Koronawirus

SARS-CoV-2 to wirus, który zaliczany jest do rodziny koronawirusów. Pierwsze informacje o koronawirusie, z którym obecnie walczy cały świat, pojawiły się w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w Chinach. W Polsce z kolei pierwszy przypadek koronawirusa stwierdzony został 4 marca 2020 roku w Zielonej Górze. Koronawirus atakuje zarówno osoby starsze, jak i młode, ponadto chorują na niego również dzieci, a infekcja często prowadzi do groźnych powikłań. Poniżej szczegółowo wyjaśniamy, co to jest koronawirus, jakie są jego objawy oraz jak przebiegają testy na obecność koronawirusa. Dowiesz się, również, jak leczyć Covid.

Objawy koronawirusa

Obecnie nie zostały jeszcze dokładnie potwierdzone informacje, skąd się wziął koronawirus na świecie. Pojawiły się jednak hipotezy, które dotyczą przejścia koronawirusa ze zwierząt na ludzi oraz ucieczki wirusa z laboratorium w Wuhanie. Istnieją również przypuszczenia, że koronawirus występował już na świecie jeszcze przed wykryciem go w Wuhanie. Niewiadomych w tej kwestii jest wciąż dużo i nie ma pewności, że sprawa pochodzenia koronawirusa zostanie kiedykolwiek rozwiązana. Wiadomo natomiast, jakie są objawy koronawirusa, a wiedza na ten temat może być pomocna w śledzeniu stanu zdrowia siebie i najbliższych. I tu jednak nie jest tak prosto – uwagę należy zwrócić na fakt, że choroba u każdego z pacjentów może przebiegać nieco w inny sposób, nierzadko powodując poważne zmiany w organizmie.U osób z koronawirusem najczęściej obserwuje się gorączkę, kaszel, zmęczenie, a także utratę smaku i/lub węchu. Dla sprostowania, u wielu osób pojawiać się mogą również objawy dodatkowe, często przypominające objawy grypy lub przeziębienia, do których zalicza się między innymi ból głowy, gardła oraz mięśni, biegunki, a także wysypkę i ogólne osłabienie. W związku z wykrytą chorobą mogą pojawiać się również problemy z oddychaniem, duszności, a także ostry ból w klatce piersiowej. Nie da się z kolei udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak przebiega koronawirus, ponieważ choroba może mieć różny przebieg u różnych osób. Zdarza się na przykład – i to wcale nie tak rzadko – że infekcja koronawirusem przebiega u niektórych bezobjawowo. Nie znaczy to jednak, że wówczas chorzy nie zarażają, ponadto nie jest to gwarancją, że nie pojawią się z czasem powikłania.

Szczepienia przeciw COVID-19

Koronawirus u części osób może mieć łagodny przebieg, natomiast u innych może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest koronawirus, leczenie dobiera się w zależności od objawów. Nie ma w tej chwili mowy o leczeniu przyczynowym – stawia się na łagodzenie objawów i redukcję ryzyka powikłań, a pacjenci w większości przypadków leczą się w domu. W przypadku, gdy gorączka przekroczy wartość 38,5 stopni Celsjusza, zaleca się między innymi stosowanie leków przeciwgorączkowych (do stosowania polecany jest zwłaszcza paracetamol, ale i ibuprofen ostatecznie nie został uznany za niebezpieczny). Z kolei u osób z nasilonym kaszlem suchym zaleca się stosowanie leków przeciwkaszlowych dobranych przez lekarza. Warto zaznaczyć ponadto, że w czasie choroby wykonuje się systematycznie nie tylko pomiary temperatury ciała, ale również pomiary ciśnienia tętniczego i pulsu, a także monitoruje się na bieżąco saturację przy pomocy pulsoksymetru. Sprawdzać warto również ilość oddechów na minutę. Gdy w grę wchodzą ciężkie objawy, jakie daje koronawirus, leczenie szpitalne może okazać się tutaj wręcz koniecznością.Jeśli chodzi o szczepienia przeciw Covid, ich głównym celem jest wywołanie odporności organizmu pacjenta na podany antygen. Szczepienie zmniejsza ryzyko zarażenia się koronawirusem, ponadto zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby oraz hospitalizacji. Od 10 maja 2021 roku szczepionki przeciw COVID-19 mogą przyjmować osoby pełnoletnie, natomiast od 17 maja 2021 roku ruszyły szczepienia dla młodzieży w wieku 16-17 lat. Od 7 czerwca 2021 roku szczepić mogą się dzieci od 12 roku życia, natomiast od 16 grudnia 2021 roku ruszyły szczepienia dla osób powyżej 5 lat. Zalecane są ponadto dawki przypominające, które mają wzmocnić odpowiedź immunologiczną po czasie.

Testy na obecność koronawirusa – jak przebiegają?

Koronawirus może zostać wykryty u pacjenta przy wykorzystaniu różnych rodzajów testów – molekularnego oraz antygenowego, a także serologicznego. Obecnie dostępne są więc następujące testy:
  • związane z identyfikacją wirusowego materiału genetycznego (testy PCR),
  • polegające na identyfikacji białek strukturalnych wirusa (testy antygenowe),
  • polegające na wykryciu przeciwciał, które są specyficzne dla antygenów wirusa (testy serologiczne – nie służą do potwierdzenia aktywnej infekcji, tylko przebytej).
Pobranie wymazu w trakcie testu jest nieprzyjemne dla pacjenta, ponadto może prowadzić do dyskomfortu. Co należy zrobić, by udać się na test? Na początku należy sprawdzić, czy kwalifikujesz się na test. W tym celu powinieneś wypełnić odpowiedni formularz na stronie rządowej. Na test może skierować Cię również lekarz. Zanim pacjent uda się na test na koronawirusa (wymaz), przynajmniej 2 godziny wcześniej nie powinien jeść oraz pić, a także myć zębów oraz płukać jamy ustnej.Materiał pobiera się najczęściej z nosogardła, a następnie przekazywany jest do laboratorium. Zanim to nastąpi, musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Dokładne wytyczne dotyczące przebiegu samego testu można uzyskać również od lekarza lub pielęgniarki, ponadto znaleźć je można, wpisując odpowiednie frazy w wyszukiwarkę. Według badań dodatni wynik testu może wyjść najwcześniej po 5 dniach od czasu zakażenia. Na test najlepiej zatem zgłosić się, gdy pojawią się pierwsze objawy infekcji.W dalszym ciągu nie wiadomo, jak długo potrwa koronawirus. Naukowcy i lekarze szacują, że choroba może potrwać nawet kilka lat, a cyklicznie w Polsce i na świecie pojawiać się będą kolejne fale pandemii, związane z kolejnymi wariantami koronawirusa.

Unijny certyfikat COVID – co warto o nim wiedzieć?  

Koronawirus odbija się negatywnie na wielu dziedzinach gospodarki, ponadto spowodował znaczne utrudnienia w przemieszczaniu się między poszczególnymi krajami. W celu umożliwienia łatwiejszego podróżowania osobom po krajach Unii Europejskiej, wprowadzony został Unijny Certyfikat Covid. To elektroniczne zaświadczenie, dzięki któremu można bezpiecznie i swobodnie podróżować po krajach Europy, ponadto osoba z certyfikatem nie jest wliczana do limitu osób, które uczestniczą w imprezach masowych, weselach itd. Certyfikat otrzymać można również w formie wydruku papierowego bezpośrednio po szczepieniu lub logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta (np. z domu).Certyfikat otrzymać może osoba po pełnym zaszczepieniu (dwie dawki), a do korzystania z niego uprawnione są osoby od 14 do 365 dni po przyjęciu pełnej dawki szczepienia. Dokument otrzymać może ponadto osoba, która wyzdrowiała po koronawirusie – wówczas jednak certyfikat ważny będzie od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu. Okres ważności certyfikatu zostanie ponadto wydłużony po przyjęciu dawki przypominającej – o kolejny rok.