Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Infekcje układu moczowego mogą dotknąć każdą kobietę. Do występowania zakażeń przyczynia się między innymi niewielka odległość pochwy od odbytu, przez co drobnoustroje mogą łatwo przenosić się w okolice ujścia cewki moczowej, a następnie dostać się do pęcherza moczowego kobiety, czego następstwem jest zakażenie. W Internecie często poruszany jest temat „menopauza a układ moczowy” – nie bez powodu. Przekwitanie u kobiet to okres między 40. a 60. rokiem życia, w którym wygasa hormonalna czynność jajników, efektem czego jest spadek produkcji estrogenów oraz progesteronu. W okresie tym krwawienia miesiączkowe stają się coraz mniej przewidywalne, a z czasem zanikają. Znacznie częściej dochodzić może wówczas do infekcji intymnych i infekcji dolnych dróg moczowych kobiety. Jakie są objawy zapalenia pęcherza moczowego związane z menopauzą? Jak wygląda leczenie schorzenia?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Menopauza a układ moczowy – zapalenie dróg moczowych w czasie klimakterium
Problemy z pęcherzem w menopauzie u kobiet pojawiają się często. Zapalenie dróg moczowych jest typowo kobiecą przypadłością, która wywoływana jest głównie przez chorobotwórcze bakterie Escherichia coli. Jeśli chodzi o kwestię „menopauza a układ moczowy”, warto mieć na uwadze, że do pojawienia się problemów z układem moczowym przy klimakterium przyczynia się między innymi spadek produkcji estrogenu i progesteronu. Hormony te regulują działanie zarówno narządów płciowych, jak i samego pęcherza. Zmiany pojawiają się również w pochwie. Zmniejsza się wówczas liczba warstw nabłonka, co wpływa na suchość pochwy, poza tym zmienia się jej pH, co sprzyja namnażaniu się patogenów chorobotwórczych. Spada również napięcie mięśni w cewce moczowej, co przyczynia się do nietrzymania moczu, stąd też w Internecie często wyszukiwane jest zagadnienie „menopauza a częste oddawanie moczu”. Przy nietrzymaniu moczu bardzo łatwo o infekcję układu moczowego.
Jeśli u kobiety wystąpiły objawy infekcji dróg moczowych, w tym np. zapalenie pęcherza moczowego, które wymaga pilnego leczenia, może ona skorzystać z rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. Jej otrzymanie związane jest z rzetelnym wypełnieniem ankiety medycznej dla lekarza, który następnie analizuje odpowiedzi pacjentki, decydując o potrzebie przepisania leku. W ten sposób zaledwie w kilka chwil otrzymać można SMS-a z czterocyfrowym kodem recepty. By wykupić w aptece niezbędne medykamenty, wystarczy tylko podać farmaceucie otrzymany wcześniej SMS-em kod wraz z numerem PESEL.
Objawy zapalenia pęcherza w czasie menopauzy
U kobiet infekcje dróg moczowych zwykle przyjmują formę zapalenia pęcherza moczowego i są efektem obecności bakterii w drogach moczowych. Jeśli chodzi o zagadnienie „menopauza a układ moczowy”, objawy zapalenia pęcherza przy klimakterium są charakterystyczne. Pacjentki odczuwają wówczas pieczenie i szczypanie cewki moczowej. Pojawia się również częstomocz, poza tym kobieta może odczuwać ból w trakcie oddawania moczu. Jeśli u kobiety pojawiła się menopauza, parcie na mocz może być kolejnym objawem zapalenia pęcherza moczowego. Pozostając w temacie „menopauza a zapalenie pęcherza” należy zwrócić uwagę, że objawem schorzenia mogą być również inne dolegliwości, jak chociażby bolący pęcherz. Bardzo często przy poszukiwaniu informacji na temat objawów zapalenia pęcherza przy menopauzie, w sieci znaleźć można frazę „menopauza a nietrzymanie moczu”. Faktem jest, że u wielu pacjentek w czasie przekwitania występować może niekontrolowane oddawanie moczu, a to znów znacznie zwiększa ryzyko infekcji.
Ważne jest również zagadnienie „menopauza a zapalenie cewki moczowej”. Zmiany zachodzące w trakcie menopauzy prowadzą do zmian błony śluzowej i flory bakteryjnej pochwy, co sprzyja rozwojowi zakażeń układu moczowego. U kobiet nierzadko pojawia się charakterystyczne szczypanie cewki moczowej, ponadto pojawiać się może ropna wydzielina z cewki, a także ból podczas oddawania moczu i częstomocz.
Menopauza a układ moczowy – jak zapobiegać infekcjom?
Jeśli chodzi o temat „menopauza a układ moczowy”, warto także zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania zakażeniom. U pacjentek, które skarżą się na często nawracające zapalenie pęcherza moczowego, zastosowanie może mieć odpowiednia profilaktyka. Dobrym rozwiązaniem dla organizmu będzie zwiększenie objętości wypijanych płynów. Nie należy także przetrzymywać moczu, lecz oddać go jak najszybciej po wystąpieniu parcia w pęcherzu. Ważna jest również codzienna higiena intymna, przy której zaleca się stosowanie płynów o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwwirusowych. Dobra jest także skuteczność soku z żurawiny. Profilaktyka polega ponadto na stosowaniu soku z czarnej porzeczki, który pomaga w pozbyciu się bakterii z dróg moczowych.
Leczenie infekcji dróg moczowych u kobiet w okresie okołomenopauzalnym wiąże się natomiast z wdrożeniem antybiotykoterapii. W leczeniu zapalenia pęcherza zaleca się przede wszystkim przyjmowanie leków przeciw bakteriom Escherichia coli. Przyjmowanie leków powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza i w dawkowaniu przez niego ustalonym. Jeśli kobieta przechodzi menopauzę i pojawiają się u niej dolegliwości wskazujące na zapalenie pęcherza, może przyjmować również furaginę – środek o działaniu bakteriostatycznym. Problemu nie wolno jednak pod żadnym pozorem lekceważyć, czy też „przeczekiwać” – nieleczone zapalenie pęcherza może doprowadzić do zapalenia narządów, jakimi są między innymi nerki.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?