COVID-19 – ból pleców. O czym świadczy i czy jest groźny?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Koronawirus to nie tylko kaszel, trudności w oddychaniu, zmęczenie, gorączka, katar lub suchość w nosie, biegunka czy wymioty. Wielu chorych doświadcza wielu innych, różnorodnych symptomów, a przykładem może być chociażby ból pleców. Covid wpływa na organizm na wielu obszarach, zupełnie inaczej niż zwykłe przeziębienie. Jest przypadłością, która może mieć bardzo ciężki przebieg, ponadto często wiąże się z groźnymi powikłaniami, które dotknąć mogą także osoby przechodzące infekcję bezobjawowo. Z tego powodu dolegliwości bólowe pleców u dorosłych i dzieci nie powinny być lekceważone, gdyż mogą świadczyć o zakażeniu i namnażaniu się wirusa w organizmie. Co należy wiedzieć o covidowych bólach pleców i czy pomoże tu stosowanie leków? Sprawdź w naszym artykule!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból pleców a koronawirus – czy ból pleców może świadczyć o zakażeniu wirusem?

Wśród objawów mogących sugerować zakażenie koronawirusem wymienia się wiele różnorodnych symptomów. Jednym z nich jest ból pleców. Covid faktyczne może przyczyniać się do pojawiania się dolegliwości bólowych ze strony mięśni i stawów, więc nie powinno się lekceważyć ich pojawienia się bez wyraźnej przyczyny. Co prawda nie każdy ból pleców wskazywać musi na Covid, gdyż plecy bolą pacjentów z wielu różnorodnych powodów, jednak zdecydowanie objaw ten nie powinien być bagatelizowany, zwłaszcza jeśli występuje wraz z innymi dolegliwościami, które mogłyby wskazywać na infekcję koronawirusem.

Czytaj także:

Ból pleców covidowy – przyczyny

Załóżmy, że pacjentowi doskwiera ból pleców na wysokości płuc, a jednocześnie ma on gorączkę, czuje się osłabiony, a do tego ma pierwsze symptomy infekcji dróg oddechowych. Może to świadczyć o tym, że doszło do zakażenia koronawirusem. Bóle mięśniowe w przypadku Covid-19 wiążą się bowiem najprawdopodobniej z efektem odpowiedzi układu odpornościowego na proces zapalny organizmu. Podobne dolegliwości zaobserwować można na przykład podczas grypy, której również jednym z objawów charakterystycznych są bóle mięśniowe. Bóle pleców przy Covid mogą również wiązać się z nasilonym kaszlem, który angażuje wiele grup mięśni, ponadto przyczyniać może się do nich także leżenie w łóżku w czasie choroby oraz mniejsza aktywność.

Nie powinno się lekceważyć symptomów ze strony organizmu, które mogą świadczyć o jakiejkolwiek chorobie, a przykładem są nie tylko bóle pleców, ale również ból w klatce piersiowej. Covid daje objawy nie zawsze związane bezpośrednio z układem oddechowym, dlatego tym bardziej należy mieć się na baczności. W przypadku podejrzenia zakażenia lepiej unikać skupisk ludzi i umówić się na test na koronawirusa. Jeśli z powodu choroby pacjent nie będzie natomiast w stanie osobiście stawić się u lekarza na konsultację, skorzystać może z telemedycyny. Konsultacje zdalne cieszą się popularnością nie tylko w związku z koronawirusem, ale również w związku z szybkością dostępu do specjalistów. Ich efektem może być e-recepta online, a tą można wykupić w każdej aptece. Pamiętać należy jednak, że w czasie kwarantanny lub izolacji pacjent nie powinien samodzielnie udawać się do apteki. By wykupić lek, będzie musiał przekazać kod e-recepty komuś bliskiemu.

Jak bolą plecy przy COVID-19 – kiedy udać się do szpitala?

Koronawirus nie bez powodu wywołuje przerażenie zarówno u pacjentów zdrowych, jak i u tych, u których pojawiają się pierwsze objawy infekcyjne. Często pada na przykład pytanie, po ilu dniach objawy Covid, w tym również ból pleców, mogą być widoczne oraz jak długo choruje się na Covid. Niestety nie da się na to odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż infekcja u różnych osób przebiega nieco odmiennie. Są pacjenci, u których pierwsze objawy pojawiają się zaledwie kilka dni (4-5 dni) od kontaktu z wirusem, ale są również i tacy, u których dopiero po dwóch tygodniach pojawiają się objawy zakażenia, w tym np. ból pleców. Covid nie jest jednak zwykłym przeziębieniem, więc należy szczególnie monitorować swój stan zdrowia i reagować na wszelkie niepokojące symptomy.

Zazwyczaj ból pleców przy koronawirusie nie jest objawem groźnym i wiąże się po prostu z bólami mięśniowymi związanymi ze stanem zapalnym. Trzeba jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach pacjent powinien pilnie skonsultować się z lekarzem. Jeśli na przykład pojawia się silny ból z tyłu pleców na wysokości płuc lub ból w klatce piersiowej, a do tego pacjent ma wyraźne problemy z oddychaniem i duszności, jest to niewątpliwie wskazanie do pilnego kontaktu z lekarzem. Uwagę powinna zwrócić w tym czasie również spadająca saturacja, która może wskazywać na niewydolność oddechową lub jej początki.

Ból pleców przy COVID-19 – jak go rozpoznać jako objaw zakażenia?

Ciężko opisać, jak wygląda koronawirusowy ból pleców. Covid zazwyczaj jednak u pacjentów wiąże się z bólem dość intensywnym, który opisywany bywa jako rozdzierający i trudny do wytrzymania. Może pojawiać się zarówno w dolnej części pleców, jak również wyżej – np. w okolicy łopatek, a przy tym znacznie utrudnia codzienną aktywność. Taki ból nie mija zazwyczaj przy zmianie pozycji ciała i utrzymuje się dość długo, a kaszel covidowy z pewnością w tym przypadku nie pomaga. Niejednokrotnie pacjenci opisują swoje dolegliwości bólowe, jakby wyrywano im kawałkami fragmenty ciała, co tylko podkreśla, jak silne mogą one być. Nic zatem dziwnego, że wiele osób wyszukuje informacji, ile trwa Covid, czy też jak długo choruje się na Covid, marząc o uldze w swoich nieprzyjemnych dolegliwościach. Warto ponadto w tym miejscu podkreślić, że oprócz bólu pleców często pojawiają się również intensywne bóle innych mięśni, w tym nóg i łydek.

Ból pleców a COVID-19 – jak sobie z nim radzić?

Niejeden pacjent z pewnością zachodzi w głowę, w jaki sposób może zredukować koronawirusowy ból pleców. Covid niestety jest jednak wciąż intensywnie badany, stąd ciężko o pewne metody, które przyniosą ulgę w bólu czy innych dolegliwościach. Nie jest pocieszający również fakt, że bóle pleców mogą się utrzymywać u pacjentów jeszcze bardzo długo po zakończeniu choroby, bez względu na to jak długo trwa Covid. Jeśli zatem zastanawiasz się, jak długo trwa koronawirus, marząc o pozbyciu się dolegliwości bólowych pleców, możesz niemile się zaskoczyć. Bóle pleców utrzymują się u ozdrowieńców bowiem nawet przez sześć kolejnych miesięcy po zakończeniu choroby. Może być to nawet jeden z czynników, które zwiększają ryzyko tzw. long Covid.

Jeśli dolegliwości bólowe pleców utrzymują się u pacjenta długo, również po zakończeniu okresu izolacji, a doraźne działania niewiele dają, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem. Sprawdzić może się w tym przypadku między innymi odpowiednio dobrana rehabilitacja, która przyspieszy powrót do zdrowia i zredukuje dolegliwości związane z long Covid.

Leki na ból pleców w przebiegu COVID-19

Nie są niestety aktualnie dostępne dla ogółu leki na koronawirusa. Wciąż trwają intensywne badania nad tym tematem. Do szpitali trafiają pierwsze medykamenty, które miałyby zredukować ryzyko ciężkiego przebiegu choroby u niektórych pacjentów, jednak wciąż za podstawę uważa się leczenie zachowawcze – również, gdy w grę wchodzi ból pleców. Covid to zatem przede wszystkim leki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym, stosowane w rozsądnych dawkach. Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć Covid w domu oraz walczyć samodzielnie z bólami pleców, najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie kontakt z lekarzem i omówienie z nim dolegliwości, które Ci towarzyszą. Ulgę przy dolegliwościach bólowych mogą przynieść miejscowe maści lub delikatne ćwiczenia, jednak nie powinno się ich wdrażać bez konsultacji z lekarzem, gdyż pacjent przede wszystkim powinien w tym czasie wypoczywać.

Pacjent, który ma wynik dodatni, swoją chorobę powinien przejść odpoczywając jak najwięcej – nie wolno się przemęczać i stawiać na wiele różnorodnych i obciążających aktywności. Chory powinien odpoczywać – zwłaszcza jeśli doskwierają mu bóle mięśniowe, a każdy głęboki wdech jest problemem. Sprawy wypoczynku w kontekście rekonwalescencji nie można lekceważyć, gdyż powikłania po Covidzie mogą być bardzo poważne. Nie oznacza to jednak, że zawsze wskazane jest bezwzględne leżenie. Jeśli pacjent czuje się na siłach i nie ma ciężkich objawów, nie musi leżeć w łóżku. Pamiętajmy bowiem dodatkowo, że Covid to także większe ryzyko zakrzepów, a tym niestety sprzyja ograniczona aktywność ruchowa. Wszystko to zatem wymaga wyważenia, a w tym najlepiej zdać się na specjalistów, gdyż działania na własną rękę mogą być szkodliwe.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.