Probiotyki ginekologiczne w menopauzie – czy i jakie stosować?

Napisano 27.04.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Okres menopauzalny to trudny czas dla każdej kobiety. Zmiany w organizmie sprawiają, że narażona jest ona między innymi na pojawianie się trudnych w leczeniu infekcji intymnych narządów rodnych. Stosuje się wówczas często globulki dopochwowe, które mają przez ten okres działać profilaktycznie, między innymi zmniejszając ryzyko wystąpienia wyżej wspomnianych zakażeń. Czy faktycznie warto postawić na probiotyki ginekologiczne w menopauzie, a jeśli tak, to jaki probiotyk ginekologiczny wybrać i jak długo brać probiotyki ginekologiczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na łamach naszego serwisu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Menopauza i probiotyki ginekologiczne

Klimakterium to naturalny czas w życiu każdej kobiety, który wiąże się z licznymi dolegliwościami, w tym nie tylko z zaburzeniami przemiany materii czy uderzeniami gorąca, ale także ze zmiennością nastrojów, bezsennością, schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, kołataniem serca, a także z uciążliwymi infekcjami intymnymi, które czasem skutkują koniecznością stosowania antybiotyków dopochwowych. Czas menopauzy wiąże się ze zmianami degeneracyjnymi jajników – spada wówczas stężenie estrogenów, które do tej pory korzystnie i stymulująco działały na wiele obszarów organizmu kobiety, w tym również na stan śluzówki macicy i pochwy. Spadek stężenia tych hormonów wiąże się nie tylko ze zmianą cyklu menstruacyjnego, ale również ze zmianą stanu nabłonków estrogenozależnych i śluzówek. Gdy śluzówka jest cienka, pochwa jest wówczas bardziej podatna na podrażnienia i urazy, ponadto dochodzi tu także do zaniku fizjologicznej flory bakteryjnej pochwy, a to natomiast sprawia, że pochwa narażona jest szczególnie na różnego rodzaju zakażenia i choroby. W związku z tym szczególnie zaleca się probiotyki ginekologiczne w menopauzie. Wybór konkretnego preparatu warto skonsultować z lekarzem ginekologiem – w wielu przypadkach również recepty online to dobre rozwiązanie – lekarz w oparciu o wywiad medyczny zaproponuje Ci produkt, z którego działania będziesz zadowolona.

Czytaj także:

Stosowanie probiotyków ginekologicznych w trakcie menopauzy – czy jest konieczne?

W czasie menopauzy kobieta jest szczególnie narażona na zaburzenia naturalnej mikroflory pochwy – związane jest to ze zmianami hormonalnymi, podczas których jest znacznie większa szansa na zakażenie. Gdy dojdzie do zapalenia układu moczowo-płciowego, pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości i problemy, które wymagają, by wdrożyć leczenie. Objawy dotyczące zapalenia dróg rodnych to głównie ból podbrzusza, upławy, a także powiązane z tym zakażenia układu moczowego, w tym ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu. Zdrowie intymne w okresie menopauzy jest zagrożone szczególnie, więc warto dopilnować, by chorobotwórcze mikroorganizmy miały jak najmniejsze szanse na kolonizację okolic intymnych kobiety. Stosowanie probiotyków ginekologicznych nie jest niezbędne u każdej kobiety, aczkolwiek w wielu przypadkach jest szczególnie zalecane, by uchronić się przed infekcjami, powstającymi na skutek uszkodzeń cienkiej w tym czasie śluzówki. Probiotyki ginekologiczne mogą sprawdzić się zwłaszcza w przypadku kobiet, których okresowi menopauzalnemu towarzyszy dodatkowy stres, aktywny tryb życia, terapia hormonalna lub antybiotykowa, a także spadki odporności związane z innymi przyczynami.

Jak dobrać najlepsze probiotyki ginekologiczne dla kobiet w menopauzie

Kobiety, które zastanawiają się, jaki probiotyk ginekologiczny wybrać, w pierwszej kolejności powinny dowiedzieć się, czym jest probiotyk ginekologiczny. Lek ten zawiera odpowiednio wyselekcjonowane mikroorganizmy, czyli żywe szczepy bakterii probiotycznych (np. Lactobacillus), które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu, zapobiegając między innymi rozwijaniu się mikroorganizmów chorobotwórczych, które odpowiadają za powstawanie infekcji intymnych. Wyróżnić można probiotyk ginekologiczny doustny oraz dopochwowy. Probiotyki doustne w pierwszej kolejności zasilają jelita w bakterie probiotyczne, a dopiero z czasem zaczynają kolonizować okolice intymne, jednak są łatwiejsze w stosowaniu i bardziej dyskretne. Probiotyk ginekologiczny dopochwowy ma natomiast postać kapsułki, którą umieszcza się w pochwie, gdzie ulega rozpuszczeniu, zasilając bezpośrednio to miejsce dobrymi szczepami bakterii kwasu mlekowego, które działają w taki sposób, że zakwaszają środowisko pochwy i ograniczają możliwość rozwoju patogenów. Wybór leku najlepiej oczywiście skonsultować z lekarzem, który zna historię medyczną kobiety. Lekarz nie tylko zaproponuje Ci najlepszy preparat dla Twojego organizmu, ale również zasugeruje, jak długo brać probiotyki ginekologiczne, by spełniały one należycie swoją rolę.

Naturalne probiotyki w okresie klimakterium – co włączyć do diety?

By zapobiegać infekcjom intymnym w okresie menopauzy, warto szczególnie skupić się na swoim stanie zdrowia i trybie życia. Ważne jest noszenie odpowiedniej bielizny, a także pilnowanie własnej higieny intymnej (higieny intymnej powinni również pilnować partnerzy kobiety). By uniknąć podrażnienia pochwy, możesz postawić na wiele produktów, w tym na popularnie stosowane lubrykanty nawilżające, które zminimalizują tarcie podczas stosunków płciowych. Warto ponadto skupić się również na zmianie nawyków żywieniowych, stawiając na naturalne probiotyki ginekologiczne, preparaty z witaminą A i E oraz kwas hialuronowy. Do diety dobrze jest włączyć produkty roślinne, które szczególnie bogate są w fitoestrogeny, w tym między innymi warzywa strączkowe, marchew, jabłka oraz dynię, ponadto dobroczynne działanie mają również kefiry, maślanki i jogurty, a także różnego rodzaju kiszonki, w tym zakwas z buraków, ogórki kiszone czy kapusta kiszona, które są bogate w bakterie probiotyczne. Nie zaszkodzą również dobre kwasy tłuszczowe w diecie, w tym pochodzące ze sprawdzonego źródła ryby oraz oleje roślinne. W tym czasie dobrze jest oczywiście również zredukować ilość spożywanych cukrów, gdyż sprzyjają one nie tylko tyciu (o co w czasie menopauzy nietrudno), ale również rozwijaniu się infekcji intymnych. Trzeba dodatkowo pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu, co bezpośrednio wpłynie także na stan nawilżenia nabłonka pochwy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.