COVID-19 i niska temperatura ciała. Co może oznaczać?

Napisano 01.01.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Mówiąc o Covid-19, mamy na myśli szereg objawów zakażenia, w tym zmęczenie i osłabienie, kaszel, duszność, czy też zaburzenia pracy układu pokarmowego oraz wysokie gorączki. Przy gorączce problem jest czasem taki, że trudno ją zbić, a każdy pomiar to stres, zwłaszcza gdy pacjent już jest na lekach przeciwgorączkowych, a temperatura mimo wszystko nie chce spadać. Nie każdy jednak wie, że problemem może być nie tylko gorączka, ale też niska temperatura. Covid może bowiem prawdopodobnie u chorych być powodem tego, że w organizmie w wyniku zakażenia dochodzi do poważnych zmian i różnorodnych problemów ze zdrowiem. Te znów mogą skutkować nie podwyższeniem temperatury, a wręcz jej obniżeniem. Gdy zaburzymy homeostazę organizmu, doprowadzić może to do wielu poważnych dolegliwości, a niska temperatura to jeden z ich objawów. Spadek temperatury ciała pojawia się między innymi u ozdrowieńców. Co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Niska temperatura przy COVID-19 – co oznacza?

Wiele objawów wiązać może się z infekcją koronawirusem. Jednym z nich jest gorączka przy Covid-19. Jaka temperatura wówczas pojawia się u pacjentów? Jest to dość indywidualne, ale często obserwuje się gorączkę przekraczającą 38 stopni, gdzie 36,4-37 stopni to normalna, dopuszczalna temperatura. Covid może wiązać się jednak nie tylko z gorączką, ale również z wyraźnym spadkiem temperatury, czego nie każdy jest świadomy. Obniżona temperatura przy koronawirusie dotyczy również ozdrowieńców. Zgłaszają się oni nierzadko, że temperatura ich ciała spada znacznie poniżej 36,6 stopni, co wydaje się być bardzo poważne.

Czytaj także:

Gdy w grę wchodzi niepokojąco niska temperatura, Covid może przyczyniać się do zaburzeń równowagi organizmu. Szerzej temat ten zostanie omówiony w dalszych akapitach. W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć, że faktycznie wiele osób martwi przy Covid temperatura. Co brać w tym przypadku najlepiej, doradzi lekarz w czasie teleporady lub konsultacji przez Internet. Często wybieraną opcją jest zwłaszcza recepta przez internet, gdyż nie wymaga oczekiwania na wolny termin u lekarza, tylko można odbyć ją niemal od ręki. Należy jednak pamiętać, że osoby z objawami koronawirusa powinny zachować dystans społeczny. Dla bezpieczeństwa lepiej poprosić bliskich o wykupienie leków w naszym imieniu, gdyż koronawirus łatwo się rozprzestrzenia.

Niska temperatura po COVID-19 u ozdrowieńców – przyczyny

Infekcja koronawirusem jest wciąż intensywnie badana, podobnie jak towarzyszące jej objawy i symptomy, które pojawiają się u ozdrowieńców. Temat „niska temperatura – Covid” faktycznie się pojawia u niektórych osób, które przechodziły infekcję, co wymaga zapewne jeszcze szerszych badań. Uważa się natomiast, że obniżona temperatura przy Covidzie, a raczej po jego przechorowaniu, świadczyć może o zaburzeniach homeostazy, czyli równowagi organizmu. Do obniżenia temperatury ciała przyczyniać może się między innymi odwodnienie, a także choroby współtowarzyszące pacjentowi. Wspomnieć należy również o nadużywaniu leków przeciwgorączkowych – te należy zażywać wyłącznie, gdy jest to zasadne i jedynie w dawkach dopuszczalnych, gdyż mogą być bardzo groźne (jeśli stosowane są nieprawidłowo).

Niska temperatura ciała jako powikłanie po przebytym COVID-19 – homeostaza

Pozostając w temacie „niska temperatura Covid”, należy nieco rozszerzyć kwestię zaburzonej homeostazy. Często bowiem zastanawiają się pacjenci z Covid, ile utrzymuje się temperatura wysoka, ale już nie myślą o skutkach temperatury obniżonej u ozdrowieńców. Zaburzona homeostaza może co prawda wyregulować się samoczynnie, jednak może również mieć poważne skutki. Jeśli zatem pacjent oprócz spadku temperatury zaobserwuje u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, w tym zwłaszcza problemy z oddechem i duszności, problemy z krążeniem bądź bóle głowy, powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Chwilowy spadek temperatury najczęściej nie jest co prawda powodem do niepokoju. Jeśli jednak utrzymuje się dłużej, wymaga sprawdzenia. Obniżona temperatura ciała wskazuje na wiele przyczyn, w tym chociażby na wychłodzenie. Może być również efektem niedożywienia i anemii, ponadto przyczyny należy szukać także w hipoglikemii czy chorobach nerek, a nawet w niedoczynności tarczycy czy kory nadnerczy. Gdy po raz kolejny pomiar nie jest prawidłowy, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć nawet o potrzebie hospitalizacji. Mowa tu zarówno o osobach dorosłych, jak i o niskiej temperaturze u dzieci, w tym szczególnie dziecka małego czy wręcz niemowlaka.

Czy niska temperatura ciała może być objawem zarażenia koronawirusem?

Żyjemy w czasach, gdy każdy katar posądzamy z niepokojem o początki Covid. Kiedy temperatura może świadczyć o infekcji koronawirusem? Jak wspomniano wcześniej, zazwyczaj u osób w fazie infekcji pojawia się podwyższona temperatura ciała. Wiele osób wpisuje nawet w sieci frazę „co na temperatura przy Covid”, gdyż gorączka potrafi być wysoka i uciążliwa. Warto również wiedzieć, że czasem przy infekcji koronawirusem gorączka jest trudna do zbicia lekami i wiele osób z niepokojem patrzy na termometr, zastanawiając się, dlaczego temperatura nie spada, choć już dawno powinna. Nie można niestety założyć, że przy Covid temperatura po tygodniu czy trzech dniach ulegnie zmianie. U jednych osób gorączka utrzymuje się nawet trzy tygodnie – inni nie mają jej wcale lub mają temperaturę ciała obniżoną. Na to, jak organizm reaguje na infekcję, składa się bowiem wiele różnorodnych czynników.

Gorączka nie jest jednak objawem, który musi wystąpić u każdego. U niektórych pacjentów temperatura ciała wcale nie ulega zmianie, inni natomiast mogą mieć w zamian dolegliwości żołądkowe czy oddechowe. Jeśli zatem chodzi o temat „niska temperatura”, Covid także nie musi być wykluczony. Dla pewności najlepiej po prostu skonsultować się z lekarzem lub bezpośrednio zgłosić się na test. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają inne niepokojące symptomy lub miały kontakt z osobą chorą na Covid. Temperatura, jaka pojawia się przy chorobie (lub nie), nie może być bowiem jedynym kryterium wskazującym lub wykluczającym zakażenie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.