Menopauza a wiek – kiedy zaczyna się menopauza?

Napisano 14.12.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Menopauza to okres w życiu kobiety, w którym przestaje ona trwale miesiączkować. Występuje w wyniku naturalnego starzenia się, czyli upływu czasu. Menopauzę wywołuje wzrost poziomu estrogenów i progesteronu, co powoduje, że jajniki przestają produkować jajeczka. Dodatkowo w tym czasie spada produkcja hormonu luteinizującego (LH) i hormonu stymulującego pęcherzyki (FSH). Menopauzę zwykle poprzedza menarche (początek miesiączki), czyli ostatnia faza dojrzewania. Średni wiek, kiedy może nastąpić przekwitanie to od 45 do 55 lat, ale u niektórych kobiet może ona wystąpić wcześniej lub później.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jakie są objawy menopauzy?

Podczas menopauzy, większość kobiet doświadcza różnych objawów, w tym uderzeń gorąca, wahań nastroju, zaburzeń snu, suchości pochwy i nietrzymania moczu, co bardzo wpływa na ich samopoczucie. Uderzenia gorąca podczas menopauzy różnią się częstotliwością, czasem trwania i intensywnością. U niektórych kobiet objawy te pojawiają się nawet przez kilka lat.

Czytaj także:

Inne częste objawy menopauzy to utrata libido (często określana jako niski popęd płciowy), zmęczenie i depresja. Niektóre kobiety mogą również doświadczyć spadku funkcji poznawczych. 

Co dzieje się z ciałem kobiety podczas menopauzy?

Jajniki przestają produkować jaja, co prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów. Ten spadek może spowodować również zmniejszenie gęstości kości, co prowadzi do osteoporozy (stan, który powoduje, że kości stają się kruche i porowate). Spadek poziomu estrogenów może również powodować suchość pochwy i spadek libido. Podczas menopauzy metabolizm kobiety zwalnia, powodując wzrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha.

W tym czasie istnieje również zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie tętnicze i choroba wieńcowa. Inną groźną chorobą, która częściej pojawia się u kobiet w czasie menopauzy, jest cukrzyca. Badania dowodzą również, że kobiety u których menopauza rozpoczęła się przed 46 rokiem życia, częściej w późniejszym czasie zapadają na cukrzycę. Dlatego przy wykonywaniu badań krwi należy zwracać uwagę na poziom cukru, pomoże to zachować dobre zdrowie.  

Dlatego w okresie menopauzy, warto się regularnie badać, aby w razie konieczności, szybko zastosować odpowiednie leczenie. Badania wykazują, że w okresie menopauzy istnieje większe ryzyko zaburzeń poznawczych. Czynniki te powinny być brane pod uwagę podczas leczenia objawów menopauzy.

W jakim wieku kobieta przekwita?

Wiele kobiet z pewnością zastanawia się, kiedy jej ciało wejdzie w ciężki dla samopoczucia wiek menopauzalny, Ale czy wiadomo z góry, w jakim wieku kobieta przekwita? Nie ma stale określonego wieku, w którym organizm kobiety przestaje produkować jajeczka. To w jakim wieku kończy się okres, jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników (tak samo, jak wystąpienie pierwszej miesiączki). Jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników.

W miarę jak kobieta się starzeje, jej jajniki stopniowo produkują coraz mniej jajeczek. Okres, gdy tych jajeczek się już nie produkuje, nazywany jest właśnie menopauzą. Chociaż przed urodzeniem obecnych jest około 1000 jajeczek, do czasu rozpoczęcia dojrzewania pozostaje ich tylko około 300. W wieku 30 lat pozostaje już tylko około 20 jajeczek. Po ukończeniu przez kobietę 40 lat uważa się, że jest ona w “biologicznej menopauzie”. Kobietom, które są w wieku od 44 do 57 lat, zazwyczaj przepisuje się hormonalną terapię zastępczą w celu utrzymania ich zdrowia.

Od czego zależy wiek wystąpienia menopauzy?

Chociaż średni wiek, kiedy zaczyna się menopauza, jest znany, to jej pojawienie się jest często dla kobiety zaskakujące. Tym bardziej pojawienie się przedwczesnej menopauzy.

Wiele kobiet zastanawia się, od czego zależy wiek menopauzy. Zależy on głównie od genetyki kobiety i warunków zdrowotnych. Wiek menopauzy zależy również od liczby jajeczek, które posiada kobieta (co jest ustalane przed urodzeniem). Jeśli kobieta ma większą liczbę jajeczek, doświadczy menopauzy w starszym wieku.

Co ciekawe, kobiety, które mają niższy poziom wykształcenia i nigdy nie były w ciąży, doświadczają menopauzy w młodszym wieku. Może to wynikać z liczby jajeczek, jakie posiada kobieta, a także z jej stylu życia. Kobiety, które przeszły więcej ciąż, mają więcej dzieci, doświadczają z reguły menopauzy w starszym wieku.

Jak długo trwa menopauza?

Menopauza trwa zazwyczaj około pięciu lat, ale długość tego okresu znacznie różni się w zależności od kobiety. Podczas gdy niektóre kobiety przechodzą przez menopauzę nagle i niespodziewanie, inne mogą doświadczać objawów i zmian w swoim ciele przez wiele lat.

Podczas menopauzy poziom estrogenu spada, podczas gdy progesteronu wzrasta. Progesteron jest hormonem, którego poziom wzrasta przed miesiączką. Jajniki kobiety produkują progesteron tylko w ciągu pierwszych dwóch tygodni cyklu miesiączkowego. Po menopauzie progesteron jest produkowany przez nadnercza.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Wiek, kiedy zaczyna się menopauza, nie jest z góry określony. Menopauza zaczyna się, gdy jajniki przestają produkować jajeczka. Przed tym czasem organizm kobiety przechodzi perimenopauzę, czyli okres przejściowy, który poprzedza menopauzę. Jajniki kobiety zaczynają przygotowywać się do menopauzy, gdy kobieta osiągnie połowę lat 30. Jednak dokładny wiek wystąpienia menopauzy różni się w zależności od osoby. 

Menopauza a wiek – w jakim wieku może pojawić się wczesna menopauza?

Wczesna menopauza przed 30 może być spowodowana przez pewne czynniki genetyczne oraz poważne schorzenia zdrowotne.

Może również wystąpić, jeśli kobieta przechodzi zabieg usunięcia jajników lub uszkodzenia jajników w wyniku stosowania niektórych leków. Wczesna menopauza może być również spowodowana przez stan znany jako zespół policystycznych jajników. Ponadto, zaburzenia autoimmunologiczne i zaburzenia genetyczne, takie jak hemachromatoza, mogą również prowadzić do wczesnej menopauzy.

Warto zwrócić uwagę, że ciąża w okresie premenopauzy jest możliwa. Przy zaburzeniach z miesiączkami oczywiście zajście w ciąże jest znacznie utrudnione, ale nie jest niemożliwe. Płodność kobiety ustaje dopiero po ostatniej miesiączce. 

Przyczyny menopauzy w młodym wieku

Wczesna menopauza może być spowodowana czynnikami genetycznymi. Jeśli twoja matka, ciotka lub babka doświadczyła wczesnej menopauzy, możesz również doświadczyć tego stanu w młodszym wieku. Inną przyczyną wczesnej menopauzy może być poważna choroba, taka jak rak, zaburzenia autoimmunologiczne lub choroba genetyczna.

Kobieta, która przeszła niektóre operacje (takie jak usunięcie macicy, jajników lub jajowodów) może również doświadczyć wczesnej menopauzy jako efektu ubocznego. Wczesna menopauza może być również spowodowana przez niektóre leki, takie jak leki do chemioterapii i niektóre antybiotyki. Stosowanie niektórych metod kontroli urodzeń może również powodować wczesną menopauzę.

Menopauza przed 30 rokiem życia

Menopauza przed 30 jest bardzo rzadkim zjawiskiem, występuje w jednym na tysiąc przypadków. Trzeba pamiętać, że wczesne przekwitanie nie zawsze powoduje brak możliwości macierzyństwa. Przedwczesna menopauza w większości przypadków jest procesem odwracalnym. Klimakterium w tak wczesnym wieku może mieć różne podłoże, może wynikać np. z;

  • uwarunkowań genetycznych
  • zabiegów medycznych
  • innych chorób
  • infekcji 
  • silnego, długotrwałego stresu
  • radioterapii 
  • chemioterapii

Częstą przyczyną wczesnej choroby jest również zła dieta, nałogowe palenie papierosów.

Oto kilka objawów wczesnej menopauzy;

  • brak energii
  • depresja
  • wysuszenie skóry
  • przemęczenie
  • obniżenie odporności
  • skłonność do płaczu
  • nadmierne pocenie się 
  • częste kołatanie serca
  • wzrost wagi
  • spowolniony metabolizm 
  • wahania nastroju
  • brak motywacji

Z reguły kobieta o brak miesiączki w tym wieku podejrzewa ciążę, jednak prawda może być zupełnie inna. Jeśli do podanych objawów dojdzie długo niepojawiająca się miesiączka (4 miesiące), należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Menopauza zdiagnozowana wcześnie jest procesem odwracalnym, pacjentki poddawane są terapii hormonalnej. Stosuję się ją tak długo, aż symptomy wczesnej menopauzy nie ustąpią. W przypadkach gdy objawy nie ustępują, terapia musi być stosowana aż do naturalnej menopauzy. Pomocna w leczeniu menopauzy jest aktywność fizyczna.  

Menopauza w bardzo poważnym wieku – czy to się zdarza?

Menopauza występuje przeważnie między 45 a 55 rokiem życia. Wystąpienie jej po 60 może trochę dziwić, jednak nie jest to nic, co może budzić obawy. Jednak w późnym wielu objawy mogą być zdecydowanie mocniejsze. W menopauzie charakterystyczne są uderzenia gorąca, które przychodzą nieplanowanie. Objawy występują również w nocy, a to może powodować problemy ze snem, bezsenność.  W okresie przekwitania możemy też zauważyć zwiększoną masę ciała, spowodowaną wolniejszą przemianą materii. Towarzyszy nam wtedy również spadek libido, zła kondycja włosów i paznokci. Jednak mimo wielu objawów, menopauza po 60 roku życia nie wynika z rozwijającej się choroby. Należy pamiętać o częstszej wizycie u ginekologa. 

Jak poradzić sobie z objawami menopauzy?

Stosowanie hormonalnej antykoncepcji może maskować dyskomfort, bóle i dolegliwości objawiające się w organizmie kobiety w związku z menopauzą. Każdy organizm reaguje jednak trochę inaczej i nasilenie różnych objawów to indywidualna sprawa. W celu rozpoznania menopauzy tabletki mogą zostać na pewien czas odstawione, oczywiście wykonywane jest to po konsultacji z lekarzem. To czy tabletki antykoncepcyjne wpływają na opóźnienie menopauzy, wciąż jest tematem badań.

W okresie menopauzy warto również stosować suplementy diety, które zawierają ziołowe składniki, w tym fitoestrogeny (roślinne estrogeny). W czasie wahań nastroju, czy pogarszającego się zdrowia psychicznego warto sięgnąć po ziołowe leki przeciwdepresyjne.  Jednak przed stosowaniem tych środków, warto poradzić się lekarza, gdyż reakcja organizmu na składniki tych preparatów może być różna (mogą wystąpić bóle brzucha, słabość, małe plamienia z dróg rodnych). Przeciwwskazaniem do stosowania tych preparatów jest przyjmowanie innych hormonów, a także niektóre badania, jak radioterapia, czy chemioterapia – mogą źle wpływać na wynik. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.