Menopauza a ciąża – czy w czasie klimakterium można zajść w ciążę?

Napisano 27.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Menopauza to trudny czas w życiu każdej kobiety. Związany jest z licznymi zmianami w jej organizmie, w tym szczególnie ze stopniowym zanikiem płodności. Podkreślić tu należy słowo „stopniowym”. Choć wielu kobietom wydaje się, że menopauza wyklucza możliwość zajścia w ciążę, rzeczywistość wygląda nieco inaczej. Temat „menopauza a ciąża” nie jest nieprawdopodobny. Okazuje się, że zdarzają się przypadki, że kobiety zachodzą w tym szczególnym czasie w ciążę, a może być to niestety niebezpieczne zarówno dla przyszłej matki, jak i dla jej dziecka. Co należy wiedzieć o płodności w czasie menopauzy? Skąd mieć pewność, że kobieta nie będzie mieć już dzieci naturalnie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czy można zajść w ciążę podczas menopauzy?

Trzeba wiedzieć, że relacja „menopauza a ciąża” jest bardzo skomplikowana, stąd ciężko w kilku zdaniach opisać jej złożoność. Niemniej jednak odpowiedź na pytanie, czy można zajść w ciążę podczas menopauzy, jest jak najbardziej twierdząca. W okresie okołomenopauzalnym pojawić mogą się dni płodne, a wówczas może zdarzyć się, że dojdzie do zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka w macicy. Kobieta nie będzie mogła naturalnie zajść w ciążę po menopauzie, natomiast dni płodne w okresie menopauzy mogą się pojawiać i jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Sama menopauza nie jest stanem, który pojawia się i mija błyskawicznie. Może on ciągnąć się tygodniami, a nawet miesiącami. Po zaobserwowaniu pierwszych objawów, które mogą świadczyć o menopauzie, kobiety uważają, że recepta online na tabletki antykoncepcyjne nie jest im już potrzebna. Odstawiają wówczas pigułki, stawiając na seks bez zabezpieczenia, a następstwem tego może być niestety nieplanowana już w tym wieku ciąża. Trzeba mieć na uwadze, że ciąża w wieku okołomenopauzalnym, czyli zazwyczaj w wieku 50+, obarczona jest wysokim ryzykiem. Niebezpieczna może być zarówno dla zdrowia dziecka, jak i dla jego matki. W przypadku ciąży w późnym wieku istnieje nie tylko duże ryzyko poronienia lub porodu z powikłaniami, ale również pojawienia się wad genetycznych u płodu, a także poważnych zaburzeń jego rozwoju. 

Czytaj także:

Ciąża czy menopauza? Podobieństwo objawów

Jeśli chodzi o zależność menopauza a ciąża, należy mieć na uwadze, że objawy obu tych stanów mogą być dość podobne. Sprawia to, że kobiety dojrzałe często uważają, że pojawiają się u nich pierwsze objawy menopauzy, a tak naprawdę mają one do czynienia z pierwszymi objawami ciąży. Mowa tu między innymi o zatrzymaniu krwawienia miesiączkowego. Brak krwawienia miesiączkowego lub jego nieregularność w czasie menopauzy nie muszą świadczyć o cyklach bezowulacyjnych. To znów daje realne ryzyko zajścia w ciążę, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że w przypadku krwawień nieregularnych, trudno wyznaczyć dni płodne u kobiety – czasem z wysoką dokładnością może to zrobić jedynie lekarz. 

Kobieta, która dba o swoje zdrowie nie powinna traktować czasowego zawieszenia miesiączki czy miesiączek nieregularnych w wieku 50+ jako sygnału, że nie może już mieć dzieci. Okres może w czasie przekwitania pojawiać się nieregularnie i tylko kontakt z lekarzem oraz wykonanie odpowiednich badań może dać pewność, że kobieta nie jest już płodna. Jeśli kobieta chce mieć pewność, że nie będzie już miała dzieci, powinna zgłosić się do lekarza, by wykonać stosowne badania krwi. W badaniach tych sprawdza się poziom hormonów w organizmie, w tym zwłaszcza poziom FSH, który powiązany jest z cyklami owulacyjnymi oraz płodnością każdej kobiety. Dopiero gdy wynik badania FSH będzie większy lub równy 30 mlU/ml, kobieta może mieć pewność, że nie będzie miała już dzieci.

Objawy ciąży w menopauzie

Przekwitanie ma wiele objawów, które w mniejszym lub większym stopniu dotyczą niemal każdej kobiety. Dochodzi do wygaszania pracy jajników, a w związku z tym zmienia się kobieca gospodarka hormonalna i dochodzi do licznych symptomów, których nie sposób przeoczyć. Niektóre objawy ciąży w menopauzie mogą przypominać same objawy menopauzy. Mowa tu nie tylko o wspomnianym wcześniej zatrzymaniu krwawienia, ale również o bólach i zawrotach głowy, zmęczeniu, rozkojarzeniu, przybieraniu na wadze, plamieniach, tkliwości piersi, wahaniach nastrojów, problemach z cerą, czy też infekcjach intymnych. Obserwując takie objawy, kobiety dojrzałe stwierdzają, że przyczynia się do nich menopauza, a ciąża nie może mieć już miejsca, aczkolwiek wynik testu ciążowego niejednokrotnie zaskakuje zarówno kobiety, jak i ich partnerów.

Menopauza w młodym wieku a ciąża – czy jest jeszcze szansa?

Jeśli chodzi o temat „menopauza a ciąża”, trzeba wiedzieć, że nie każda kobieta wchodzi w czas menopauzy w okolicach 50-roku życia. Jest to kwestia dość indywidualna i u niektórych kobiet pierwsze oznaki menopauzy pojawiają się znacznie wcześniej. Pacjentki te nie są jednak jeszcze gotowe na zmiany, z którymi przyjdzie im się zmierzyć i planują jeszcze powiększenie rodziny. U niektórych kobiet wczesna menopauza pojawia się już w okolicach 35-roku życia, a w tym czasie zwykle nie myśli się jeszcze o przymusowej utracie płodności. Czy w przypadku menopauzy w młodym wieku jest jeszcze szansa na ciążę? Okazuje się, że jak najbardziej – co więcej – temat „menopauza w młodym wieku a ciąża” jest coraz bardziej nagłaśniany za sprawą dobrze działającego na menopauzę leczenia hormonalnego czy nawet zapłodnień in vitro. Najlepiej swój problem omówić indywidualnie z lekarzem i w razie potrzeby udać się do kliniki płodności, gdzie indywidualnie do stanu kobiety, jej wieku i czynników dodatkowych ustalony zostanie plan działania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.