Leki przeciwhistaminowe w ciąży – czy są bezpieczne?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Życie alergików nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza biorąc po uwagę, że nie wszystkie alergeny mogą być tak po prostu unikane. Problem nie omija również kobiet w ciąży, którym także objawy alergii mogą bardzo dokuczać. Niestety dolegliwości w okresie ciąży nie mogą być łagodzone dowolnymi lekami, więc pojawia się pytanie, co na uczulenie w ciąży można bezpiecznie przyjmować. Leki przeciwhistaminowe w ciąży powinien dobrać alergolog, a ich stosowanie w leczeniu objawów alergii powinno przebiegać pod okiem specjalisty. Więcej o bezpieczeństwie stosowania leków na alergię w ciąży znajdziesz poniżej.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki przeciwhistaminowe a ciąża – czy można je zażywać?

Ciąża to czas szczególny, gdy przyszła mama zadbać musi zarówno o siebie, jak i o rozwijające się w swoim łonie dziecko. Większość leków w ciąży nie jest wskazana lub zaleca się przyjmowanie medykamentów tylko w sytuacjach, gdzie ryzyko skutków ich nieprzyjęcia jest większe od ich przyjęcia. Niestety w ciąży czasem leczyć się trzeba, gdyż schorzenia na ten czas nie znikają jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Przykładem mogą być uczulenia w ciąży, które nie tylko uprzykrzają ciężarnej codzienność, ale również mogą zagrażać jej zdrowiu, a co za tym idzie – również zdrowiu dziecka.

Czytaj także:

Jeśli to tylko możliwe, należy odstawić stosowane leki na alergię w ciąży i unikać alergenów i ich szkodliwego wpływu na płód, choć oczywiście nie jest to zawsze tak proste. Leki przeciwalergiczne w ciąży czasem są niezbędne, by zadbać o przyszłą mamę. Jeśli przed ciążą kobieta leczyła się już u alergologa w związku z silną alergią, raczej nie zaleca się odstawiania przyjmowania medykamentów. Przerwanie terapii mogłoby mieć poważne konsekwencje – np. gdy problemem kobiety jest astma. Należy jednak koniecznie zgłosić się do lekarza, by dowiedzieć się, jakie leki antyhistaminowe w ciąży można przyjmować bezpiecznie. Zdarzyć może się również nagła alergia w ciąży, ale to również nie jest wskazanie do wizyty w aptece i zakupu medykamentów wydawanych bez recepty, a do wizyty u lekarza. Testy alergiczne w ciąży nie są raczej zalecane do wykonywania.

Nie każdy lek przeciwhistaminowy w ciąży jest wskazany, ale są również leki bezpieczne w ciąży, dlatego w niektórych przypadkach trzeba będzie zmodyfikować sposób leczenia w taki sposób, by rozwijający się płód nie był zagrożony. Wiele z leków dostępnych jest wyłącznie z przepisu lekarza, ale ciężarna, która czuje się dobrze, nie musi każdorazowo udawać się na wizytę stacjonarną po nową receptę na lek. Ze specjalistą skonsultować można się również online, a wówczas pacjentce wystawiona będzie e-recepta online, która uprawnia do wykupienia leków na alergię w aptece.

Czy leki przeciwhistaminowe zagrażają ciąży?

Wyróżnić można kilka kategorii leków, biorąc pod uwagę ich bezpieczeństwo stosowania w ciąży. Leki z kategorii X nie są dopuszczone do zażywania w ciąży, gdyż bezpośrednio zagrażają płodowi. Leki z kategorii D także zagrażają płodowi, ale mogą być podane w sytuacji zadbania o zdrowie matki, kiedy nie ma bezpieczniejszych zamienników. Leki z kategorii C mogą być stosowane tylko wtedy, kiedy korzyści z ich przyjęcia przewyższają potencjalne ryzyko (w badaniach na zwierzętach były szkodliwe dla płodu, ale nie ma wiarygodnych danych o szkodliwości u ludzi). Leki z kategorii B można stosować w ciąży, gdy jest to zdecydowanie konieczne (w badaniach na zwierzętach były szkodliwe dla płodu, ale u ludzi tego nie zaobserwowano). Leki z kategorii A mogą być w ciąży stosowane bezpiecznie, gdyż w badaniach na zwierzętach i obserwacjach u ludzi nie wykazano zagrożenia dla płodu. W tej grupie jednak nie ma leków przeciwhistaminowych, gdyż nie prowadzi się badań naukowych bezpieczeństwa leków na kobietach w ciąży.

Leki przeciwhistaminowe w ciąży powinny być przyjmowane w wypadku zdecydowanej konieczności i każdorazowo o zasadności ich stosowania i bezpieczeństwie powinien decydować lekarz. Kobiety, które zmagają się z ostrą alergią, z objawami groźnymi nie tylko dla zdrowia, ale i życia, zdecydowanie nie powinny obawiać się przyjmowania leków na alergię w ciąży. Groźniejsze w tym wypadku dla kobiety mogłyby być skutki nieprzyjęcia leku. Przykładem mogą być chociażby duszności, które mogą prowadzić do poważnego niedotlenienia. Lepiej jednak dla bezpieczeństwa dziecka, a także dla uniknięcia negatywnego wpływu leków na zdrowie przyszłej mamy, nie decydować się na przyjmowane bez kontroli lekarza leki przeciwhistaminowe bez recepty. W ciąży lepszym rozwiązaniem będzie konsultacja ze specjalistą, który dobierze takie leki, które nie będą stanowić zagrożenia dla płodu.

Której kategorii leki przeciwhistaminowe można zażywać w ciąży?

Przebieg alergii może być różny, zależnie od tego, jakie czynniki alergizujące wywołują nasiloną odpowiedź organizmu, a także zależnie od indywidualnych predyspozycji osobniczych. Nie jest rzadkością katar alergiczny w ciąży, kichanie, a nawet pokrzywka czy zapalenie spojówek bądź duszności. Przyczyną mogą być chociażby pyłki roślin, sierść, roztocza, a nawet składniki pokarmów czy kosmetyków. Przez lekarzy przepisujących przyszłym mamom leki przeciwhistaminowe, bardzo często pod uwagę brana jest klasyfikacja amerykańska wprowadzona przez instytucję, która sprawuje pieczę nad bezpieczeństwem leków. Zgodnie z jej wytycznymi, dostępnych jest 5 kategorii leków: A, B, C, D oraz X, co zostało już wspomniane wcześniej. Na ulotkach leków pojawiają się również dane o tym, czy lek może być stosowany przez kobiety w ciąży lub informacje o konieczności konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Co na alergię w ciąży, najlepiej wiedzieć będzie lekarz, który przeanalizuje historię medyczną pacjentki. Należy pilnować się zasady, by nie przyjmować żadnych leków, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Tylko lekarz wiedzieć będzie, jakie leki przeciwhistaminowe bezpieczne w ciąży można podać w danym przypadku, zwłaszcza że trzeba uwzględnić nie tylko ciążę, ale również obecność ewentualnych innych przeciwwskazań, które mogłyby dyskwalifikować kobietę z terapii danym medykamentem. Badania wykazały, że nawet wapno na alergię w ciąży w większych dawkach nie jest wskazane, gdyż może przyczynić się (wraz z wit. C) do kamicy.

Leki przeciwhistaminowe a ciąża – zamienniki leków

Decyzja o podjęciu leczenia lekami przeciwhistaminowymi z dużej mierze zależy od tego, czy objawy są miejscowe, czy też dotyczą całego organizmu. Należące do tzw. grupy „C” leki na alergię w ciąży nie mogą być przyjmowane, chyba że korzyści ich podania przewyższają ryzyko wpływu na płód. Zabroniona w czasie ciąży jest między innymi feksofenadyna (Telfast). Leki przeciwhistaminowe w ciąży stosowane to medykamenty z tzw. grupy „B”, jednak i te stosować należy wyłącznie, gdy jest to zdecydowanie konieczne. Wśród nich wspomnieć należy o takich substancjach jak loratadyna, cetyryzyna czy lewocetyryzyna, a także Budezonid i Pulmicort czy Berodual. Ich zastosowanie wciąż jednak uważać należy za ostateczność i leczenie nimi należy wdrożyć wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Stosować można również roztwory soli morskiej, a także inne dostępne aerozole dedykowane kobietom w ciąży. Jeśli u kobiety w ciąży występuje astma, stosować po konsultacji lekarskiej można leki wziewne rozszerzające oskrzela. Inne leki przeciwhistaminowe, stosowane bez konsultacji z lekarzem, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.