Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
W leczeniu ospy stawia się na preparaty objawowe, w tym przede wszystkim zbijanie gorączki czy łagodzenie świądu, by złagodzić uciążliwe dolegliwości w tym okresie i chronić się przed powikłaniami choroby. W trakcie ospy niektórym osobom towarzyszy bardzo silne uczucie świądu, a wówczas rozważyć można możliwość stosowania leków o działaniu przeciwhistaminowym. Drapanie swędzących wyprysków mogłoby prowadzić do ich nadkażenia, a wówczas liczyć trzeba się przeważnie ze znacznie przedłużonym leczeniem i możliwością pojawienia się nieestetycznych blizn. Jakie leki przeciwhistaminowe przy ospie sprawdzą się najlepiej? Sprawdzamy!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Jakie leki przeciwhistaminowe przy ospie? Co na świąd skóry?
Ospa wietrzna jest chorobą zakaźną wieku dziecięcego, która przenosi się głównie drogą kropelkową, a także poprzez kontakt z płynem wypełniającym pęcherzyki skórne. Odpowiada za nią wirus VZV, czyli Varicella Zoster Virus. Na ospę chorują głównie dzieci, a zarażenie osoby dorosłej ma wysokie ryzyko ciężkiego przebiegu i poważnych powikłań. Jakie leki przy ospie wietrznej można stosować, to pytanie bardzo ważne, biorąc pod uwagę nieprzyjemne objawy, z którymi zmagają się chorzy. Problemem może być wysoka gorączka, bóle mięśniowe i bóle głowy, a także osłabienie, złe samopoczucie oraz wysypka, która bardzo swędzi. Zaleca się, by pacjent, mimo nasilonego świądu, powstrzymał się od drapania wysypki, gdyż może dojść do pojawienia się blizn.
Leki przeciwhistaminowe na ospę mogą sprawdzić się zwłaszcza w przypadku nasilonego świądu, by ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości skórne i zredukować ryzyko rozdrapywania ran, ich nadkażania oraz powstawania nieestetycznych blizn. Stosowane są wspomagająco również przy atopowym zapaleniu skóry i innych zmianach skórnych. Jaki lek przeciwhistaminowy przy ospie sprawdzi się u danej osoby najlepiej, zadecydować powinien lekarz. Ze względu na wysoką zakaźność ospy, bardzo dobrze sprawdzi się w tym przypadku recepta przez internet, gdyż nie wymaga wychodzenia z domu.
Czy przy ospie można stosować doraźne maści na skórę?
O skórę osoby chorej na ospę należy prawidłowo dbać. Pomóc może krótka kąpiel z odkażającym nadmanganianem potasu, jednak należy unikać wszelkich myjek czy gąbek, które mogłyby podrażniać skórę. Uważać należy także na wycieranie – pocieranie ręcznikiem skóry może uszkodzić pęcherzyki. Ważna jest również szczególna higiena dłoni, krótko obcięte paznokcie, a także częste zmienianie pościeli/bielizny/piżamy.
Zmiany skórne przy ospie nie powinny być zasypywane pudrem (lub smarowane pudrem płynnym), gdyż może to zwiększyć ryzyko zakażeń wtórnych. Pomóc może natomiast Octenisept, który odkaża skórę. W przypadku uciążliwego świądu postawić można natomiast na leki przeciwhistaminowe. Ospa może być bardzo uciążliwa, jeśli chodzi o swędzącą wysypkę, dlatego leki przeciwhistaminowe w ospie mogą bardzo pomóc przetrwać najtrudniejszy okres. Jaki lek przeciwhistaminowy przy ospie zastosować można miejscowo? Krótkotrwale postawić można na dimetynden w miejscach uciążliwie swędzących, jednak nie powinno to przekraczać 10% powierzchni ciała.
Jakie leki podaje się w przypadku ospy i czy powinny być wśród nich leki histaminowe?
Przy ospie stawia się głównie na leczenie objawowe. Mowa o zbijaniu gorączki na bazie paracetamolu. Nie powinno się podawać ibuprofenu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych, gdyż zwiększają ryzyko nadkażenia zmian skórnych przez bakterie. Nie powinno się również podawać aspiryny, ze względu na ryzyko zespołu Reye’a. Leki przeciwhistaminowe dla dzieci przy ospie zawsze powinny być dobierane przez lekarza, który podejmie decyzję o zasadności i bezpieczeństwie ich wdrożenia.
Jakie leki przeciwhistaminowe przy ospie sprawdzą się najlepiej? Na początku stawia się głównie na leki II generacji oparte na loratydynie, cetryzynie lub feksofenadynie, gdyż działają szybko i nie mają skutków ubocznych bądź mają ich niewiele (np. suchość w jamie ustnej). Jeśli te jednak okażą się niewystarczająco skuteczne, by łagodzić nasilony świąd, jaki daje ospa wietrzna, leki antyhistaminowe I generacji na bazie klemastyny lub hydroksyzyny mogą okazać się pomocne. Te jednak te mogą wywoływać senność, ponadto mogą wiązać się z upośledzoną funkcją poznawczą. Przeciwwskazania do przyjmowania leków dotyczą z kolei najczęściej noworodków do ukończenia pierwszego miesiąca życia, zwłaszcza tych przedwcześnie urodzonych.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?