Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Uderzenia gorąca to nieprzyjemna dolegliwość, z którą kojarzy się zazwyczaj menopauzę u kobiet. Należy jednak wiedzieć, że menopauza to nie jedyna prawdopodobna przyczyna problemu. Kobieta może walczyć z uderzeniami gorąca nie tylko w okresie przekwitania, gdy jej hormony szaleją. Dolegliwość może być również objawem innych zmian zachodzących w organizmie – i to niekoniecznie hormonalnych. Objaw ten nie musi być ponadto obcy mężczyznom, gdyż ich również nie omijają problemy z uderzeniami gorąca. Co warto wiedzieć o występowaniu wspomnianych objawów? Jak można je złagodzić i kiedy koniecznie potrzebujesz konsultacji z lekarzem? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Możliwe przyczyny uderzeń gorąca u kobiet.
Uderzenia gorąca u kobiet dojrzałych zazwyczaj kojarzone są z objawami klimakterium, tymczasem nie zawsze muszą wiązać się z przekwitaniem, a co więcej – mogą pojawiać się również u kobiet młodszych, a nawet u mężczyzn. Jeśli chodzi o możliwe przyczyny uderzeń gorąca, wymienić można między innymi stres, ataki lękowe i nerwicę. Wówczas często pacjentowi towarzyszy również ból brzucha lub bóle głowy, a także rozbicie emocjonalne, drżenie rąk i wzmożona potliwość. Nie są wykluczone ponadto choroby tarczycy (zwłaszcza nadczynność) i serca, a dodatkowo nadciśnienie tętnicze. Uderzenia gorąca mogą dotyczyć również kobiet w ciąży i po porodzie, gdyż ich gospodarka hormonalna jest wówczas zachwiana. Do pojawienia się uderzeń gorąca przyczynić może się również nadwaga i otyłość, co często związane jest w wyższym poziomem estrogenów w tkance tłuszczowej. Nie można ponadto zapominać, że nieprzyjemne symptomy mogą również wiązać się z przyjmowanymi przez pacjenta lekami. Skutki uboczne terapii niektórymi lekami mogą wywoływać uderzenia gorąca – zaliczyć do nich można między innymi preparaty antydepresyjne. Na koniec trzeba dodać, że bardzo poważną przyczyną uderzeń gorąca może być również nowotwór.
Czy uderzenia gorąca są niebezpieczne?
Uderzenia gorąca bez wątpienia bywają bardzo dokuczliwe. Nie dziwi również fakt, że wielu pacjentów martwi się, czy uderzenia gorąca są niebezpieczne. Należy wspomnieć, że same w sobie objawy te nie są raczej zazwyczaj niebezpieczne, aczkolwiek mogą być symptomem poważniejszych schorzeń, których bagatelizowanie może mieć groźne dla zdrowia konsekwencje. Trzeba również dodać, że uderzeniom gorąca mogą towarzyszyć między innymi zawroty głowy, a to może być niebezpieczne, gdy incydent pojawi się np. na schodach czy podczas prowadzenia samochodu. W przypadku pojawiających się uderzeń gorąca warto zatem skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badań dodatkowych stwierdzi przyczynę problemu i w razie potrzeby zaproponuje leczenie. Możliwe, że konieczne będzie stosowanie odpowiednio dobranych leków na receptę. Warto wówczas pamiętać o opcji, jaką są recepty online. To duże ułatwienie między innymi dla tych pacjentów, którzy mają problem z rezerwacją dogodnego terminu wizyty stacjonarnej u lekarza.
Jak wyglądają uderzenia gorąca w menopauzie?
Obserwowane w okresie okołomenopauzalnym uderzenia gorąca wiążą się przede wszystkim z wahaniami hormonów. U kobiety dochodzi do znaczącego spadku estrogenu, co przyczynia się do rozszerzania się naczyń krwionośnych, a to może skutkować właśnie pojawianiem się uderzeń gorąca. Niektórzy zastanawiają się, jak wyglądają uderzenia gorąca w menopauzie. Zazwyczaj kobiety opisują je jako zalewającą falę ciepła, która obejmuje całe ciało, ale szczególnie odczuwalna jest w rejonie obejmującym głowę i szyję. W tym czasie na twarzy, szyi i dekolcie pojawia się ognisty rumieniec, ponadto zauważyć można symptomy dodatkowe, w tym między innymi zawroty głowy, przyspieszenie akcji serca, wzmożoną potliwość oraz niekiedy dreszcze i zimne poty. Uderzenia gorąca często pojawiają się u kobiet w nocy, a wówczas przyczyniają się do problemów ze snem, co nie pozostaje bez echa, jeśli chodzi o aktywność kobiety w ciągu dnia, jej koncentrację i nastrój. Zazwyczaj epizod nie trwa długo – mija w ciągu 30 sekund do kilku-kilkudziesięciu minut, jednak takich epizodów w ciągu dnia może być kilka i kobiety mogą zmagać się z nimi latami. Intensywność objawów może oczywiście różnić się u niektórych kobiet, podobnie jak częstotliwość ich występowania.
Jak zlikwidować uderzenia gorąca przy menopauzie?
Gdy u kobiety pojawiają się dokuczliwe uderzenia gorąca, można wdrożyć pewne działania, które zredukują problem. Pomocne może być między innymi zastosowanie hormonów. Co stosować na uderzenia gorąca w menopauzie? Wypróbować można fitoestrogeny, czyli niesteroidowe związki roślinne, których budowa i działanie zbliżone są nieco do działania kobiecych estrogenów, przez co łagodzą nieprzyjemne objawy związane z menopauzą. Dzięki zastosowaniu fitoestrogenów można zmniejszyć ilość pojawiających się uderzeń gorąca, a także ich nasilenie. Związki te wprowadzić można w diecie, stawiając między innymi na soję i jej przetwory, wiśnie i morwę, len i olej lniany, a także na fasolę, winogrona i słonecznik (nasiona i kiełki). Innym sposobem na to, jak zlikwidować uderzenia gorąca przy menopauzie jest rozważenie hormonalnej terapii zastępczej. Warto porozmawiać o tej alternatywie z ginekologiem, gdy objawy okołomenopauzalne są szczególnie nasilone. Pomocna może być również zmiana stylu życia, w tym rezygnacja z używek, przemyślana dieta i większa aktywność fizyczna. Dbając o swoje ciało, warto postawić na dobrej jakości produkty roślinne zawierające cenne dla zdrowia składniki mineralne i witaminy, ponadto pomocne może być wyeliminowanie z diety produktów wysokoprzetworzonych.
Uderzenia gorąca u mężczyzn – przyczyny.
Jak wspomniano już wcześniej, uderzenia gorąca zazwyczaj kojarzone są z kobietami w wieku dojrzałym, jednak warto wiedzieć, że problem może dotyczyć również mężczyzn. Jeśli chodzi o przyczyny uderzeń gorąca u mężczyzn, wspomnieć należy między innymi o andropauzie, w czasie której obniża się stężenie testosteronu we krwi. Nie przychodzi to z dnia na dzień i jest to proces stopniowy, tak więc i objawy mogą stopniowo się pojawiać, a czas ich wystąpienia jest kwestią dość indywidualną. Zimne poty, nocne pocenie ciała i uderzenia gorąca najczęściej pojawiają się po 50-roku życia, choć mogą zmagać się z nimi już osoby młodsze. Objawom towarzyszyć może również nadmierna potliwość, a także nadpobudliwość. Oczywiście pojawianie się uderzeń gorąca może wiązać się również z innymi kwestiami, o czym wspomniano wcześniej. Dolegliwości te mogą zatem być związane między innymi ze stresem i nerwicą, przyjmowaniem niektórych leków, nadwagą i otyłością, a także chorobami serca i chorobami tarczycy.
Wybuchy gorąca u mężczyzn – kiedy powinny niepokoić?
Zauważone przez mężczyznę uderzenia gorąca powinny być omówione z lekarzem. Jak zaznaczono wcześniej, andropauza nie jest jedynym powodem problemu. Uderzenia gorąca u mężczyzn przyczyny mogą mieć różne, w tym również związane z poważnymi chorobami, dlatego nie powinno się ich lekceważyć w żadnym przypadku. Należy pamiętać, że wybuchy gorąca u mężczyzn mogą wiązać się między innymi ze stresem i nerwicą, a to wymaga zmiany stylu życia, w przeciwnym razie wpływać będzie na wiele innych obszarów organizmu. Nie można również zapominać, że takie objawy organizm może dawać u niektórych osób w przypadku poważnych chorób, w tym między innymi przy problemach z tarczycą i sercem, a także przy zaawansowanych nowotworach, a to już wymaga specjalistycznego leczenia.
Zimne poty i uderzenia gorąca – diagnostyka.
Gdy pacjent zauważy u siebie nagłe uderzenia gorąca, powinien bezwzględnie zgłosić się do lekarza na konsultację i badania. Szczególną uwagę pacjent powinien zwrócić na dolegliwości dodatkowe ze strony układu, w tym między innymi gorączkę, zawroty głowy, omdlenia i utratę masy ciała. Już na podstawie wywiadu medycznego lekarz będzie w stanie określić możliwe przyczyny zaburzenia, a dodatkowe badania pomogą postawić ostateczną diagnozę. Pomocne mogą być między innymi badania poziomu hormonów. Jeśli okaże się, że uderzenia gorąca wiążą się z menopauzą lub andropauzą, lekarz może zaproponować sposoby na łagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości, w tym między innymi terapię hormonalną. Gdy natomiast zimne poty i uderzenia gorąca męczą pacjenta, który ewidentnie nie jest w okresie menopauzy/andropauzy, konieczne mogą być badania dodatkowe, które zleci lekarz. W oparciu o ustaloną przyczynę problemu dobiera się odpowiednie leki.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?