Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Stosowanie leków przeciwhistaminowych jest zasadne, gdy dokuczliwe objawy alergiczne wpływają na codzienne funkcjonowanie pacjenta lub wręcz stanowią zagrożenie bezpieczeństwa jego życia (wstrząs anafilaktyczny). Mechanizm ich działania polega na blokowaniu receptorów, na które działa histamina, przez co odczyn alergiczny jest redukowany. W artykule szerzej omawiamy leki przeciwhistaminowe. Jak szybko działają te medykamenty na organizm oraz jak długo odczuwane są skutki tego działania również sprawdzisz poniżej.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Leki przeciwhistaminowe jak szybko działają – po jakim czasie od zażycia zaczynają działać?
Leki przeciwhistaminowe przyjmują osoby, które zmagają się z różnorodnymi alergiami. Podstawą działania takich leków jest blokowanie receptora histaminowego, przez co objawy towarzyszące alergii są redukowane. Receptory histaminowe zlokalizowane są zarówno w ośrodkowym układzie nerwowym, jak i drogach moczowych, układzie pokarmowym, oddechowym, a nawet w skórze. Histamina, pobudzając receptory H1, powoduje skurcz mięśni gładkich oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyczynia się do zwiększenia ich przepuszczalności, a ponadto pobudza czuciowe włókna nerwowe. Zwiększa również wydzielanie gruczołów w błonach śluzowych, co powoduje łzawienie czy pojawienie się wydzieliny w nosie. Leki na alergię łączą się odwracalnie z receptorem H1, przez co blokują odpowiedź histaminową. Leki przeciwhistaminowe same w sobie alergii zatem nie usuwają, ale ułatwiają chorym funkcjonowanie, gdyż zmniejszają nasilenie symptomów charakterystycznych dla alergii. Ich działanie zazwyczaj jest szybkie, a czas tego działania zależny jest od rodzaju przyjętego środka.
Odpowiedź na pytanie, jak szybko działają leki na alergię, zależna jest między innymi od rodzaju przyjmowanego środka. Wyróżnić można I i II generacji leki przeciwhistaminowe. Jak szybko działają poszczególne typy przeciwalergicznych medykamentów, zależne może być również od przyjętej dawki, drogi podania leku, a także indywidualnie od danego pacjenta, jego masy ciała, nasilenia alergii itd. Znaczenie może mieć również rodzaj leku, w tym to, czy jest dostępny w sprzedaży ogólnej, czy też wydawany na receptę. Jeśli pacjent potrzebuje zażywać leki przeciwhistaminowe na receptę, pomocna może być e-recepta online, czyli rozwiązanie umożliwiające kontakt z lekarzem bez wcześniejszej rejestracji, z możliwością szybkiego otrzymania recepty na potrzebne medykamenty.
Czy od razu po zażyciu leków przeciwhistaminowych widać poprawę?
Zastanawiając się, po jakim czasie działają leki przeciwhistaminowe, trzeba wziąć pod uwagę, że każda substancja podana doustnie czy miejscowo potrzebuje czasu, by „dotrzeć w miejsce docelowe swojego działania” – nie są tu wyjątkiem stosowane przez pacjentów leki przeciwhistaminowe. Jak szybko działają, zależne jest od wielu czynników, jednak zazwyczaj nie trzeba długo czekać na ich pierwsze efekty. Leki podawane miejscowo często zaczynają działać nieco szybciej niż te, które podaje się doustnie. Leki doustne muszą jeszcze przejść przez przewód pokarmowy i wchłonąć się z tego przewodu, co wiąże się z okresem oczekiwania na ich działanie.
Leki przeciwhistaminowe I i II generacji – które działają szybciej?
To, po jakim czasie działają leki antyhistaminowe, zależne jest od ich rodzaju. Leki I generacji nie tylko niskoselektywnie blokują receptor H1, blokując sygnał histaminowy, ale również dobrze przenikają barierę krew-mózg i hamują sygnały innych receptorów (w tym m.in. serotoninowych, adrenergicznych czy dopaminergicznych i muskarynowych), przez co wykazują nieprzyjemne działania niepożądane. Leki przeciwhistaminowe II generacji nie przenikają efektywnie bariery krew-mózg i są swoiste dla receptora H1, przez co nie mają działań niepożądanych lub wyróżniają się niskim ryzykiem ich wystąpienia. Leki I generacji zazwyczaj działają po 15-30 minutach od podania. W przypadku leków II generacji działanie po przyjęciu doustnym często odczuwalne jest już po 20 minutach.
Jak długo działają leki przeciwhistaminowe?
Wiesz już, że wyróżnić można I i II generacji leki przeciwhistaminowe. Jak szybko działają, zależne jest między innymi od tego, do której grupy dany lek należy oraz jaką drogą został podany. To jednak nie wszystko, co warto wiedzieć, jeśli chodzi o dany lek przeciwhistaminowy. Jak szybko działa, jest bowiem nie mniej ważne od tego, jak długo będzie działać. Wyróżnić można leki, które szybko po zażyciu przynoszą ulgę, ale ich efekt terapeutyczny jest krótki, a także leki o przedłużonym działaniu. Leki I generacji, z małymi wyjątkami, mają krótszy okres półtrwania, co oznacza, że trzeba je przyjmować co 4-6 godzin. Leki II generacji mają zazwyczaj długi czas działania (długi okres półtrwania), co wiąże się z ich dystrybucją. Ze względu na dłuższe działanie, zażywać można zaledwie raz dziennie niektóre leki przeciwhistaminowe. Jak długo stosować terapię, zaleci lekarz, ale są to środki bezpieczne nawet przy leczeniu całorocznym.
Skoro sporo leków zażywać można raz na dobę, pozostaje jeszcze jedno pytanie, jeśli chodzi o leki przeciwhistaminowe. Rano czy wieczorem najlepiej je stosować? Dobrze w tej sprawie zapoznać się z ulotką danego medykamentu, gdyż zalecenia producentów mogą być różne. Zwrócić uwagę należy również na ewentualne działania niepożądane danego środka. Faktem jest, że z działaniami niepożądanymi należy liczyć się, przyjmując każdy rodzaj leku, nie tylko ten na alergię, ale i przy innych chorobach. Niewątpliwie nowoczesne leki przeciwalergiczne mają mniej objawów ubocznych niż leki I generacji, gdzie działania te były liczne. W przypadku działań niepożądanych (np. senność, zawroty głowy czy występowanie zaburzeń koncentracji wpływających na prowadzenie pojazdów) lepszym rozwiązaniem może być przyjęcie leku na wieczór. Jeśli takich skutków niepożądanych nie ma, możliwe jest również przyjęcie leku rano. Ostatecznie jednak zaleca się zapoznanie z ulotką i skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?