Objawy menopauzy — jak je rozpoznać i jak łagodzić?

Napisano 31.08.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwsze objawy menopauzy nierzadko wzbudzają strach wśród kobiet w średnim wieku. Nie należy jednak obawiać się klimakterium, ponieważ jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy u każdej kobiety. Poznaj podstawowe informacje na temat tego, jak objawia się menopauza, co boli podczas menopauzy oraz jak sobie z nią radzić.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pierwsze objawy menopauzy

Okres klimakterium następuje u kobiet w okolicach 50 roku życia. Wiele kobiet po 40 roku życia zastanawia się, jakie są objawy początku menopauzy. Istnieje szereg specyficznych objawów, które mogą wskazywać na jej rozpoczęcie. Najbardziej charakterystycznym objawem ze wszystkich, są zaburzenia miesiączkowania. Oczywiście problem tego typu może nastąpić w każdym etapie życia kobiety i nie musi bezpośrednio wskazywać na menopauzę, jednak jeżeli problem z miesiączką pojawiają się w okolicach 50 roku życia, można podejrzewać, że przyczyną jest klimakterium. Tabletki antykoncepcyjne brane regularnie mogą zaburzyć moment, gdy kobieta dowie się, że wchodzi w okres przekwitania. 

Czytaj także:

Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca oraz nadmierne pocenie się, zwłaszcza w nocy. Okres menopauzy to przede wszystkim moment zmian hormonalnych w organizmie kobiety. Dlatego też panie w okolicach 50 roku życia, mogą zacząć odczuwać spadek libido. Do bardziej ogólnych objawów, które nie muszą być związane z menopauzą, należą problemy ze snem, wzrost masy ciała czy też zmęczenie.  

Warto jednak pamiętać, że każda kobieta będzie odczuwać klimakterium w inny sposób. Wszystkie powyżej wymienione objawy mogą wskazywać na pierwsze symptomy menopauzy, jednak nie muszą. Dlatego w przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów, warto zaczerpnąć porady lekarza ginekologa w celu znalezienia źródła problemu.

Co boli podczas menopauzy?

Czy przy menopauzie bolą mięśnie? Niestety, objawy bólowe bardzo często spotykają kobiety przechodzące proces przekwitania. Przeważnie są one spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, które powodują obrzęki w różnych partiach ciała. Przykładowo, to czy w obrębie piersi przy menopauzie bolą sutki jest kwestią jak najbardziej możliwą i częstą, jednak nie oznacza to, że spotka to każdą kobietę bez wyjątku. Bóle w trakcie przekwitania są sprawą niezwykle indywidualną.

Czy uderzenia gorąca są zawsze objawem menopauzy?

Uderzenia gorąca to jeden z najbardziej charakterystycznych objaw menopauzy i  wejścia w okres klimakterium. Nie jest on jednak bezpośrednim dowodem na rozpoczęcie się menopauzy u danej kobiety. Objaw tego typu może występować również w szeregu innych chorób. To, że uderzenie gorąca w ogóle występują, następuje na skutek zaburzeń hormonalnych. Zaburzenia tego typu pojawiają się u kobiet w trakcie menopauzy, ze względu na obniżony poziom estrogenów w organizmie w okolicach 50 roku życia. Objaw tego typu jest równie charakterystyczny dla nadczynności tarczycy. 

Innymi chorobami, na które mogą wskazywać uderzania gorąca, są nowotwory, nadciśnienie, wszelkie choroby serca, czy też otyłość. Niezwykle istotne jest, aby w przypadku zauważenia takiego objawu, jak najszybciej udać się do lekarza, który znajdzie prawdziwe źródło problemu. Takie kwestie jak wzmożony stres, wysokie spożycie kofeiny czy alkoholu, również mogą powodować uderzenia gorąca. Jeżeli nie jesteś w wieku okołomenopauzalnym, a mimo to odczuwasz objawy tego typu, warto skontaktować się z lekarzem.

Ustanie miesiączkowania jako objaw klimakterium

Ustanie miesiączkowania to naturalna kolej rzeczy dla kobiet w okolicach 50 roku życia. Jest to objaw, który dla jednych może oznaczać ulgę ze względu na ciężkie przechodzenie miesiączek w trakcie okresu płodności, jednak dla wielu staje się również źródłem stresu, czy nawet strachu ze względu na następujące zmiany w organizmie. 

Zaprzestanie miesiączkowania w trakcie menopauzy następuje w wyniku obniżonego poziomu estrogenów w organizmie. Ciało kobiety zaczyna wtedy powoli wyciszać swoje funkcje rozrodcze. Warto wiedzieć, że nie jest to jednak przeważnie gwałtowna zmiana i natychmiastowe zaprzestanie miesiączkowania. To jak wygląda miesiączka przed menopauzą, znacząco różni się od sytuacji krótko przed i w trakcie menopauzy. Jest to proces, który może trwać nawet kilka lat. W tym czasie miesiączki stają się coraz mniej regularne, a cykl wydłuża się lub skraca, aby w końcu całkowicie zaniknąć. W przypadku każdej z pań może to wyglądać zupełnie inaczej. Brak miesiączki może również wskazywać na ciążę, dlatego warto również zrobić test ciążowy.

Dla jednych będzie to czas spokojny, a dla innych może on się wiązać z szeregiem trudności. W takiej sytuacji warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, aby poznać sposoby na radzenie sobie w trakcie okresu klimakterium. Wraz z lekarzem zdecydować możesz o wdrożeniu terapii hormonalnej, która złagodzi objawy menopauzy. Lekarz dobierze odpowiednie preparaty dla Twojego organizmu. Możesz również zakupić fitoestrogeny bez recepty, które złagodzą objawy. Hormony mogą wpłynąć niekorzystnie również na Twoje samopoczucie (drażliwość, senność, niepokój). Jeśli podczas terapii hormonalnej nie czujesz się zbyt dobrze, zgłoś to lekarzowi – być może będzie potrzeba zmiany tabletek. Warto jednak pamiętać, że zaniknięcie miesiączki może być objawem innych chorób. Z tego względu, nie należy bagatelizować takiego problemu i skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy w wieku typowym do rozpoczęcia się menopauzy.

Menopauza — objawy zespołu klimakterycznego

Zespołem klimakterycznym określamy pojawienie się szeregu objawów występujących w okresie menopauzy. W tym czasie, w różnym stopniu nasilenia, kobieta doświadcza takich dolegliwości jak uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, czy też zwiększenie masy ciała. Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka lat, przeważnie w okresie między 45 a 55 rokiem życia. W przypadku każdej kobiety objawy te mogą być mniej lub bardziej dokuczliwe. Jeżeli dużo przybierasz na wadze, warto udać się do dietetyka, który dopasuje ci idealną dietę. 

Do przyczyn wystąpienia zespołu klimakterycznego należą oczywiście zaburzenia hormonalne, wywołane obniżeniem poziomu estrogenów w organizmie. Nasilone objawy menopauzy są dosyć częste w przypadku kobiet, które w przeszłości borykały się z zespołem napięcia przedmiesiączkowego oraz u pań, które przeszły usunięcie jajników. Objawy tego typu mogą utrzymywać się przez kilka lat i stopniowo zacząć się wyciszać po zakończeniu menopauzy. 

Uciążliwe objawy mogą być łagodzone poprzez ogólnie rozumiany zdrowy tryb życia. Codzienna aktywność fizyczna, ograniczenie używek i zdrowa dieta mogą pomóc w komfortowym przejściu menopauzy. Najskuteczniejszą znaną metodą łagodzenia objawów menopauzy jest terapia hormonalna polegająca na suplementacji estrogenów, gestagenów oraz tibolonu. Choć w ten sposób najlepiej łagodzi objawy klimakterium, jest równocześnie najbardziej ryzykowny. Hormonalna terapia zastępcza może wiązać się z szeregiem skutków ubocznych. Do tych lekkich należą bóle i zawroty głowy oraz wzrost masy ciała, natomiast w niektórych przypadkach pacjentki mogą borykać się z kamicą żółciową, podwyższonym ryzykiem nowotworów jajników i piersi, czy też nawet udarem mózgu. Z tego względu ta metoda terapii jest zalecana głównie przy bardzo ciężkim przechodzeniu menopauzy. Decyzja o rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej musi zostać przedyskutowania wraz z lekarzem ginekologiem.

Dlaczego przy menopauzie występują dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego?

Dolegliwości tego typu są nazywane menopauzalnym zespołem moczowo-płciowym. Zespół tego typu następuje wskutek obniżonego poziomu estrogenów w organizmie kobiety, w trakcie menopauzy. Dokuczliwe objawy skupiają się w obszarze układu moczowego oraz narządów płciowych. Jednym z najczęstszych objawów jest suchość i ból w strefie pochwy i sromu. Powyższe objawy potrafią być wyjątkowo dokuczliwe w trakcie stosunku. Niewystarczające nawilżenie pochwy może wywołać ból czy nawet krwawienie w trakcie współżycia. Objawy urologiczne obejmują takie kwestie jak problem z trzymanie moczu oraz częste infekcje układu moczowego. Najczęstszymi metodami łagodzenia objawów zespołu moczowo-płciowego, jest stosowanie środków nawilżających oraz estrogenu dopochwowo. 

Skórne objawy menopauzy — starzenie menopauzalne

Menopauza może objawiać się również dolegliwościami natury skórnej. W okolicach 50 roku życia panie mogą borykać się z suchością oraz szorstkością skóry. Taki stan rzeczy pojawia się wskutek obniżonej produkcji estrogenów w organizmie, co powoduje między innymi problemy skórne. Do dolegliwości skórnych należy obniżona elastyczność naskórka, jego niewystarczająca nawilżenie, wolniejsze gojenie się ran oraz zmniejszona ilość kolagenu w skórze. Taki stan rzeczy prowadzi do uczucia suchości oraz uwidocznienia zmarszczek. 

Aby zmniejszyć negatywne skutki menopauzy w obrębie skóry, warto stosować regularną pielęgnację, prowadzić zdrowy tryb życia oraz skonsultować się ze swoim lekarzem w kwestii zastosowania terapii hormonalnej. Ważna jest akceptacja zmian zachodzących na skórze w trakcie menopauzy, ponieważ jest to jak najbardziej naturalna kolej rzeczy, jednak dla pań, którym szczególnie zależy na zachowaniu jędrności skóry, dostępne są wszelkie zabiegi medycyny estetycznej, które mogą poprawić elastyczność skóry.

Depresja menopauzalna — objawy psychiczne

Okres menopauzy stanowi spore wyzwania dla kobiety. Poza takimi kwestiami jak zaburzenia hormonalne czy też poczucie zmęczenia, panie w okolicy 50 roku życia borykają się z problemami natury estetycznej. Skóra staje się cienka i sucha. Na twarzy pojawiają się coraz to nowsze zmarszczki, które nie są możliwe do zniwelowania bez wkładu medycyny estetycznej, a ciało nabiera kilku dodatkowych kilogramów. 

Okolice 50 roku życia są wystarczająco trudne bez menopauzy ze względu na zachodzące w tym czasie zmiany w życiu prywatnym jak zawodowym. W tym czasie zbliżamy się do emerytury, a nasze kontakty z partnerem bądź partnerką mogą ulec pogorszeniu, ze względu na obniżenie poziomu libido. Każda kobieta będzie przechodzić przekwitanie w odrobinę inny sposób i w momencie, kiedy u jednych występuje menopauza objawów, u innych występują objawy zaostrzone. Depresja w trakcie menopauzy to dosyć częste zjawisko, na które narażone są w większym stopniu kobiety, które przychodziły już epizody depresyjne w przeszłości. Kobietom trudno jest zaakceptować zakończenie pewnego etapu życia pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Leczenie depresji związanej z pojawieniem się objawów menopauzy jest kwestią złożoną. 

Objawy menopauzy – pomoc specjalisty

Aby polepszyć stan pacjentki, potrzebna może być wizyta u ginekologa bądź psychiatry. Możliwe jest również połączenie tych opcji, jednak jest to zależne od pojedynczego przypadku. Lekarz psychiatra może przepisać leki przeciwdepresyjne takie jak inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, które polepszą stan psychiczny pacjentki. Lekarz ginekolog może zasugerować terapię hormonalną, która zmniejszy nieprzyjemne dolegliwości związane z menopauzą, jednak jest to opcja nieco bardziej ryzykowna w kwestii skutków ubocznych i nie jest możliwa do stosowania w każdym przypadku. Ważne jest, aby praktykować zdrowy tryb życia, który obejmuje zdrową dietę i aktywność fizyczną. Nie ma jednego konkretnego rozwiązania, które pomoże każdej kobiecie, która boryka się depresją na skutek menopauzy, dlatego ważne jest, aby skontaktować się ze swoim ginekologiem i psychiatrą, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie w swoim przypadku.

Czy przy menopauzie przybiera się na wadze?

Jednym z objawów pokwitania, z którym borykają się kobiety w okolicach 50 roku życia, jest przyrost masy ciała. Na taką kolej rzeczy składa się kilka powodów. Z roku na rok kobiety posiadają coraz słabszą przemiany materii i dlatego ważne jest, aby dopasowywać tryb życia oraz liczba spożywanych kalorii do swojego wieku. Na przestrzeni lat zapotrzebowanie kaloryczne zmniejsza się dlatego, jeśli dana kobieta przez całe życie odżywiała się w ten sam sposób przy posiadaniu szczupłej sylwetki, z czasem dostarczona ilość kalorii może stać się za duża i powodować przyrost masy ciała. 

Co więcej, w trakcie menopauzy zachodzą zmiany hormonalne spowodowane obniżonym poziom estrogenów w organizmie, co może przyczynić się do trudności z utrzymaniem pożądanej sylwetki. Zrzucenie kilku kilogramów bądź utrzymanie dotychczasowej sylwetki jest możliwe, jednak dużo trudniejsze po 40 roku życia. Jednym ze sposobów na poprawienie stanu sylwetki, jest prowadzenie zdrowego trybu życia, na który składa się odpowiednio dieta i aktywność fizyczna. 

Odpowiednie odżywianie dla osoby, która chce schudnąć w trakcie menopauzy, obejmuje pożywne, zdrowe posiłki, o odpowiedniej zawartości kalorycznej. Aby obliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne, można skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów, które na podstawie wieku, wzrostu, wagi oraz aktywności fizycznej, obliczą, ile kalorii należy spożywać, aby utrzymać obecną masę ciała, bądź ją zmniejszyć.

Obok odpowiedniej diety równie ważna jest aktywność fizyczna. Codzienny ruch pozwoli utrzymać dobrą kondycję oraz tkankę mięśniową. Dodatkowo aktywność fizyczna spali nadmiar kalorii spożywanych w ciągu dnia dzięki czemu, w łatwiejszy sposób uda nam się schudnąć. Innym ze sposobów na zrzucenie kilku kilogramów w trakcie menopauzy jest zastępcza terapia hormonalna. Niestety jej stosowanie może wiązać się ze skutkami ubocznymi. Aby znaleźć opcję odpowiednią dla siebie, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem, oraz dietetykiem, którzy pomogą znaleźć dla ciebie lepsze rozwiązanie.

Podsumowanie

Menopauza to trudny okres w życiu każdej kobiety. Choć niektóre panie przechodzą ją łagodnie, w dalszym ciągu nie jest to przyjemne proces. Nie możemy powstrzymać menopauzy, jednak przy zdrowej diecie, aktywności fizycznej oraz pomocy lekarza, możemy przejść ją dużo łagodniej. Choć jest to naturalna kolej rzeczy, w dzisiejszych czasach posiadamy wiele sposobów na pomoc kobietom w tym trudnym czasie. Warto z niej korzystać, aby zwiększyć swój komfort oraz polepszyć jakość swojego życia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.