Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Specjaliści i lekarze zalecają szczepienia ochronne w celu redukcji ryzyka zachorowania na dane choroby, a także mniejsze ryzyko ciężkiego przebiegu ewentualnego zachorowania u pacjentów zaszczepionych. Mimo zazwyczaj wysokiej skuteczności, którą według statystyk ma stosowanie szczepienia, nie każdy może z niego skorzystać bezpiecznie. Przykładem mogą być niektóre choroby i alergie, a także niektóre przyjmowane leki. Jaka jest zależność w temacie „leki przeciwhistaminowe a szczepienie”? Czy alergolog powinien wyrazić zgodę na szczepienie alergika? Jak przyjmowane leki wpływają na skuteczność szczepionki?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Leki przeciwhistaminowe a szczepienie – najważniejsze informacje
Alergicy niekiedy zmuszeni są do sezonowego lub całorocznego przyjmowania medykamentów antyhistaminowych, które łagodzą objawy związane z ekspozycją na alergen, w tym chociażby katar, łzawienie oczu itp. Nie każdy może jednak bezpiecznie przyjmować takie produkty, o czym należy pamiętać. Leki przeciwhistaminowe przeciwwskazania mają różne – zależy to od rodzaju danego preparatu, dlatego powinien być on indywidualnie dobrany dla pacjenta, zgodnie z jego stanem zdrowia i historią medyczną. To, czy leki przeciwhistaminowe są szkodliwe, zależne jest między innymi od prawidłowości ich stosowania. Przy niektórych nowoczesnych medykamentach problemem nie jest jednak nawet zależność „leki przeciwhistaminowe a karmienie piersią”, o ile oczywiście to lekarz pacjentce dobierze odpowiedni preparat. Trzeba też pamiętać, że leki przeciwhistaminowe skutki uboczne również mogą wykazywać, podobnie jak każdy inny przyjmowany przez pacjenta lek. Przy chęci ich stosowania należy zatem o tym pamiętać.
Temat „leki antyhistaminowe a szczepienie” jest dość złożony i do każdego pacjenta w tym przypadku zazwyczaj podchodzi się indywidualnie. Raczej nie zaleca się bez medycznego wskazania przyjmowania leków przeciwhistaminowych przed szczepieniami, jednak zazwyczaj osoby przyjmujące już dane leki na alergię nie powinny ich odstawiać na czas szczepienia. W tym miejscu można dodać, że pacjent przyjmujący leki przeciwalergiczne wydawane z przepisu lekarza, może korzystać z rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. W serwisie medycznym online przez lekarzy prowadzone są konsultacje zdalne, a ich efektem może być wystawienie recepty umożliwiającej pacjentowi dalsze leczenie bez konieczności osobistej wizyty w przychodni.
Czy osoby przyjmujące leki przeciwhistaminowe mogą się szczepić na grypę?
Jest sporo przeciwwskazań dla osób, które przyjmują leki przeciwhistaminowe, a szczepienie samo w sobie do nich nie należy, choć w niektórych przypadkach może tak być. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby, które miały w przeszłości ostrą reakcję alergiczną na wchodzące w skład szczepionki składniki. Uzasadnienia tu nie trzeba szczególnego – anafilaksja po podaniu szczepionki (np. przeciwko grypie) jest stanem bardzo groźnym, dlatego osoby, które są na nią narażone, powinny wstrzymać się ze szczepieniem, nawet jeśli przyjmują leki przeciwhistaminowe.
Czy osoby przyjmujące leki przeciwhistaminowe mogą się zaszczepić na COVID-19?
Pozostają jeszcze wątpliwości w kwestii „leki przeciwhistaminowe a szczepienie Covid”. Osoby zmagające się z różnymi rodzajami alergii obawiają się bezpieczeństwa przyjęcia szczepionki, a także ewentualnej zależności, jaka mogłaby zajść na linii „szczepienie Covid a leki przeciwhistaminowe”. Czy słusznie? Pacjent, który przyjmuje sezonowo lub na stałe leki przeciwalergiczne, a szczepienie Covid chciałby wykonać, powinien indywidualnie skonsultować się ze swoim lekarzem. Decyzja w tej kwestii zależna jest między innymi od rodzaju alergii danej osoby oraz jej nasilenia, a także ewentualności wystąpienia w przeszłości reakcji anafilaktycznej na szczepionkę (na przykład na pierwszą dawkę) lub jakiś z jej składników. Jeśli natomiast pacjent ma na przykład alergię sezonową i przyjmuje lek przeciwhistaminowy, a szczepienie ma mieć wykonane, prawdopodobnie nie będzie musiał odstawiać swojego leku. Wręcz istotne jest bowiem, by przy szczepieniu odpowiedź alergiczna była wyciszona – rozwiązaniem może być przy alergiach sezonowych również odczekanie, aż alergen zniknie i leki nie będą potrzebne.
W jakich przypadkach osoby przyjmujące leki przeciwhistaminowe nie mogą się zaszczepić?
Kończąc już temat „leki przeciwhistaminowe a szczepienie”, należy dodać, że osoby, u których kiedykolwiek stwierdzono silne reakcje alergiczne, powinny konsultować się z lekarzem każdorazowo przed każdą szczepionką. Lekarz indywidualnie w ich przypadku oceni bezpieczeństwo szczepienia oraz dokona oceny korzyści i ryzyka, jakie może mieć szczepienie, a leki na alergie przyjmowane przez pacjenta sprawdzi i wyda zalecenia, co do ich przyjmowania. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest sytuacja, gdy u pacjenta w przeszłości wystąpiła ostra reakcja anafilaktyczna po szczepieniu. Szczególną ostrożność należy zachować również, jeśli pacjent miał w przeszłości ciężką reakcję alergiczną na inne alergeny, w tym leki, pokarmy czy jady.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?