Leki przeciwhistaminowe a alkohol – czy można łączyć te substancje?

Napisano 25.03.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Spożywanie alkoholu nie jest obojętne dla organizmu, ponadto ma znaczenie w przypadku zażywanych leków. Łączenie niektórych leków z alkoholem jest wręcz niewskazane ze względu na możliwość wzajemnych interakcji różnego rodzaju, co wpływać może na skuteczność ich działania, nasilenie skutków ubocznych, a nawet może zwiększać ryzyko szkodliwych dla zdrowia następstw. Czy zaliczyć można tu również zależność „leki przeciwhistaminowe a alkohol”? Co może stać się w przypadku picia alkoholu w czasie przyjmowania leków na alergię? Czy już po jednorazowym spożyciu alkohol wpłynąć może na działanie leków przeciwalergicznych? Co stanie się po wypiciu większej ilości alkoholu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Leki przeciwhistaminowe a alkohol – czy można je łączyć

Przyjmowanie niektórych leków wymaga szczególnej samodyscypliny pacjenta, w tym między innymi pilnowania sposobu zażywania preparatu, odstępów między dawkami czy unikania łączenia z niektórymi produktami. Przykładem mogą być leki antyhistaminowe, a alkohol należy do produktów, których zaleca się unikać w przypadku stosowania leków na alergię. Na różne obszary funkcjonowania organizmu wpływać może alkohol, a alergia zdecydowanie należy do jednych z nich. O ile kwestia „alergia wziewna a alkohol” niewiele osób dziwi, to już nie każdy wie, że nie jest również bez znaczenia powiązanie „alergia pokarmowa a alkohol”. Sam alkohol może przyczynić się do pojawienia się reakcji alergicznej, co wiąże się chociażby z alergią na wybrane składniki napojów procentowych.

Czytaj także:

Ogólnie rzecz biorąc nie zaleca się spożywania alkoholu, jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek leki. Możliwe interakcje mogą nie tylko prowadzić do nasilenia skutków ubocznych, ale również do wystąpienia objawów groźnych dla zdrowia czy życia. Pacjent powinien o tym pamiętać, gdy wystawiana jest mu e-recepta online. Nie tylko połączenie „leki histaminowe a alkohol” nie jest zalecane. Uważać należy także na leki przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy, antybiotyki, leki przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze, przeciwcukrzycowe, przeciwdepresyjne, a także na chemioterapeutyki, leki nasenne i uspokajające, a nawet na niektóre syropy przeciwkaszlowe. Spożycie alkoholu z wybranymi lekami może zwiększyć lub zmniejszyć ich metabolizm, przyczyniając się do ich szybszego lub wolniejszego wydalania, co może odbić się na działaniu tych leków. Alkohol może również w połączeniu z niektórymi lekami skutkować uszkodzeniem wątroby, ponadto może spowodować uszkodzenie śluzówki żołądka, a także przyczynić się do krwawień z przewodu pokarmowego.

Czy leki przeciwhistaminowe są niebezpieczne w połączeniu z alkoholem?

Jeśli chodzi o temat „lek przeciwhistaminowy a alkohol”, należy zaznaczyć, że nie zaleca się spożywania napojów procentowych w przypadku terapii. Interakcje między alkoholem a lekami przeciwhistaminowymi mogą niekorzystnie odbić się na samopoczuciu pacjenta. Gdy chory przyjmuje w związku ze swoją alergią leki przeciwhistaminowe, a alkohol wypije mimo zakazu, pojawić mogą się nie tylko bóle i zawroty głowy, ale również wzmożona senność, rozkojarzenie i zmęczenie. Nasilone mogą być także skoki ciśnienia, co także będzie dla pacjenta odczuwalne.

Leki na alergię a alkohol — skutki uboczne

Starszej generacji leki przeciwhistaminowe znane są ze sporej ilości skutków ubocznych. Między innymi do zaburzeń koncentracji i senności prowadzić mogą u niektórych takie leki przeciwhistaminowe, a tycie spowodowane większym apetytem to kolejne działanie niepożądane, którego obawiają się pacjenci. Zależność „alkohol a leki przeciwhistaminowe” rozważana jest przez wielu pacjentów, jednak nie jest to zdecydowanie połączenie godne uwagi. Pamiętać należy między innymi o skutkach ubocznych, które mogą wywoływać niektóre leki antyalergiczne, a alkohol takie działania niepożądane może nasilić, gdyż działa hamująco na OUN. W konsekwencji mogłoby dojść chociażby do wypadków przy wykonywaniu czynności wymagających szczególnej uwagi.

Czy istnieją leki przeciwhistaminowe, które można łączyć z alkoholem?   

Kończąc już kwestię „leki przeciwhistaminowe a alkohol”, trzeba jeszcze wspomnieć, że na rynku istnieją różnego rodzaju medykamenty stosowane przy leczeniu alergii, w tym zarówno te starszej, jak i nowszej generacji. Faktem jest, że nie jest zalecane szczególnie łączenie alkoholu i przeciwhistaminowych leków I generacji. Leki przeciwhistaminowe nowej generacji mają mniej skutków ubocznych, więc teoretycznie w tym przypadku zależność „alkohol a tabletki na alergię” mogłaby być mniejsza. Mimo wszystko wciąż ta kombinacja nie jest zalecana w związku z niebezpiecznymi dla serca interakcjami przeciwhistaminowymi. Każdorazowo osobę, która planuje picie alkoholu lub przyjmowanie nowych leków (np. niesteroidowych leków zapalnych), zachęca się do konsultacji z lekarzem odnośnie bezpieczeństwa łączenia substancji. Jeśli zatem ktoś przyjmuje leki przeciwhistaminowe, a antybiotyki ma zacząć stosować, także powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem, czy preparaty te mogą ze sobą być łączone.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.