, że tycie może być jednym z głównych objawów chorej tarczycy, która powodować może spowolnienie przemiany materii przyczyniające się do przyrostu tkanki tłuszczowej. Nie tylko chora tarczyca przyczynia się jednak do wzrostu wagi. Tycie może być również objawem nieodpowiedniej diety pacjenta, która wiąże się między innymi ze spożywaniem tłustych i wysoko przetworzonych dań. Nadwaga może być również objawem nieregularnego spożywania posiłków oraz braku ruchu i nadmiaru kalorii w diecie. Nasilenie objawów związanych z tyciem może wiązać się również z zespołem policystycznych jajników, ponadto może być jednym z objawów chorób genetycznych, do których zalicza się między innymi zespół Turnera, zespół Downa, czy też zespół Cohena. Inny objawem tycia jest również nadmierny stres.

Leki na tarczycę, które nie powodują tycia

Jeśli chodzi o zagadnienie „niedoczynność tarczycy – czy się tyje”, spadek poziomu hormonów może odbić się niekorzystnie na zdrowiu, w tym prowadzić do przyrostu wagi pacjenta. Wielu chorych zastanawia się, jak leczenie wpłynie na zawartość tkanki tłuszczowej. Jeśli pacjent ma wątpliwości w kwestii „tarczyca a tycie spowodowane przez leki”, powinien zgłosić się do specjalisty, który pomoże w wyborze leków, które nie będą miały znaczącego wpływu na przybieranie na wadze.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.